האמבולנס של זק"א וגופת התינוק במאה שערים. צילום: לירן תמריהאמבולנס של זק"א וגופת התינוק במאה שערים. צילום: לירן תמרי
האמבולנס של זק"א וגופת התינוק במאה שערים. צילום: לירן תמרי
(האמבולנס של זק"א וגופת התינוק במאה שערים. צילום: לירן תמרי)
התפתחות דרמטית בפרשת מות הפעוט: בית המשפט השלום באשקלון הורה היום (א') לשחרר ממעצר את האב הירושלמי החשוד במות בנו בבית המלון באשדוד בחופשת פסח. הותר לפרסום היום כי האם חשודה ברצח בנה. מדובר בבני זוג בני 28, שלהם גם ילדה בת 7.
בחקירתה סיפרה האם כי עשתה זאת משום שבנה הוא בנו של המשיח וביקשה להטביל אותו. עוד חשבה כי קול מן השמיים אמר לה זאת וכי השכינה נתגלתה אליה ואמרה לה בשלב מסוים להניח אותו בתוך המים. במהלך המשפט טענה כי היא סובלת מדיכאון שלאחר לידה. אביו של התינוק, שישן באותה העת, נחשד בתחילה בשיבוש הליכי חקירה - אך בהמשך ייחסה לו המשטרה גם חשד לרצח. מהחקירה עולה כי האם הטביעה את התינוק לפחות ארבע פעמים.
בית הכלא שקמה באשקלון. צילום: דוברות זק"אבית הכלא שקמה באשקלון. צילום: דוברות זק"א
בית הכלא שקמה באשקלון. צילום: דוברות זק"א
(בית הכלא שקמה באשקלון. צילום: דוברות זק"א)
מחר (ב') היה אמור להתקיים בבית המשפט דיון בעניין המשך מעצרו של האב אך לבסוף הוחלט לשחררו בתנאי של אי יצירת קשר עם אשתו לתקופה מסוימת. דיון בהארכת מעצרה של האם התקיים ביום חמישי האחרון ובה קבע הפסיכיאטר כי האם אינה כשירה לעמוד לדין.
עורכי הדין שני פרג'ון ומיכאל בוסקילה המייצגים את האם: "מדובר בתיק בו ככל שנפרסת בפנינו תמונה רחבה יותר, לרבות חוות הדעת של הפסיכיאטר המחוזי, ניתן לומר שמדובר בסיפור עצוב וקשה לא רק בשל התוצאות הטרגיות.
"מהיום הראשון בו ביקרנו את הלקוחה שלנו ניכר היה כי המדובר במי שמצבה הנפשי מעורער ומחייב ברור מיידי. בית המשפט נעתר לבקשתינו ובימים האחרונים אף הורה על אישפוזה בצו כפוי. מטבע הדברים לא נוכל בשלב זה להתייחס לגירסה אותה מסרה שכן דברים אלו עדיין מתבררים במסגרת החקירה המשטרתית".
עו"ד נדב גדליהו המייצג את האב: "מדובר בפרשה מצערת. בוודאי שמצד האב אין כאן שום מעורבות פלילית, וחבל שהוא הוחזק במעצר. ראוי היה לתת לו לשבת שבעה על מות בנו התינוק בצורה מכובדת ולא בבית המעצר. המדובר באב של עולמו נחרב".
בערב חג שני של פסח, נפרד האב מבנו בן החודש בבית המעצר "השקמה" באשקלון. לאחר מכן הגיעה גופת הפעוט לכיכר השבת, שם לקחו את הגופה חרדים קיצוניים מהאמבולנס של זק"א והעבירו אותה לרכב פרטי. כתוצאה מכך מפקד זק"א ירושלים, הרב בנצי אוירינג, נפגע וטופל במקום. מצבה הנפשי של האם המאושפזת בבית חולים פסיכיאטרי לא אפשר את שחרורה להלוויה.
תחילת הפרשה לפני כשבוע וחצי כאשר על פי החשד בזמן ששהתה המשפחה בבית המלון "מי עמי" באשדוד, קילחה האם את הפעוט בג'קוזי בחדר במלון, כאשר בשלב מסוים הוא החליק לה ובלע מים. ההורים פנו לעזרה רפואית מיד לאחר האירוע, והחלו בפעולות החייאה עד להגעת חובשים שפינו אותו לבית החולים אסותא בעיר כשהם מבצעים בו פעולות החייאה, מאוחר יותר, כאמור, נקבע מותו. הורי הפעוט המתגוררים בירושלים נעצרו ומעצרם הוארך כמה פעמים מאז.
המשטרה החלה בחקירה לאחר שהתנהלות ההורים העלתה את חשדם. היא ביקשה לנתח את גופת הפעוט בניסיון לגלות את סיבת המוות ובית משפט השלום באשקלון נעתר לבקשה, מה שהוביל לגל הפגנות ומחאות של החרדים בירושלים ובבית שמש.
המשפחה עתרה לבג"ץ בבקשה שלא לנתח את גופת התינוק מטעמים דתיים. בג"ץ דחה את ערעור המשפחה ואישר לנתח את גופתו של הפעוט ובכך אפשר למשטרה להוציא לפועל את הנתיחה לפי התחייבותה - בנתיחה מקומית ובנוכחות רופא מטעם המשפחה. בג"ץ קבע כי נוכח החומר שהתקבל בנושא, אין לשלול בשלב זה סיבת מוות אחרת מזו שעלתה בגרסת ההורים, ואין מדובר רק בשאלות שעניינן אופי הטביעה.
השופטים הדגישו כי הם נותנים את דעתם לטענות עורכי הדין המייצגים את ההורים באשר לשמירה על כבוד המת, אלא שבמקרה זה, לטענתם, אין מנוס, אלא להורות על נתיחה. הכרעת בית המשפט עוררה שוב את הפגנות החרדים במספר מוקדים בירושלים.