כיכר ספרא. אילוסטרציה: אדווה חוליכיכר ספרא. אילוסטרציה: אדווה חולי
כיכר ספרא. אילוסטרציה: אדווה חולי
(כיכר ספרא. אילוסטרציה: אדווה חולי)
אתר מידרג פרסם השבוע (ג') את תוצאות הסקר שנערך ב-21 ערים ברחבי הארץ ומטרתו לשקף את תחושת התושבים על התמורה אותה מקבלים מהעיריות. התוצאות עבור עיריית ירושלים הציגו ירידה קלה בהשוואה לשנה שעברה ומיקמו אותה במקום ה-17 בארץ אחרי מודיעין, באר שבע ותל אביב.
העונים על הסקר הארצי התבקשו לדרג את העירייה ב-16 פרמטרים: ניקיון, חינוך, תרבות, תכנון ובנייה, תקשורת מול התושבים ועוד. טעות הדגימה היתה 0.06.
בנושא ההתקשרות עם העירייה התבקשו התושב לדרג במספר פרמטרים: המוקד העירוני, הטיפול בתלונות והתקשורת באופן כללי. ירושלים ממוקמת במקום ה-16 עם דירוג של 3.42 מתוך 5.
תרשים: דירוג המוקד העירוני, כלל העיריות. צילום: מתוך אתר מידרגתרשים: דירוג המוקד העירוני, כלל העיריות. צילום: מתוך אתר מידרג
תרשים: דירוג המוקד העירוני, כלל העיריות. צילום: מתוך אתר מידרג
(תרשים: דירוג המוקד העירוני, כלל העיריות. צילום: מתוך אתר מידרג)
לגבי התכנון העתידי של העיר ותכנית המתאר, נראה שתושבי העיר אינם מרוצים מהמצב הנוכחי בפרמטר של קידום פרויקטים של תמ"א 38, ירושלים ממוקמת במקום ה-19 עם 2.05. בפרמטר של בניית יחידות דיור לזוגות צעירים הנתונים הביאו את העיר למקום האחרון עם דירוג של 1.66 מתוך 5.
ארץ ישראל שלנו יפה וגם פורחת אבל נקייה - היא לא. בסולם דירוג של 1-5, 40 אחוז מהעיריות לא הצליחו אפילו להגיע לציון 3 בשאלת ניקיון הרחובות. העירייה שממוקמת בתחתית היא ירושלים, שמקבלת ציון 2.32 בלבד, ויורדת עוד מהציון הנמוך שקיבלה שנה שעברה – 2.40.
 דירוג ניקיון הרחובות, כלל העיריות. . צילום: מתוך אתר מידרג  דירוג ניקיון הרחובות, כלל העיריות. . צילום: מתוך אתר מידרג
דירוג ניקיון הרחובות, כלל העיריות. . צילום: מתוך אתר מידרג
( דירוג ניקיון הרחובות, כלל העיריות. . צילום: מתוך אתר מידרג )
כך נראית הבוקר הכניסה לשוק. צילום: לירן תמריכך נראית הבוקר הכניסה לשוק. צילום: לירן תמרי
כך נראית הבוקר הכניסה לשוק. צילום: לירן תמרי
(כך נראית הבוקר הכניסה לשוק. צילום: לירן תמרי)
ומה מצב הפארקים ומתקני הספורט? בדומה לדירוג של שנה שעברה, גם השנה זו השאלה היחידה שבה לא מעט עיריות קיבלו ציונים מעל 4. מבין העיריות הגדולות ירושלים ופתח תקווה מקבלות ציון נמוך מאוד של 2.86 ו-2.87 בהתאמה.
בשאלת מערכת החינוך התמקדנו בכמה פרמטרים: גני עירייה, יסודי, על יסודי, חינוך מיוחד, המצב הפיזי של המבנים ומערכת החינוך באופן כללי. ברוב הפרמטרים קיבלו העיריות ציונים סבירים שנעים בין 3-4.
בשאלת מערכת החינוך בעיר שנחלקה למצב הפיזי של המבנים ולמערכת החינוך באופן כללי קיבלו רוב העיריות ציונים סבירים שנעו בין 3 ל-4. ירושלים ממוקמת במקום ה-13 עם דירוג של 3.1 מתוך 5.
אחת מההנקודות הכואבות של התושבים, בכלל הערים, היא התחבורה והחנייה. בין אם זה מחסור בשבילי אופניים במרכז, הפקקים של גוש דן או מצוקת החנייה של ירושלים – התושבים לא מרוצים.
הפקק בכניסה לעיר השבוע. צילום: יואב דודקביץ'הפקק בכניסה לעיר השבוע. צילום: יואב דודקביץ'
הפקק בכניסה לעיר השבוע. צילום: יואב דודקביץ'
(הפקק בכניסה לעיר השבוע. צילום: יואב דודקביץ')
ירושלים ממוקומת בפרמטר מצב הפקקים במקום ה-14 עם 1.89 מתוך 5. מלבד עיריית מודיעין שדורגה בציון 3.63, אף עירייה לא הגיעה לציון 3 ולא מעט עיריות אפילו לא הגיעו לציון 2, בדומה לירושלים.
בפרמטר של מספר מקומות החנייה הנתונים בעייתיים, כשבמקום האחרון מדורגת באופן לא מפתיע תל אביב, עם ציון נמוך מאוד של 1.74, ואחריה ירושלים בציון 1.84.
התושבים נשאלו גם עד כמה העירייה מפתחת את אזורי הבילוי דואגת לפעילות לקשישים ומה מצב המרכזים הקהילתיים והחוגים. ירושלים דורגה במקום ה-13.
וממה הכי מתוסכלים התושבים בעיר? נושא הניקיון בדומה לשנה שעברה עדיין מצביע כי התושבים חושבים כי העירייה נכשלה בניקיון העיר.