מחבל שדקר בתחנה המרכזית. צילום: יואב דודקביץ'מחבל שדקר בתחנה המרכזית. צילום: יואב דודקביץ'
מחבל שדקר בתחנה המרכזית. צילום: יואב דודקביץ'
(מחבל שדקר בתחנה המרכזית. צילום: יואב דודקביץ')
דקר בעקבות הצהרת טראמפ: פרקליטות מחוז ירושלים הגישה היום (יום ה') לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד יאסין אבו אלקרעה, תושב שכם בן 24, בגין עבירת מעשה טרור של ניסיון לרצח וכן עבירה של כניסה לישראל בניגוד לחוק.
על פי כתב האישום, נוכח הצהרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בדבר הכרה בירושלים כבירת ישראל, החליט אבו אלקרעה לרצוח כמה שיותר יהודים בירושלים, להיהרג במהלך האירוע ולהפוך ל"שהיד" וזאת, לשיטתו, כדי להגן על ירושלים ועל מסגד אלאקצא.
בתחילת החודש (9.12) העלה אבו אלקרעה לעמוד הפייסבוק שלו פוסט בשפה הערבית, שאת עיקרו זכר מלימודיו בבית הספר: "למען אלוהים קמנו, שואפים להניף את הדגל, להחזיר לדת את תפארתה, להחזיר לאלאקצא את תפארתו, שדמנו ישפך", כתב אבו אלקרעה והוסיף: "דמנו זול למען המולדת וירושלים ואלאקצא".
תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזיתתיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית
תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית
(תיעוד הפיגוע בתחנה המרכזית)
על פי כתב האישום, למחרת בבוקר נפרד ממקורביו רכש אבו אלקרעה מחנות כלי בית בכפר סכין מטבח שאורך להבה 11 ס"מ. כשהוא מצויד בסכין, אותה הסליק בחלקו הפנימי של המעיל אשר לבש והגיע לתחנה המרכזית בעזרת מונית ספיישל.
במהלך הנסיעה לירושלים, כתב הנאשם בערבית ושמר במכשיר הטלפון הנייד שלו "צוואה" ואשר התכוון לפרסמה בפייסבוק בסמוך לפני פיגוע הדקירה, ואשר תוכנה כדלקמן: "אחי אוי אחי, מצווה עליך את אבא ואמא, ואוי לך אחותי אם תדאגי אחריי. למען המולדת הקרבתי בדמי, הכל למענך יא פלסטין".
על פי כתב האישום, כשהתקרב לכניסה לתחנה המרכזית התבקש להציג תעודה מזהה ואת היתר הכניסה למרחב התפר אשר החזיק ברשותו. בזמן שהמאבטחת בדקה את מסמכיו, הצטרפו אליה שני מאבטחים נוספים, אשר בדקו גם הם את המסמכים. תוך כדי כך, הוא התבקש על ידי אחד המאבטחים להתלוות אליו ולעבור דרך המגנומטר בכניסה לתחנה המרכזית.
הואיל והמגנומטר צפצף, הוא הוציא פעם אחר פעם חפצי מתכת אשר החזיק על גופו, פרט לסכין. משכך המשיך המגנומטר לצפצף כל אימת שהוא עבר דרכו. תוך שכך, הגיע אשר אלמליח, אחראי האבטחה במקום ונעמד סמוך למגנומטר, ליד המאבטח ואבו אלקרעה והחל לבדוק בעצמו את אישור הכניסה שלו. משנתבקש אבו אלקרעה להוריד את המעיל ולעבור שוב דרך המגנומטר, החליט לבצע את פיגוע הדקירה בו במקום. הוא שלף ממעילו את הסכין ונעץ אותה בעוצמה בחזהו של אשר אלמלח, אותו זיהה כיהודי.
כתוצאה מדקירת הסכין, נגרם לאלמליח פצע דקירה בחזה ימני קדמי, וחתכים נוספים. אלמליח הובהל לבית החולים שערי צדק שם הוכנס מיידית לחדר ניתוח, הקרע נתפר, הדימום נוקז והוא הועבר מורדם ומונשם לטיפול נמרץ, ונזקק לטיפול רפואי אינטנסיבי מאז, בהיותו נתון בסכנת חיים.
עו"ד שגיב עוזרי מפרקליטות מחוז ירושלים שהגיש את כתב האישום: "הנאשם הגיע במיוחד לירושלים לתחנה המרכזית ובעוד המאבטח בודק את מסמכיו שלף סכין מטבח ונעץ אותה בחוזקה בחזהו של המאבטח שעדיין נאבק על חייו. הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו".
בית החולים שערי צדק מסר בתחילת השבוע כי חל שיפור במצבו של אשר אלמליח, המאבטח נפצע באורח קשה בפיגוע. מהמוסד הרפואי נמסר כי הוא נותק ממכשיר האקמו לצורך מתן תמיכה נשימתית. עם זאת הדגישו כי מצבו עדיין קשה והוא מונשם ומורדם ביחידה לטיפול נמרץ. "עדיין צריך להתפלל והשיפור הוא קטן ויש עוד תהליך", אמר בנו אופק. "הוא פקח עיניים לכמה שעות בסך הכל".