לשכת האוכלוסין וההגירה בירושלים. צילום: לירן תמרילשכת האוכלוסין וההגירה בירושלים. צילום: לירן תמרי
לשכת האוכלוסין וההגירה בירושלים. צילום: לירן תמרי
(לשכת האוכלוסין וההגירה בירושלים. צילום: לירן תמרי)
תורי הענק בלשכת האוכלוסין במזרח העיר מגיעים לפתחו של בג"ץ. האגודה לזכויות האזרח, באמצעות עו"ד יהושע שופמן, הגישה השבוע עתירה לביהמ"ש העליון בשבתו כבית דין גבוה לצדק נגד לשכת האוכלוסין וההגירה בדרישה לאפשר לתושבי מזרח העיר לקבל שירותי מרשם בכל לשכה בארץ ולו דווקא בלשכה הנמצאת בוואדי אל ג'וז כפי שמקובל כיום. נכון לשנת 2014 בירושלים יש 316 אלף תושבים ערבים.
בעתירה מגוללת האגודה את הקשיים הרבים בהם נתקלים תושבי מזרח העיר כתוצאה ממדיניות זו: אין אפשרות לקבוע תור ללשכה באמצעות האינטרנט, העומסים בכניסה בלתי סבירים וכפועל ישיר נמנעת ממבקשי השירות גישה בסיסית לשירותים כמו הנפקת תעודת זהות, תעודות לידה והנפקדת דרכונים.
בנוסף, אלו שלא זכו להיכנס ללשכה נאלצים להמתין בתורי הענק ללא הצללה תחת השמש הקופחת, וקיים מחסור חמור במתקני מים ומקומות ישיבה.
"התנהלותה של רשות האוכלוסין וההגירה פוגעת בזכויותיהם של תושבי ירושלים המזרחית לשוויון ולכבוש ומנוגדת לחוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים. למרות שהרשויות מודעות למצב הבלתי תקין, הם לא הציעו עד כה כל פתרון שהוא ישים בעתיד הקרוב", נכתב בעתירה.
עו"ד יהושע שופמן, שהגיש את העתירה מסר בשיחה עם מיינט ירושלים: "המצב הבלתי נסבל בלשכה בעיר המזרחית קיים כבר עשרות שנים. כולם מודעים לכף, אך גם אחרי פניות קודמות לבג"ץ רשות האוכלוסין לא הציעה שום פתרון סביר וישים. כל מה שצריך לעשות הוא לנהוג בשוויון ולאפשר לכולם לקבל שירות בכל אחת מהלשכות".
ביקשנו תגובה מלשכת האוכלוסין וההגירה אולם היא טרם נמסרה.