צילום: האוניברסיטה העברית צילום: האוניברסיטה העברית
צילום: האוניברסיטה העברית
(צילום: האוניברסיטה העברית )
"יחד, נגרש את החושך": עצרות מחאה נערכו היום (ג') ברחבי העיר בעקבות מחאת הנשים שנערכת היום. האוניברסיטה העברית השביתה את הלימודים למשך שעה על רקע האלימות כלפי נשים בישראל, בהדסה הר הצופים ועין כרם נערכה גם עצרת. ובשעה זו נערכת עצרת בכיכר ספרא. מוקדם יותר נערכה הפגנה גם כן בכניסה לעיר.
חולצות שחורות וסרטים אדומים
האוניברסיטה העברית השביתה את הלימודים היום (ג') למשך שעה על רקע האלימות כלפי נשים בישראל. פעולות מחאה צפויות להתרחש ברחבי הקמפוסים.
צילום: האוניברסיטה העבריתצילום: האוניברסיטה העברית
צילום: האוניברסיטה העברית
(צילום: האוניברסיטה העברית)
"אנו דוחים בשאט נפש כל ההתנהגות אלימה, מילולית ופיזית כנגד נשים מכל המגזרים בחברה הישראלית", נכתב בהודעה שהופצה לחברי הסגל והסטודנטים. "לצורך הזדהות עם המאבק תתקיים הפסקה מפעילות אקדמית ומנהלית בין השעות 11:45 ל-12:45. סטודנטים ואנשי סגל יוכלו להשתתף בפעילויות המחאה השונות בקמפוסים".
"נחזיר לנשים את האור"
בבתי החולים הדסה עין כרם והר הצופים, נערכה הבוקר עצרת ללא השבתת העבודה, בהשתתפות עובדי בית החולים ומבקריו. ״יחד, נגרש את החושך ונחזיר לנשים את האור״, קראו השלטים אותם החזיקו המשתתפים.
מרכז ״בת עמי״ הפועל בהדסה בטיפול בנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, בראשותה של ד״ר דבורה באומן, הציג את פעילותו ותמיכתו בנפגעים, וסטודנטים לרפואה העבירו את המסר בין מבקרי ועובדי בית החולים וחילקו להם דפי מידע.
עצרת המחאה בהדסה עין כרם. צילום: דוברות הדסהעצרת המחאה בהדסה עין כרם. צילום: דוברות הדסה
עצרת המחאה בהדסה עין כרם. צילום: דוברות הדסה
(עצרת המחאה בהדסה עין כרם. צילום: דוברות הדסה)
בהחלטה משותפת, הצוותים בבית החולים לא שבתו והמשיכו את הפעילות המסורה לאורך כל היום, במחלקות, בחדרי הניתוח ובמרפאות.
"אסור לנו להפקיר אזרחיות ישראליות"
עצרת נוספת נערכה בשעה 12:00 בכיכר ספרא בהשתתפות משה ליאון, מנכ"ל העירייה בשיתוף הגופים המארגנים את המחאה ברמה הארצית.
מחאת הנשים בכיכר ספרא. צילום: שירות מיינטמחאת הנשים בכיכר ספרא. צילום: שירות מיינט
מחאת הנשים בכיכר ספרא. צילום: שירות מיינט
(מחאת הנשים בכיכר ספרא. צילום: שירות מיינט)
עצרת המאבק נגד אלימות בנשים בכיכר ספרא. צילום: רפי פרלשטייןעצרת המאבק נגד אלימות בנשים בכיכר ספרא. צילום: רפי פרלשטיין
עצרת המאבק נגד אלימות בנשים בכיכר ספרא. צילום: רפי פרלשטיין
(עצרת המאבק נגד אלימות בנשים בכיכר ספרא. צילום: רפי פרלשטיין)
ראש עיריית ירושלים משה ליאון: "אסור לנו בשום פנים ואופן להרשות לעצמנו רצח סיטונאי כזה. אסור לנו להפקיר אזרחיות ישראליות מכל מגזר לאלימות הנוראה הזו. לנו המנהיגים הציבור תפקיד מרכזי במערכה נגד האלימות הנוראית הזו. אני ואנחנו כולנו, כל עובדי עיריית ירושלים מחויבים להירתם למשימה הזו בכל התלוי לנו והכלים העומדים לרשותנו.
"כראש העיר אני מתחייב לא להרפות מהעניין הזה. נשקיע תקציבים במודעות ובהסברה, נרתום את מערכת החינוך, נכנס את הצוותים המקצועיים בעירייה כדי למנוע את שפיכת הדם הזו כדי שבסופו של יום האלימות הזו תיפסק. קורא מכאן לשאר ראשי הרשויות להצטרף למערכה החשובה הזו".
אריאלה רג'ואן, ראש מינהל תרבות חברה ופנאי בעירייה: "התכנסנו היום לומר לא עוד. אלימות נגד נשים בשל היותן נשים אין לה גיל, עדה, או לאום. זהו מאבק חוצה מגזרים, מחנות ושבטים. זו יכולה להיות האמא, הבת, האחות, הדודה, הסבתא של כל אחת ואחד מאיתנו. כולנו נדרשים לא להעלים עין ולעשות כל שביכולתנו כדי להציל נפשות. כל אישה זכאית לחיים שלמים ושלווים."