ריבלין מצדיע לחיילים בטקס בשנה שעברה. צילום: חיים צחריבלין מצדיע לחיילים בטקס בשנה שעברה. צילום: חיים צח
ריבלין מצדיע לחיילים בטקס בשנה שעברה. צילום: חיים צח
(ריבלין מצדיע לחיילים בטקס בשנה שעברה. צילום: חיים צח)
החיילים הירושלמים שעושים חַיִל: 120 מצטייני צה"ל מקבלים אות מנשיא המדינה בכל שנה, והפעם לכבוד חגיגות השבעים למדינה ייערך טקס חגיגי במיוחד ביום העצמאות בבית הנשיא, רובי ריבלין. 120 חיילים וחיילות, קצינים וקצינות, נגדים ונגדות ממגוון ישובים ברחבי הארץ, שהיוו דוגמא לחיילים האחרים ביחידתם, כאשר חמישה מתוכם מגיעים מעיר הבירה. הכירו את המצטיינים הירושלמים:
ולריה אשכנזי. צילום: דובר צה"לולריה אשכנזי. צילום: דובר צה"ל
ולריה אשכנזי. צילום: דובר צה"ל
(ולריה אשכנזי. צילום: דובר צה"ל)
שם: ולריה אשכנזי
דרגה: רב טוראית
חיל: רפואה
תפקיד: עובדת מעבדה רפואית בחר"פ צריפין
אשכנזי עלתה ארצה לבדה מארגנטינה בשנת 2013 כשהיתה בת 19. בארגנטינה למדה בתיכון כימיה, מה שהוביל אותה לעסוק בתחום הרפואה. למעשה, אשכנזי הגשימה בעלייתה חלום אישי שלה, אך גם של אביה אשר חלם גם הוא לעלות ארצה, אך לו הדבר לא התאפשר. לאחר שלמדה באולפן עשתה מסלול עתודאי לעולים במכללת הדסה בירושלים במעבדה רפואית, והיא חולמת לעסוק ברפואה לאחר שתשחרר מהצבא.
סמלת מ'. צילום: דובר צה"לסמלת מ'. צילום: דובר צה"ל
סמלת מ'. צילום: דובר צה"ל
(סמלת מ'. צילום: דובר צה"ל)
שם: מ'
דרגה: סמלת ראשונה
חיל: התותחנים
תפקיד: מפקדת טירונים ביחידת מורן
מ' התגייסה לחיל התותחנים, ועברה גיבוש לעוצבת 'קלע דוד' - אגד 214. היא עברה טירונות בבסיס שיבטה ולאחר מכן הגיעה ליחידת מורן בחיל התותחנים. היא סיימה מסלול ביחידה ושובצה כלוחמת בפלוגה המבצעית בסיומו שובצה לפקד בפלוגה המבצעית. מאוחר יותר היא עברה להיות מפקדת בקורס המפקדים של היחידה.
רדה חמש. צילום: דובר צה"לרדה חמש. צילום: דובר צה"ל
רדה חמש. צילום: דובר צה"ל
(רדה חמש. צילום: דובר צה"ל)
שם: רדה חמד
דרגה: סמלת ראשונה
חיל: התותחנים
תפקיד: מפקדת טירונים בגדוד איכון
חמד עלתה ארצה מרוסיה יחד עם משפחתה הגרעינית. היא מספרת כי תמיד חלמה להיות לוחמת, ונדרשו ממנה מאמצים רבים כדי להצליח להגשים את חלומה. את דרכה הצבאית החלה ביחידה מיוחדת של חיל התותחנים, ומאחר שרצתה לעבור לפיקוד עברה לגדוד איכון. לחמד אח שמשרת גם הוא בצבא כקצין בחיל המודיעין.
אליה לוי. צילום: דובר צה"לאליה לוי. צילום: דובר צה"ל
אליה לוי. צילום: דובר צה"ל
(אליה לוי. צילום: דובר צה"ל)
שם: אליה לוי
דרגה: סגן משנה
חיל: רגלים
תפקיד: מפקד מחלקה בגדוד 12 'ברק' של חטיבת גולני
כבר מגיל צעיר חלם לוי להגיע לתפקיד קרבי, ובפרט לחטיבת גולני. הוא מספר כי שאב את הרצון וה'רעל' לשירות צבאי קרבי משמעותי, מהבית בו גדל, וכי יש לו שני בני דודים שמשרתים גם הם כקצינים בחטיבת גולני. כמובן, שגם יציאה לקצונה, היתה ברורה מאליה מבחינתו.
סמ"ר ע'. צילום: דובר צה"לסמ"ר ע'. צילום: דובר צה"ל
סמ"ר ע'. צילום: דובר צה"ל
(סמ"ר ע'. צילום: דובר צה"ל)
שם: ע'
דרגה: סמל ראשון
חיל: מרום - מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
תפקיד: מדריך בכיר בבית הספר הלוט"ר (לוחמה בטרור)
ע' התגייס לבית הספר הלוט"ר בעקבות הרקע שלו בתחום אומנויות הלחימה המשולבות (MMA). בתחילה הוא התגייס לחטיבת כפיר, ומשם עבר גיבוש ליחידה. ע' מספר כי בתפקידו ניתנות לו מגוון סמכויות, כמעט כמו של קצין צעיר, בשל ההסמכה שעבר לתפקיד מדריך בכיר.
פרט לנשיא המדינה, משתתפים בדרך כלל בכל שנה בטקס הענקת האותות גם ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל, אלופי צה"ל ונכבדים נוספים. אגב, לא מדובר רק בכבוד והוקרה – מצטייני הנשיא נהנים גם ממלגת לימודים בסך 1,000 דולר תרומת קרן בלווטניק, באמצעות האגודה למען החייל. בנוסף, כל המצטיינים משתתפים בטקס יום העצמאות בהר הרצל, במופע של בניית צורות כחלק מן הדגלנות שנערכת ברחבה המרכזית.