הגימנסיה העברית. צילום: ענר גריןהגימנסיה העברית. צילום: ענר גרין
הגימנסיה העברית. צילום: ענר גרין
(הגימנסיה העברית. צילום: ענר גרין)
ההדתה מרימה את ראשה סביב הגימנסיה: אנשי דת, שמציגים את עצמם כחב"דניקים, פונים לאחרונה לתלמידים ברשתות החברתיות ומנסים לשכנע אותם להגיע לשיעורי תורה. האמצעי: הענקת תלושים לאוכל ומוצרי ביגוד.
הגעת לשיעור תורה? נכנסת להגרלה
כל מי שיעבור בימים אלה בסמוך לבית הספר הגימנסיה יוכל לזהות במקום 'דוכני תפילה', שהוקמו על ידי אנשי דת מחוץ למוסד החינוכי. עד לאחרונה ניסו אותם אנשים לשכנע את התלמידים להניח תפילין, אך לאחרונה הם פנו לאפיק חדש – הרשתות החברתיות.
ההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטיההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטי
ההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטי
(ההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטי)
היתרונות לכך הם ברורים: בניגוד לדוכן הפעיל, שנמצא מול עיניהם של המורים והצוות החינוכי, ברשתות החברתיות יכולים אותם אנשי דת לפעול מתחת לרדאר ולהציע לתלמידים צ'ופרים מיוחדים בתמורה להגעתם לשיעורי תורה.
אחד מכרטיסי הגלידה שמחולקים לתלמידים בתמורה להשתפפות בשיעורי תורה. צילום: mynetאחד מכרטיסי הגלידה שמחולקים לתלמידים בתמורה להשתפפות בשיעורי תורה. צילום: mynet
אחד מכרטיסי הגלידה שמחולקים לתלמידים בתמורה להשתפפות בשיעורי תורה. צילום: mynet
(אחד מכרטיסי הגלידה שמחולקים לתלמידים בתמורה להשתפפות בשיעורי תורה. צילום: mynet)
אותם פעילים, המציגים עצמם כפעילי חב"ד בשכונה, הקימו קבוצת ווטסאפ ייחודית העונה לשם "שיעורי תורה והתוודעויות", והם משכנעים תלמידים רבים להצטרף אליה. לאחר שהתלמידים מצטרפים מתחילים הפעילים להציע להם שלל פיתויים, החל מארוחות צהריים בחינם למי שיגיע להשתתף בלימודי תורה, שפע של הגרלות לרכישת נעליים בסכומים של כמה מאות שקלים, מגשי פיצות ואפילו מבצע 'חבר מביא חבר', אשר מבטיח לתלמידים שיצרפו חברים נוספים לקבוצה שלל הטבות ושוברים.
הגרלה גדולה של 400 שקלים. צילום: פרטיהגרלה גדולה של 400 שקלים. צילום: פרטי
הגרלה גדולה של 400 שקלים. צילום: פרטי
(הגרלה גדולה של 400 שקלים. צילום: פרטי)
"הגרלות חדשות על הפרק: מי שזוכה מקבל שובר על סך 400 שקלים חדשים לקנית נעליים, מקום שני – 200 שקלים חדשים לקניית נעליים, מקום שלישי – 100 שקלים חדשים בגלידריה או בהמבורגריה לבחירתך", נכתב באחת ההודעות שנשלחו לאחרונה בקבוצה.
בהודעה אחרת, שמטרתה להגדיל את כמות הנוכחים בשיעורי התורה, הבטיחו הפעילים כי "כל הגעה מקנה כרטיס הגרלה. הבאת חבר חדש מקנה לך גם כן כרטיס הגרלה נוסף, מה שאומר שהאפשרות שלך לזכות גדלה יותר".
ההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטיההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטי
ההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטי
(ההודעות בוואטסאפ. צילום: פרטי)
הגרלות, הטבות ושוברים
חלק מתלמידי הגימנסיה שהתפתו ובחרו להצטרף לקבוצה סיפרו השבוע למיינט ירושלים כי הם החלו להיות מוצפים בהודעות מסוג זה. לטענתם, הפעילים לא נמנעים משליחת הודעות כאלו לאורך כל שעות הלימודים, מבוקר ועד אחר הצהריים.
״בקבוצה הזו הם שולחים לנו עדכונים כל הזמן", מספר אחד התלמידים. "הם כותבים לנו להגיע לשיעורי תורה ושם גם יוצאים בפרסומים לגבי ההגרלות וההטבות שאפשר לקבל".
עוד הוא מספר כי תלמידים רבים מגיעים לשיעורים ומניחים תפילין על מנת לזכות בשוברים הנחשקים.
הגימנסיה העברית. צילום: ענר גריןהגימנסיה העברית. צילום: ענר גרין
הגימנסיה העברית. צילום: ענר גרין
(הגימנסיה העברית. צילום: ענר גרין)
"פעילותה של קבוצת הווטסאפ לא היתה ידוע לי", סיפר השבוע מנהל הגימנסיה העברית דני ליבוביץ'. "מדובר במקרה חמור. חשוב להדגיש כי בעבר היו מקרים דומים ואז ניהלנו דיאלוג עם הפעילים. ניסינו לקיים איתם דו שיח וביקשנו מהם לחדול מפעולותיהם והם הבהירו לנו בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שהם ימשיכו בפעילות. אנחנו עדים מדי פעם לתופעות של ילדים שעוזבים את שטח בית הספר לטובת שיעורי התורה. אין כאן מלחמת חילוניים-דתיים, הבעיה היא עם הדרך. הידיים שלנו כבולות ואנחנו עדיין מנסים לפעול במישור החינוכי בפעילות הסברה מול התלמידים".
יו"ר ועד ההורים בבית הספר, מומו מור מוסיף: "אנחנו פועלים במספר אפיקים על מנת למגר את התופעה ונשקול גם נקיטת הליכים משפטיים. נפגשנו עם אותם פעילים בעבר והם פשוט 'בזו' לנו".
שיעורי תורה, שוברים וארוחת צהריים. צילום: פרטישיעורי תורה, שוברים וארוחת צהריים. צילום: פרטי
שיעורי תורה, שוברים וארוחת צהריים. צילום: פרטי
(שיעורי תורה, שוברים וארוחת צהריים. צילום: פרטי)
בחב"ד הכחישו השבוע כל קשר לאותם פעילים. "הפעילות האמורה איננה פעילות רשמית של חב"ד או של מי מבין 4,500 נציגיה - שליחיה הרשמיים", מסר מנהל אגף הדוברות בצעירי חב״ד, מוני אנדר. "שליחי חב"ד הרשמיים ידועים בקונצנזוס לו הם זוכים ובאהבה והערכה חוצת המגזרים לה הן זוכים בשל יכולתם להאהיב ולהנגיש את ערכי היהדות המסורתית והתאמתה לכלל האוכלוסייה מתוך כבוד הדדי".
אחד מהפעילים מחוץ לגימנסיה, שמפעיל גם את קבוצת הווטסאפ המדוברת מסר כי "העיקר שכותבים את האמת ובאופן חיובי, אין צורך בתגובה".
בית חב"ד רחביה: "יש לנו קשר נפלא עם הגימנסיה ועם המנהל דני. לפני כשנה הזמינו אותי מההנהלה לבדוק את כל המזוזות, בעקבות טרגדיות שהיו בבית הספר. בנוסף לזה, אנו עושים פעילות חברתית 'לב צעיר', והכול באישור ובעידוד בית הספר. קבוצת הווטסאפ המדוברת מנוהלת על ידי יוזמה פרטית, הנמנים על חסידי חב"ד בשכונה".
עיריית ירושלים: "מינהל החינוך נמצא בקשר רציף עם הנהלת בית הספר על מנת לגבש מדיניות בנוגע לסיטואציה המורכבת, שתאפשר מחד פתיחות וסובלנות של תלמידים לצד הטלת ספק ומשנה זהירות. מיותר לציין כי אנו מגנים כל ניסיון לפגוע בשגרת הלימודים של בית הספר ומגבים גיבוי מלא את הנהלת בית הספר בפועלה החינוכי".
משטרת ישראל: "הפניה נבחנה על ידי המשטרה, ממנה לא עלה חשד לעבירה פלילית. במידה ותתקבל תלונה קונקרטית היא תטופל".