המיזם בחיפה. יתכן שגם כאן הרכב יהיה חשמלי. צילום: עיריית חיפההמיזם בחיפה. יתכן שגם כאן הרכב יהיה חשמלי. צילום: עיריית חיפה
המיזם בחיפה. יתכן שגם כאן הרכב יהיה חשמלי. צילום: עיריית חיפה
(המיזם בחיפה. יתכן שגם כאן הרכב יהיה חשמלי. צילום: עיריית חיפה)
צריכים להגיע לחיפה בשבת ואין לכם מכונית? רוצים לשכור כלי רכב לפי שעה בתוך העיר? בעוד כחודשיים תוכלו לגשת באופן ספונטני לחניה הייעודית הקרובה, לקחת את המכונית ששכרתם ופשוט לנסוע. אחרי יותר משנתיים אישרה העירייה את המכרז של הרכבים השיתופיים, ומיזמי car2go ו־citycar יכולים לצאת לדרך גם בירושלים. בתל אביב, רמת גן וגבעתיים הפרויקט הזה מתקיים כבר כמה שנים, והחברה מציעה שם סוגים שונים של מכוניות, החל בכלי רכב מסחריים וכלה במכוניות מיני.
כבר לפני למעלה משנתיים הציע חבר מועצת העירייה לשעבר תמיר ניר להביא את מיזם הרכבים השיתופיים גם לעיר הבירה. כדי להקטין את החיכוכים המסחריים הוחלט להוציא מכרז עבור שתי חברות - אחת שתפעל עבור הציבור הכללי והשנייה שתיועד לציבור החרדי. אולם יו"ר ועדת המכרזים אליעזר ראוכברגר התנגד, מאחר שחברת car2go, שאמורה לספק שירותים לציבור הרחב, מחללת שבת. כמו כן מחה ראוכברגר על כך שהמכרזים לא היו שוויוניים וחברת car2go קיבלה יותר מקומות חניה מהמתחרה החרדית.
המכרזים שכבו כך בעירייה במשך למעלה משנתיים, עד שלאחרונה היתה פריצת דרך. מחזיקת תיק התחבורה לשעבר פלר חסן־נחום ('ירושלמים'), מנכ"ל העירייה אמנון מרחב וראוכברגר הגיעו להבנות. נקבע כי חברת car2go לא תספק שירות משרדי בשבת בירושלים, ובכך העירייה לא תהיה צד לחילול שבת. בנוסף העירייה תספק לחברת citycar מספר חניות שווה לזה של car2go - סך הכול 32 מקומות חניה לשתי החברות יחד.
מגיל 21 בלבד
על פי התכנון, כל אדם מגיל 21 ומעלה שמחזיק ברישיון שנתיים לפחות ולא הורשע בעבירות נהיגה חמורות יכול לשכור רכב בתעריף שנקבע לפי דקה, שעה או יום, בהתאם למודל הנסיעה ועלויות המסלול. כדי לקבל את השירות יש להירשם באתר או בהזמנה טלפונית באמצעות כרטיס אשראי. כרגע לא ברור אם יהיה צריך להחזיר את המכונית בדיוק לאותו מקום חניה שממנו היא נלקחה. אגב, אם אתם מסתבכים עם הילוכים ידניים, דעו שכל המכוניות אוטומטיות, פרט לרכבים המסחריים.
כלל נוסף קובע כי אם יש ברשותכם בעל חיים לא תוכלו לקחת אותו אתכם בנסיעה, והחברה רשאית לקנוס את מי שיעשן בתוך המכונית. בנוסף, לא כדאי לכם לאחר בהחזרת כלי הרכב, שכן תשלמו שקל על כל דקה של איחור. ומה אם תקעתם בפקק? פשוט התקשרו לחברה ובקשו שתאריך לכם את הזמן.
חסן־נחום: "משמח מאוד שהיוזמה יוצאת לבסוף לדרך. החרדים התנגדו ליוזמה ובמשך ארבע שנים נלחמנו והתעקשנו שהפרויקט יצא לפועל. יזמתי שיח עם החרדים, עד שהצלחנו להגיע להסכמות ומצאנו מתכונת שמתאימה לכל האוכלוסיות בעיר. כבר בחודשים הקרובים נראה מכוניות להשכרה ברחבי ירושלים, שיהיה אפשר לשכור גם בשבתות. זו בשורה של ממש לציבור בעיר ושיפור משמעותי במערך התחבורה העירוני".