עליאן. צילום: יואב דודקביץעליאן. צילום: יואב דודקביץ
עליאן. צילום: יואב דודקביץ
(עליאן. צילום: יואב דודקביץ)
השיבוץ המפלה שיגרום לבת השמונה לאחר לבית הספר: הוריה של מייס עליאן מבית צפאפה הופתעו לגלות בשבוע שעבר כי העירייה שיבצה את בתם להסעה עם ילדי מזרח ירושלים ולא עם ילדי השכונות הצמודות, פת וגילה. המשמעות: בתם תאחר מדי יום יותר משעה לבית הספר בעין כרם.
עליאן (8) היא בעלת צרכים מיוחדים שמתבטאים בבעיות מוטוריות ונשימתיות. היא החלה השבוע את לימודיה בכיתה ב' בבית הספר ברושים בשכונת עין כרם, מוסד שמיועד לילדים בעלי ליקויי למידה רב בעייתיים. אלא שבמקום להגיע לבית הספר בשעה שבע ארבעים וחמש, קצת לפני תחילתו של השיעור הראשון, היא הגיעה רק בשעה תשע. הסיבה מקוממת: עליאן שובצה להסעה עם ילדי מזרח העיר ולא למערך ההסעות שבו נוסעים חבריה לכיתה, תושבי השכונות הסמוכות.
ההסעה של ילדי מזרח העיר עוברת במגוון שכונות, ובהן ג'בל מוכבר ואבו־דיס, ורק בסיומן, לאחר שיום הלימודים כבר התחיל, היא מגיעה לבית צפאפה לאסוף את עליאן. גם בפיזור הביתה היא נשארת אחרונה.
לדברי הוריה, בשנה שעברה היה מערך ההסעות אחיד והשנה ככל הנראה הוא פוצל למזרח העיר ולשאר השכונות. וכך, אף שעל המפה בית צפאפה נמצאת בדרומה של העיר, היא נכללה במערך ההסעות של ילדי מזרח ירושלים.
"הילדה שלי צריכה לאחר מדי בוקר לבית הספר רק כי היא ערבייה?" תוהה אביה מוראד. "למה שהיא לא תיסע עם יתר הילדים בבית הספר שלה, כשההסעה אוספת ממש לידנו? מדובר בהחלטה גזענית שלא מובנת לי. הבת שלי דוברת עברית שוטפת. אין שום סיבה שהיא תשתבץ להסעה שתביא אותה לבית הספר שעה מאוחר יותר רק כי היא ערבייה".
העירייה: "אנו פועלים לילות כימים על מנת להעניק את השירות המיטבי לכל תלמיד ותלמידה ומסיעים תלמידים מזה עשרות שנים כנהוג על פי הקריטריונים של משרד החינוך. כך גם לגבי הילדה מייס עליאן שנושא ההסעה שלה נמצא בבדיקה מאחר שהימים הראשונים של ההסעות תמיד מלווים בבחינת המסלולים ובבדיקה מחודשת, ונעשה כמיטב יכולתנו לטובת התלמידה".