פלאפל. צילום: shutterstockפלאפל. צילום: shutterstock
פלאפל. צילום: shutterstock
(פלאפל. צילום: shutterstock)
עובדי מס הכנסה בירושלים הופתעו השבוע לגלות בתצפית שערכו על דוכן פאלפל העלמת מס שאפילו הם לא ציפו לה. בעל הדוכן נהג להקליד בקופה שקל אחד בעבור כל עסקת קנייה. בעל הדוכן אמר למבקרים: "אין לי מה להגיד, עשיתי שטות ואני מצטער, אני מבקש סליחה".
תירוצים, תירוצים
בחנות לממכר טקסטיל באזור פאתי ירושלים, מצאו המבקרים צ'קים שבגינם אין תיעוד בספרים. בעל החנות הנחוש טען בפני המבקרים: "אני צריך למצוא את זה, זה בטוח רשום".
מקרים אלו ודומיהם אירעו במבצע ביקורת של מס הכנסה בבתי עסק בירושלים רבתי,אשר כלל 110 ביקורות, עלה כי בקרב 9 אחוז בלבד, מהעסקים שנבדקו, לא נרשמו הכנסות כדין. למבצע, שנוהל על ידי עובדי משרד פקיד שומה ירושלים 3, נבחרו בתי עסק בתחום המסחר, השירותים והמקצועות החופשיים.
פלטי האשראי של מעבדה, שנבדקו על ידי המבקרים, העלו כי חיובי אשראי בסך 18,150 שקלים לא נרשמו כלל בקופה. בעל המעבדה טען: "כנראה לא נרשם רק בימים האחרונים".
במפעל לחיתוך בלייזר נמצאו צ'קים בסכום כולל של 12,222 שקלים, שלא תועדו בספרי העסק. בעל המפעל מיהר להבהיר: "לא הספקתי לרשום והצ'ק השני היה לביטחון בלבד".
בביקורת בבית מלון בירושלים נמצאו פלטי מסלקת אשראי לחודש אפריל 2019 שחלקם לא נרשמו בספרים. תגובת הנהלת מלון לפשר הדבר היתה: "הם בטוח נרשמו כנראה לא כאשראי, אלא כמזומן, אנו נבדוק עם הנהלת החשבונות".
במסגרייה נמצאו הזמנות עבודה עבור עבודות שבוצעו ושולמו בסכום של 15,660 שקלים ולא הוצאו קבלות או חשבוניות בגינן. בעל המסגרייה טען: "זה כנראה נשכח, איני זוכר כיצד היא שילמה או במזומן או בהעברה בנקאית, אני עכשיו אוציא חשבונית".
"פעילות ביקורת זו, נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים", מסרו במס הכנסה.