לגברים בלבד. צילום: לירן תמרילגברים בלבד. צילום: לירן תמרי
לגברים בלבד. צילום: לירן תמרי
(לגברים בלבד. צילום: לירן תמרי)
מראות ההדרה עד כאן: בתקופה האחרונה נתלו שלטים הקוראים להפרדה בין גברים ונשים בשתי סימטאות, הנמצאות במרחב הציבורי ומובילות לבית הכנסת ׳הר צבי׳ שבשכונת גאולה.
בכניסה לסמטאות, הנמצאות משני צידיו של בית הכנסת, הוצבו שלטים המגדירים את מין המעבר באותה סמטה. כך בסמטה מצד ימין המעבר מיועד לגברים בלבד ובסמטה השמאלית המעבר מיועד לנשים.
לנשים בלבד. צילום: לירן תמרילנשים בלבד. צילום: לירן תמרי
לנשים בלבד. צילום: לירן תמרי
(לנשים בלבד. צילום: לירן תמרי)
תושב השכונה המתגורר בסמיכות לבית הכנסת מסביר את 'ההיגיון' שבמהלך: "הסמטאות המובילות לבית הכנסת ברחוב צרות ויש להימנע מ׳בעיות צניעות׳ וחיכוך בין המינים ליד בית הכנסת".
אין זו הפעם הראשונה שברחובות ציבוריים בשכונות חרדיות סומנו מעברים נפרדים לגברים ונשים.
בית הכנסת ׳הר צבי׳ שבשכונת מאה שערים. צילום: לירן תמריבית הכנסת ׳הר צבי׳ שבשכונת מאה שערים. צילום: לירן תמרי
בית הכנסת ׳הר צבי׳ שבשכונת מאה שערים. צילום: לירן תמרי
(בית הכנסת ׳הר צבי׳ שבשכונת מאה שערים. צילום: לירן תמרי)
בשנת 2010 דנו שופטי בגץ בתופעה הזו ההולכת ומתפשטת בשכונה החרדית וקבעו כי לא תהיה בשום אופן הפרדה מגדרית בין נשים וגברים במאה שערים, בנוסף, בחודש דצמבר 2017 בית המשפט העליון הורה להסיר שילוט האסור על נשים מעבר במרחב הציבורי, ההחלטה ניתנה במסגרת עתירה נגד עיריית בית שמש. השופט חנן מלצר התייחס בהחלטה וציין "אין מצב בישראל שרחוב יהיה סגור לנשים, אין דבר כזה. לא היה ולא יהיה".
תגובות:
עיריית ירושלים: "השלטים יוסרו".
משדולת הנשים בישראל נמסר: "מדובר במקרה חמור ומרתיח שבו גורמים קיצוניים מנסים שוב ושוב לדחוק את רגליהן של נשים מהמרחב הציבורי ולאסור עליהן ללכת ברחוב כאילו היינו באיראן ולא בישראל בשנת 2019. כנראה שצריך להזכיר את המובן מאליו - בשום שכונה או רחוב בישראל אסור לכפות על נשים וגברים היכן ללכת והיכן לא, בגלל דרישות 'צניעות' מופרכות שהופכות נשים למפגע ציבורי. בית המשפט העליון קבע את זה מפורשות כשנעשו ניסיונות להפרדה כזו בסוכות בירושלים ובקשר לשלטי הצניעות בבית שמש.
"המרחב הציבורי שייך לכולנו, גברים ונשים, וכל אחד ואחת מאיתנו רשאי ללכת ברחוב כרצונו. על עיריית ירושלים לאכוף את החוק, לגלות אפס סובלנות לכל מקרה של הדרה ולא לאפשר הפרדה כזאת בשום מקום. שדולת הנשים בישראל ממשיכה להיאבק בתופעות השונות והרבות של הדרת נשים בכל האמצעים העומדים לרשותה ודורשת מהמשטרה, העירייה וכל הגופים הרלוונטיים לאכוף את החוק שלא מאפשר להפלות נשים".