שמואל דטיאשוילי בהכרעת הדין. צילום: יואב דודקביץ'שמואל דטיאשוילי בהכרעת הדין. צילום: יואב דודקביץ'
שמואל דטיאשוילי בהכרעת הדין. צילום: יואב דודקביץ'
(שמואל דטיאשוילי בהכרעת הדין. צילום: יואב דודקביץ')
בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע היום (ב') את שמואל דטיאשוילי ברצח אביטל רוקח ז״ל שהיתה נשואה לו במשך 23 שנים. דטיאשוילי בן 51 הורשע ברצח אכזרי שביצע בספטמבר 2014 כאשר דקר את אביטל רוקח ז"ל כ- 50 דקירות סכין, לאחר שארב לה בחדר המדרגות בכניסה לבניין שבו התגוררה. הסיבה: חשש שייאלץ להעניק לה גט. טרם נקבע מועד גזר הדין.
על פי כתב האישום, דטיאשוילי ארב לפרודתו בחדר המדרגות בביתה, כשהיא הבחינה בו היא צעקה וניסתה להימלט, אך הוא רץ לעברה, התנפל עליה מאחור ודקר אותה בכל גופה בזמן שהוא אוחז בצווארה. כתוצאה מהמעשה היא נפצעה תחילה באורח אנוש אך מאוחר יותר אחותה מצאה אותה כשהיא שוכבת בשלולית של דם והיא פונתה לבית החולים הדסה הר הצופים, שם נאלצו הרופאים לקבוע את מותה.
זירת האירוע. צילום: גיל יוחנןזירת האירוע. צילום: גיל יוחנן
זירת האירוע. צילום: גיל יוחנן
(זירת האירוע. צילום: גיל יוחנן)
דטיאשוילי ורוקח היו נשואים יותר מעשרים שנה והורים לשלושה ילדים. בשלוש השנים לפני הרצח הם חיו בנפרד והיו בהליכי גירושים ממושכים. מכתב האישום עולה כי במהלך התקופה שקדמה לרצח החל דטיאשוילי לנהוג ברוקח באובססיביות ובקנאה, איים עליה, הטריד אותה וסירב לתת לה גט. ביולי 2014, חודשיים לפני הרצח, קבע בית הדין הרבני בעיר מועד לדיון בעניינם, ועל פי כתב האישום, חשש דטיאשוילי שבית הדין יורה לכפות עליו גט.
אמה של אביטל רוקח ז"ל. צילום: יואב דודקביץ'אמה של אביטל רוקח ז"ל. צילום: יואב דודקביץ'
אמה של אביטל רוקח ז"ל. צילום: יואב דודקביץ'
(אמה של אביטל רוקח ז"ל. צילום: יואב דודקביץ')
עו"ד דניאל מור, פרקליטות מחוז ירושלים: "בית המשפט קבע כי מעשה הרצח התרחש לאחר מסכת ארוכה של אלימות, איומים והתנכלויות של הנאשם כלפי מי שהיתה אשתו ואם שלושת ילדיו, זאת לאחר שביקשה להתגרש ממנו. המעשים שקדמו לרצח ומעשה הרצח עצמו מעידים על אכזריותו של הנאשם ועל תחושת הפחד והאימה שהטיל על אביטל רוקח ז"ל ועל ילדיה. הפרקליטות מחזקת את ידי בני המשפחה, תפעל למיצוי הדין עם הנאשם ותמשיך במאבק המתמשך והנחוש בתופעה הקשה של אלימות ורצח נשים על ידי בן זוגן".