לילה מושלג בירושלים, 2013. צילום: רועי אלמןלילה מושלג בירושלים, 2013. צילום: רועי אלמן
לילה מושלג בירושלים, 2013. צילום: רועי אלמן
(לילה מושלג בירושלים, 2013. צילום: רועי אלמן)
נתחיל מהסוף: אפשר להנמיך ציפיות - ביום חמישי בבוקר לא נקום לירושלים לבנה. אירוע השלג עליו כולם מדברים בימים האחרונים, אם יגיע, יהיה מהיר במיוחד, ואם יערם - החוויה כולה תהיה לילית בלבד. בנוסף יש להדגיש כי המערכת הנוכחית בטח שלא מתקרבת לעוצמות שפגשנו בדצמבר 2013, ואפילו לא למערכת השלג הרצינית האחרונה שחווינו בינואר 2015. אז מה בעצם קורה כאן? ״זו מערכת חזקה מאוד אבל בו בעת גם מאוד מהירה. היא מגיעה אלינו תוך 48 שעות מאיטליה, שזו מהירות מאוד גבוהה למערכות של מזג אוויר. המשמעות של המהירות הזו היא שטווח ההשפעה של המערכת יהיה מהיר, היא תבוא וישר תחלוף״, מסביר החזאי בועז נחמיה מאתר ירושמיים שבשנים האחרונות הפך לכלי חובה עבור כל בית ירושלמי. "ברגע שיש לך טווח זמן קצר, ההסתברות לקבל אירוע מסויים היא קטנה יותר ולכן הסיכויים לקבל אותו הם קטנים יותר ובוודאי שיש פחות ביטחון כלפי ענייני שלג״.
בועז נחמיה, חזאי אתר 'ירושמיים'. צילום: מהאלבום הפרטיבועז נחמיה, חזאי אתר 'ירושמיים'. צילום: מהאלבום הפרטי
בועז נחמיה, חזאי אתר 'ירושמיים'. צילום: מהאלבום הפרטי
(בועז נחמיה, חזאי אתר 'ירושמיים'. צילום: מהאלבום הפרטי)
יערם על הקרקע? שלג בירושלים. צילום ארכיון: לירן תמרייערם על הקרקע? שלג בירושלים. צילום ארכיון: לירן תמרי
יערם על הקרקע? שלג בירושלים. צילום ארכיון: לירן תמרי
(יערם על הקרקע? שלג בירושלים. צילום ארכיון: לירן תמרי)
אז האופטימיים מבנינו צריכים להתפלל להצלחתו של האירופאי? ״באופן כללי המודל האירופאי הוא יותר אמין, וחשוב לציין שמאז שהוכרז השלג לפני כארבעה ימים, המודל האירופאי הכי יציב וממשיך להצביע על היערמות קלה שתצבע את העיר".
נהנים בשלג בגן סאקר. צילום: עומר עוזרינהנים בשלג בגן סאקר. צילום: עומר עוזרי
נהנים בשלג בגן סאקר. צילום: עומר עוזרי
(נהנים בשלג בגן סאקר. צילום: עומר עוזרי)
אז בוא נתרכז בתסריט האופטימי, איך הוא ייראה? ״מבחינת המודל האירופאי, אנחנו צפויים לקבל כשעה של שלג מתישהו בין השעות 6 בערב ל-10 בלילה ביום רביעי. השאלה המרכזית היא מה תהיה העוצמה. אם היא תהיה חזקה, נוכל להינות אפילו מיותר מכמה סנטימטרים בודדים של שלג״.
ומה עם חמישי בבוקר? ״כבר בחצות הכל יהיה מאחורינו, גם אם תצטבר שכבה, הגשם ימיס את הכל. ביום חמישי בבוקר לא נזכה לראות ירושלים לבנה״.
ומה התסריט הפסימי? ״קודם כל צריך לזכור שגם המודל האירופאי יכול לפשל אפילו שהוא כביכול האמין מכולם. התסריט הפסימי יותר על פי המודל הבריטי והאמריקאי הוא שלג באוויר בלבד שלא יערם על הקרקע״.
ובכל זאת, יש סיכוי למשהו משמעותי יותר? ״אנחנו נמצאים עוד יממה שלמה לפני המערכת, שיכולה להביא עמה מקצה שיפורים. אבל להערכתי ההערכה תישאר אותה הערכה - התסריט הסביר ביותר הוא שלג באוויר, ולצדו תסריט בינוני שיצבע את העיר לזמן מוגבל״.
שלג באוויר זה גם כיף. מדרחוב בצלאל, ינואר 2015. צילום: רועי אלמןשלג באוויר זה גם כיף. מדרחוב בצלאל, ינואר 2015. צילום: רועי אלמן
שלג באוויר זה גם כיף. מדרחוב בצלאל, ינואר 2015. צילום: רועי אלמן
(שלג באוויר זה גם כיף. מדרחוב בצלאל, ינואר 2015. צילום: רועי אלמן)
אגב, יותר ויותר ירושלמים מציינים לאחרונה כי ״החורף הזה קר במיוחד״, זה נכון? ״זה בהחלט חורף קר, והנתונים מצביעים על כך שסיימנו את דצמבר קריר מהממומצע, שזה יחסית נדיר בהתייחס לשנים האחרונות שמראות דווקא מגמה של התחממות. גם ינואר צפוי להיות קר מהממוצע״.
ולסיום, יש לך עצה לירושלמים איך להתמודד עם המתח או האכזבה? ״פשוט להעריך כל פתית ופתית שיורד. גם אם זה רק באוויר, וגם אם זה רק כמה סנטימטרים על הקרקע. תעריכו את התופעה״.
ובינתיים, מזג האוויר ממשיך להיות חורפי. היום (שני) יוסיפו לרדת גשמים לסירוגין מלווים ברוחות חזקות ויהיה קר מאוד. יום שלישי צפוי להיות נוח יותר וללא גשם, אך קר במיוחד עם רוחות חזקות. ברביעי כאמור ישנם סיכויים לשלג החל משעות הערב, שאולי יערם על הקרקע. ביום חמישי הכל יהיה מאחורינו והימים שלאחריו נראים כרגע ללא גשם.