המיצג שהוסתר. צילום: Michael Bachnerהמיצג שהוסתר. צילום: Michael Bachner
המיצג שהוסתר. צילום: Michael Bachner
(המיצג שהוסתר. צילום: Michael Bachner)
תורת האבולוציה לא שרדה את הברירה הטבעית של מוזיאון הטבע: מבקרים שהגיעו לאחרונה למוזיאון נתקלו ביריעת בד המכסה חלק מהתצוגה. סקרנותם גרמה להם להסיט את יריעת הבד כדי לראות מה יש מאחוריה, ולתדהמתם גילו כי נמצא שם החלק בתצוגה העוסק באבולוציה של האדם.
בתמונות שצילמו המבקרים נראות מאחורי היריעה גולגלות של מינים שונים של אדם; הניאנדרטל, ההומו-היידלברגנסיס והקרו-מניון, שנכחדו לפני עשרות אלפי שנים במסגרת מנגנון הברירה הטבעית בתהליך האבולוציוני.
אנחנו משרתים את כל התושבים, לא משנה איזה צבע, דת ואוכלוסיה", אומר עוזי דנון, מדריך ומשווק במוזיאון הטבע. "אם בא לי מורה חרדי, ואומר לי: 'אני לא רוצה אבולוציה לילדים', אני מכבד אותו ומסתיר את זה. יש אנשים שלוקחים את זה אישית, כאילו להכריח אותנו ללמד אבולוציה בן אדם שלא מאמין באבולוציה".
המיצג מאחורי הוילון. צילום: Michael Bachnerהמיצג מאחורי הוילון. צילום: Michael Bachner
המיצג מאחורי הוילון. צילום: Michael Bachner
(המיצג מאחורי הוילון. צילום: Michael Bachner)
"אנחנו מכבדים את כל בני האדם באשר הם", ממשיך דנון, "במיוחד שהם באים ורוצים ללמוד את הדברים הספציפיים שמתאימים להם, אז אנחנו מכבדים אותם. יש לזה תגובות מאוד לא נכונות ואפילו קיצוניות, מתוך חוסר הבנה. אנחנו נותנים שירות חינוכי, ערכי ומוסרי לציבור, ואם לחרדים יש תפיסה ערכית אחרת, והם לא רוצים לגדול על דרווין, נכבד אותם".
על פי עיריית ירושלים, מוזיאון הטבע מתוקצב באופן קבוע על ידי אגודת 'רנה קאסן', היחידה הביצועית של עיריית ירושלים ומנהל החינוך ירושלים (מנח"י). מנהל החינוך ירושלים הוקם בהסכם בין משרד החינוך ועיריית ירושלים.📷
במשרד החינוך גילגלו את האחריות ומסרו: "פנו למנהל החינוך בעיריית ירושלים. זה קשור אליהם".
העירייה: "מינהל החינוך בעירייה יזם את התכנית 'היתרון הירושלמי' שבה זוכים כלל תלמידי העיר מכלל המגזרים לבקר במגוון רחב של מוזיאונים בעיר במסגרת הלימודים. במסגרת זו אלפי תלמידים ביקרו מבקרים במוזיאון הטבע בעיר ונהנים מהתערוכות והמיצגים בו.
"בניגוד לנטען, התערוכה המדוברת פתוחה באופן קבוע לכלל הקבוצות המבקרות במוזיאון. מתוך רצון למשוך גם קבוצות מהמגזר החרדי, הוחלט להיענות לבקשת מוסדות חינוך חרדים ולכסות באופן נקודתי את התערוכה בזמן ביקורם. עד כה ביקרו במוזיאון 12 קבוצות מבתי ספר חרדים.
"מינהל החינוך ימשיך להנגיש את מוסדות התרבות ופעילויות העשרה לכלל תלמידי העיר, מתוך תפיסת עולם של סובלנות ושיוויון הזדמנויות לכולם".