ערימות זבל ברחוב שמואל הנגיד. צילום: רועי אלמןערימות זבל ברחוב שמואל הנגיד. צילום: רועי אלמן
ערימות זבל ברחוב שמואל הנגיד. צילום: רועי אלמן
(ערימות זבל ברחוב שמואל הנגיד. צילום: רועי אלמן)
ערימות אשפה וצחנה ביום המנוחה: מי שמתהלך במרכז העיר בשבתות, ודאי שם לב לתופעה המקוממת שחוזרת על עצמה מדי שבוע, כאשר הררי אשפה מצטברים להם בכל פינה ומפזרים צחנה בלתי נסבלת ברחובות. כל אדם שרוצה להינות מהליכה רגועה של שבת במרכז העיר, מוצא את עצמו נתקל במחזה שלעיתים מזכיר את שביתות הזבל המפורסמות שחוותה העיר לא פעם אחת.
מדי שבוע בימי שישי וכמו בכל יום חול רגיל, מבצעת העירייה פינוי אשפה בבוקר, אך בשבתות - הדבר לא קורה. כך מוצאת עצמה עיר עם כמעט מיליון תושבים, ללא פינוי אשפה במשך 48 שעות - עד יום ראשון בבוקר. ומה קורה כאשר אל השבת מתחבר חג מסוים? המצב מחמיר בהרבה, כמו שקרה בשבוע שעבר במהלך חג השבועות - אז לא התבצע פינוי אשפה במשך שלושה ימים שלמים. יש לציין שבערים גדולות אחרות בישראל, כדוגמת תל אביב, מתבצע פנוי אשפה גם בשבת בבוקר.
צילום: לירן תמריצילום: לירן תמרי
צילום: לירן תמרי
(צילום: לירן תמרי)
צילום: לירן תמריצילום: לירן תמרי
צילום: לירן תמרי
(צילום: לירן תמרי)
ומה קורה במוצאי שבת - ערב יציאה פופולרי במיוחד? אלפי תיירים ותושבים שיוצאים לבלות במרכז העיר עם צאת השבת מגלים עיר מטונפת והררי אשפה אף גדולים הרבה יותר מאלו שהיו לאורך היום.
רחוב שמאי, מוצ״ש. צילום: רועי אלמןרחוב שמאי, מוצ״ש. צילום: רועי אלמן
רחוב שמאי, מוצ״ש. צילום: רועי אלמן
(רחוב שמאי, מוצ״ש. צילום: רועי אלמן)
עיריית י-ם: "מאז ומתמיד לא מתקיימים שירותי איסוף אשפה בשבת"
אז האם המצב צפוי להשתנות? כנראה שלא. בשבוע שעבר, לאחר שתיעדו מצב זהה של הרחובות בחג שבועות, פנינו לעיריית ירושלים בבקשה לברר מדוע צריכה העיר להגיע למצב תברואתי עגום כל כך בחגים ובשבתות - והתשובה שקיבלנו לא ממש מזהירה. מהעירייה נמסר בתגובה כי "כידוע מאז ומתמיד לא מתקיימים שירותי איסוף אשפה במהלך שבתות וחגים. טרם כניסת השבת והחג ביצעה העירייה מבצע ניקיון רחב לאיסוף כל האשפה מכל רחבי העיר ועם צאת החג החלו עובדי אגף התברואה באיסוף ופינוי האשפה וניקיון המרחב הציבורי".
צילום: לירן תמריצילום: לירן תמרי
צילום: לירן תמרי
(צילום: לירן תמרי)
צילום: לירן תמריצילום: לירן תמרי
צילום: לירן תמרי
(צילום: לירן תמרי)