יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳
יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳
(יונתן שור. צילום: יואב דודקביץ׳)
בחג החנוכה שעבר, לאחר סיום יום לימודים ארוך, הלכתי כמנהגי הקבוע בימי חמישי בערב לאכול צלחת צ'ולנט בגאולה. בדרכי נתקלתי בקבוצה המסיירת בשכונת מאה שערים ובוהה בעשרות החנוכיות המבצבצות מבעד לחלונות הבתים.
אישה בשנות השישים לחייה ניגשה אלי ושאלה אותי שאלה הלכתית: מאיזה צד נהוג להדליק את החנוכייה. עניתי לה שלמיטב ידיעתי ולפי המסורת הנהוגה בביתי נהוג להציב את הנרות בקני החנוכייה מימין לשמאל אך להדליק אותם משמאל לימין. בכך הארתי את עיניה באשר לאחד המנהגים הנפוצים ביותר בחג.
האישה שפגשתי היתה חלק מקבוצה חילונית שיצאה לסיור חנוכיות באחת השכונות החרדיות בבירה. הקבוצה הזו, שהחלה את סיורה במרכז העיר, פתחה בצעידה לכיוון שכונת גאולה. משם הם עברו לשכונת מאה שערים והסיור הסתיים בשכונת בית ישראל. בדרך הם התוודעו לבתי הכנסיות ולחנוכיות הרבות המוצבות על אדני החלונות ובכניסות לבתי המגורים. מדובר במנהג חילוני ותיק יחסית, שבמסגרתו קבוצות חילוניות של כ־30 איש, רובם מבוגרים, מקיימות סיור מסורתי להכרת מנהגי החג ברחוב החרדי.
הם מתוודעים לחיים השוקקים בחצרות החסידים והאדמו"רים וסופגים מרוח החג החרדית. כל סיור כזה אורך כשעתיים וחצי, מרדת החשיכה ועד לכיבוי הנרות. את הקבוצות הללו מובילות על פי רוב סוכנויות טיולים ותיירות ואפשר לרכוש כרטיסים להשתתפות בסיורים אפילו דרך אתרי תיירות פופולריים.
מוזמנים לסייר - אבל בכבוד | צילום: עמית מגלמוזמנים לסייר - אבל בכבוד | צילום: עמית מגל
מוזמנים לסייר - אבל בכבוד | צילום: עמית מגל
(מוזמנים לסייר - אבל בכבוד | צילום: עמית מגל)
לא אחת יש אפילו תושבים חרדים שמארחים בביתם בהתנדבות את אותן קבוצות מסיירות ומלמדים מקרוב על מנהגי החג - אכילת לטקס, משחק בסביבונים, דמי חנוכה ושירי חג נפוצים. אלא שבמגזר החרדי הדעות חלוקות אם הסיורים הללו הם דבר חיובי או שלילי. אלה שמתנגדים לסיורים הללו טוענים כי הקבוצות האלה פוגעות באינטימיות של השכונה החרדית, מקימות לא אחת רעש, ולא פעם הנשים שבהן מופיעות בלבוש לא הולם - מכנס קצר או ביגוד צבעוני זועק. מנגד יש מי שרואים בסיורים הללו הזדמנות לחבר את האזרח החילוני לערכים ולמסורת היהודיים ואפשרות להכיר מקרוב את השכונה החרדית וצביונה בחג החנוכה.
אני נמנה עם אלה הרואים בסיורים הללו תופעה חיובית, אך במספר תנאים: שהקבוצות לא תהיינה גדולות מדי, שהמשתתפים יופיעו בלבוש הולם, והכי חשוב שיגיעו בגישה חיובית עם רצון ללמוד ולהכיר את חג החנוכה החרדי מקרוב. אשמח לארח בביתי קבוצות כאלה, שאין בהן פרובוקטורים, ואפילו אציע להן סופגניות חמות.
שבת שלוםהכותב הוא תלמיד ישיבה בן 19, תושב רמת אשכול