עמדת הזיכרון בביה"ס בויאר. צילום: יואב דודקביץ'עמדת הזיכרון בביה"ס בויאר. צילום: יואב דודקביץ'
עמדת הזיכרון בביה"ס בויאר. צילום: יואב דודקביץ'
(עמדת הזיכרון בביה"ס בויאר. צילום: יואב דודקביץ')
היום הראשון ללימודים לאחר האסון הנחל צפית, לוותה באווירת אבל כבד בביה"ס בויאר. בית הספר איבד בשבוע שעבר את מעיין ברהום ז"ל, תלמידת כיתה יב' שיצאה לטיול עם המכינה ולא חזרה. בית הספר האבל מנסה לחזור לשגרה, כאשר השבוע הקרוב יעמוד בסימן מותה של מעיין ויכלול שינויים רבים.
מעיין ברהום ז"למעיין ברהום ז"ל
מעיין ברהום ז"ל
(מעיין ברהום ז"ל)
הבוקר (א') נפתח בהתכנסות צוות החינוך של כלל בית הספר, עשרות מחנכות ומחנכים, יועצים ואנשי מקצוע התכנסו בחדר המורים שהפך באופן זמני לחדר טיפול מאולתר. מורי בית הספר, בהנחיית המנהלת דפנה ברוך, פרקו את שעל ליבם והעלו את השאלות הקשות.
"בדמי ימייך הלכת מאיתנו והשארת אותנו המומים וכואבים", פתחה מנהלת בית הספר, ששימשה גם כמורה לספרות של מעיין: "הבוקר בידיים רועדות פתחתי את מחברת הבחינה בספרות שכתבת רק ביום שני. אני קוראת את מילותייך והלב יוצא אלייך. דמותך הייחודית, שופעת הקסם האישי, ניבטת אלי. מעולם לא ויתרת, מעולם לא התייאשת. לנצח אנצור את דמותך בליבי".
התכנסות צוות החינוך הבוקר בבויאר. צילום: יואב דודקביץ'התכנסות צוות החינוך הבוקר בבויאר. צילום: יואב דודקביץ'
התכנסות צוות החינוך הבוקר בבויאר. צילום: יואב דודקביץ'
(התכנסות צוות החינוך הבוקר בבויאר. צילום: יואב דודקביץ')
דפנה התלבטה האם לקיים את מבחן המתכונת בספרות ביום שני או חמישי. "אני חושבת לאחור ואומרת לעצמי - איך לא קבעתי את המתכונת ליום חמישי? הייתי צריכה לעשות את זה. ככה מעיין לא הייתה יוצאת לטיול".
אף עין לא נשארה יבשה למשמע דבריה של המנהלת. גם רכז שכבת יב' לא הצליח לעצור את הדמעות: "יש לי מספר שחקוק בראש שלי חזק - 235. זה מספר התלמידים בשכבה שלי. אני לא מצליח לעכל את לכתך, לא מצליח לעכל שהמספר ששיננתי עכשיו יצטרך לרדת ל-234. בתוך כל הטירוף הזה, הקושי הכי גדול הוא להבין שמעיין לא תחזור".
מורה אחר הביע את זעקתו במילים שהדהדו את כל יושבי החדר: "מה אני אמור להגיד לתלמידים שלי? הם מסתכלים עלי בתור המחנך שלהם, בתור המבוגר האחראי שיודע הכל ושתמיד ידאג להם. איך אני יכול לעמוד מולם עכשיו ולהגיד להם שהם יכולים לסמוך עלי? אנחנו, המבוגרים, אנשי החינוך, אכזבנו אותם".
התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ'התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ'
התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ'
(התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ')
בשעה 10 התכנסו כל תלמידי כיתות יב' כי להיפרד ממעיין. הצוות החינוכי ניסה לשמור על קור רוח, אך ללא הועיל. דמעותיהם של התלמידים והמורים פרצו בין רגע, מתערבבים אחד בשני, זוכרים את מעיין. "הילד שלי שאל אותי למה אני בוכה? אמרתי לו שאחת התלמידות שלי נפטרה. הוא שאל אותי אם היא התחתנה והיו לה ילדים - אמרתי לו שהיא לא זכתה", אמר בדמעות רכז השכבה.
התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ'התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ'
התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ'
(התכנסות צוות החינוך עם התלמידים בויאר. צילום: יואב דודקביץ')
ביה"ס בויאר הבוקר. צילום: אלון לויביה"ס בויאר הבוקר. צילום: אלון לוי
ביה"ס בויאר הבוקר. צילום: אלון לוי
(ביה"ס בויאר הבוקר. צילום: אלון לוי)
צילום: יואב דודקביץ'צילום: יואב דודקביץ'
צילום: יואב דודקביץ'
(צילום: יואב דודקביץ')
בית הספר נכנס לשבוע האבל במתכונת שונה מהרגילה. את השעות הראשונות יעבירו אלפי תלמידי בית הספר בשיחות אישיות בכיתה. למחנכים יתלוו מורים אחרים שיעזרו בפעילויות שנועדו להקל על התלמידים לחזור לשגרה. הכיסאות בכיתה של מעיין יסודרו במעגל, כדי לא להרגיש את הכסא הריק במקום הקבוע שלה. פסיכולוגים ויועצים מטעם משרד החינוך ילוו את הצוות החינוכי והתלמידים בימים הקרובים. כל המבחנים של שכבת יב' בוטלו השבוע בעקבות מותה של מעיין.