מימין: צואה, מזרק וכתם דם. צילום: לירן תמרימימין: צואה, מזרק וכתם דם. צילום: לירן תמרי
מימין: צואה, מזרק וכתם דם. צילום: לירן תמרי
(מימין: צואה, מזרק וכתם דם. צילום: לירן תמרי)
בבניין 8 ברחוב שמאי במרכז העיר מתגוררים סטודנטים ומשפחות אך לא רק. אחת הדירות שמושכרת לחסרי בית ברחוב באמצעות אדם פרטי הפכה את חייהם של דיירי הבניין לסיוט.
מדובר בדירת מגורים בעלת 3.5 חדרים השייכת לבעל בית פרטי אשר נעשתה בה פרצלציה והיא חולקה לכשמונה עד עשר מדורי דיור. השכנים המתלוננים על כך שמרבית האנשים המתגוררים בדירה משתמשים בסמים, מסתובבים במדרגות בחוסר מעש, ופעמים רבות נמצאו בחדר המדרגות מזרקים ואביזרים שונים המצביעים על כך כי מדובר באוכלוסייה הצורכת סמים באופן קבוע. בנוסף, המרפסת אינה מגודרת בדירתם ועל כן עלול להתרחש אסון.
הבניין ברחוב שמאי. צילום: לירן תמריהבניין ברחוב שמאי. צילום: לירן תמרי
הבניין ברחוב שמאי. צילום: לירן תמרי
(הבניין ברחוב שמאי. צילום: לירן תמרי)
אחד הדיירים סיפר בשיחה עם חדשות מיינט: "מדובר בהומלסים ונרקומנים שמופנים לבעל הדירה על ידי גורמים עירוניים. הדירה מוחזקת בתנאים תברואתיים קשים, יש במקום מטבח אחד וחדר שירותים שאמור לענות על צריכים של 7-10 דרי רחוב. לא פעם מצאתי אותם מוטלים בחדר המדרגות כשהם שיכורים, הנוף בחדר המדרגות מגוון – שקיות, אשפה, מזרקים וכתמי דם כתוצאה משימוש בסמים. מרבית הדיירים הם סטודנטים שמפחדים לעלות לבית לבד בשעות הלילה שמא יתקלו בהם".
מזרק בבניין. צילום: לירן תמרימזרק בבניין. צילום: לירן תמרי
מזרק בבניין. צילום: לירן תמרי
(מזרק בבניין. צילום: לירן תמרי)
בעל עסק בבניין סיפר כי ראה את הדיירים עושים את צרכיהם במעלית ובחדר המדרגות. "כבעל עסק אני מתבייש שלקוחותיי רואים את שנעשה בחדר המדרגות על ידי אותם דרי רחוב. הם נמצאים בדירה ללא יד מכוונת וללא כל הכוונה מצד גורמי הרווחה. הדירה אמורה לשקם אותם אבל בפועל אף גורם לא מגיע לכאן. הם לא יודעים לבשל ואפילו אין להם כלים להכין אוכל. הבניין הפך לאוטוסטרדה של נרקומנים והומלסים".
שמיכות של הומלסים. צילום: לירן תמרישמיכות של הומלסים. צילום: לירן תמרי
שמיכות של הומלסים. צילום: לירן תמרי
(שמיכות של הומלסים. צילום: לירן תמרי)
י' סטודנטית המתגוררת בבניין החליטה שהיא אינה נשארת עוד שנה בדירה. "לא פעם תפס אותי ביד אחד ההומלסים שמתגוררים בדירה. אני עובדת כמלצרית וחוזרת בשעות הלילה. מדובר בסיטואציה מפחידה במיוחד עבור בחורה. פעם אחת אחד ההומלסים נכנס לתוך הדירה והתיישב על הספה, זה היה מחזה מאוד מלחיץ. לרעש וריח הסמים כבר התרגלנו", הסבירה.
הלכלוך במדרגות. צילום: לירן תמריהלכלוך במדרגות. צילום: לירן תמרי
הלכלוך במדרגות. צילום: לירן תמרי
(הלכלוך במדרגות. צילום: לירן תמרי)
משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים: "יש להפנות את השאלות לרשות המקומית".
תגובת העירייה: "מדובר בדירה המושכרת על ידי אדם פרטי ומתופעלת בצורה פרטית. הטענה בדבר מימון השהות במקום אינה נכונה - עיריית ירושלים אינה מממנת סיוע בשכר דירה.
"בעקבות פניות דיירי הבניין, צוות אגף הרווחה בדק את הדירה וקבע כי מצבה לא ראוי. כמו כן, צוותי הפיקוח העירוני והפיקוח על הבניה יצאו לדירה לבצע אכיפה בהתאם לחוק".
ביקשנו תגובה מבעל הדירה אך היא לא נמסרה.