חגית משה. צילום: יואב דודקביץ'חגית משה. צילום: יואב דודקביץ'
חגית משה. צילום: יואב דודקביץ'
(חגית משה. צילום: יואב דודקביץ')
כיצד קורה שגורם פוליטי עומד בראש הוועד המנהל של עמותה עירונית עם תקציבי עתק? מסתבר שדי בקלות והכל חוקי. עמותת 'לביא' (עד לאחרונה "רנה קאסין"), היא תאגיד עירוני ומשמשת כזרוע הביצועית של מינהל החינוך בעירייה. בין היתר היא אחראית על תכנית הצהרונים, על מערך ההסעות, על הקייטנות ועוד תחומי חינוך רבים. מחזור הפעילות השנתי של העמותה מוערך בכ־330 מיליון שקל, לא כולל הקצאת העתק של הממשלה בשווי 450 מיליון שקל למזרח העיר.
בהנהלת העמותה ניתן למצוא שני ראשים: המנכ"ל ארנון איקן, בעל הכשרה וניסיון מקצועי רחב, ויו"ר הועד המנהל חגית משה, פוליטיקאית שעומדת בראשות מפלגת הבית היהודי בעיר ולאחרונה מונתה למחזיקת תיק החינוך. אגב, לפני מינויה של משה ליו"ר הוועד עמד בראש אותו ועד מנהל גזבר העירייה - אדם אשר אינו משמש בתפקיד פוליטי ומי שבקיא בתקציב העירייה.
משה: "לכל חברה ציבורית יש ועד מנהל. בוועדות אלו יש נציגי ציבור וגם את הצוות הניהולי. הוועד לא מורכב רק מפוליטיקאים, לכל החברות העירוניות יש נציגות עירונית ולעיריית ירושלים יש כ־18 תאגידים שבבעלותה. בתור יו"ר הועד אני מתווה מדיניות, שעושים בכל תאגיד עירוני".
יש לציין כי משה לא מקבלת שכר במסגרת תפקידה ב'לביא'.
בעמותת לביא סירבו להגיב על הדברים.
מהעירייה נמסר: "'לביא' נמצאת בשליטה מלאה של העירייה ותקנונה החדש בלבושה החדש שאושר על ידי משרד הפנים קובע מפורשות כי 'כיו"ר הוועד המנהל יכהן ראש הרשות או מי שימונה לכך בידי מועצת העיר'. מועצת העירייה מינתה את סגנית ראש העירייה ומחזיקת תיק חינוך, הגברת חגית משה, ליו"ר התאגיד. לכן בהיבט החוקי הכל נעשה כדת וכדין. כך נהוג בכל התאגידים העירוניים וכך גם קובע נוהל האסדרה של תאגידים עירוניים של משרד הפנים."