אחת מהחנוכיות נגדן יוצאת ורטוןאחת מהחנוכיות נגדן יוצאת ורטון
אחת מהחנוכיות נגדן יוצאת ורטון
(אחת מהחנוכיות נגדן יוצאת ורטון)
מרצ נגד חנוכיות הרחוב: חברת המועצה לורה ורטון פנתה בשבוע שעבר לאגף האכיפה והשיטור העירוני וביקשה שיבדקו אם החנוכיות שמציבה חסידות חב"ד בעיר הן חוקיות. "הן מהוות סכנה לציבור", טענה.
ורטון שלחה מכתב בנושא לאגף האכיפה והשיטור העירוני ודרשה לקבל פרטים על תהליך הצבת החנוכיות. "ברצוני לדעת אם הם קיבלו אישור", כתבה. "האם הגישו אישורים מחשמלאים מוסמכים? האם הם משלמים על החשמל?"
"לצערי מתקבל הרושם שהארגון הזה עושה כל העולה על רוחו, ללא הפרעה" הוסיפה. "נראה לי שהמתקנים יוצרים הפרעה ועלולים גם לסכן את הציבור, במיוחד לאור הגשם הצפוי".
תשובת העירייה הכעיסה את ורטון עוד יותר: "מדובר במסורת ארוכת שנים ומבחינתנו אין עניין של אכיפה", נמסר לה.
חברת המועצה לא עצרה כאן, אלא שלחה מכתב נוסף לאגף האכיפה שבו טענה כי "יש כל מיני מסורות, ולפעמים צריכים להכיר בכך שהם אינן רצויות. השירותים הווטרינריים, למשל, הפסיקו את המסורת של תרנגולי הכפרות. במקרה של התרנגולות היה מדובר בצער בעלי חיים - כאן מדובר בסכנה לציבור".
ורטון סיפרה שקיבלה פניות מכמה בעלי עסקים שטענו שאנשי חב"ד משתמשים בחשמל שלהם כדי להדליק את החנוכיות.
"צריך אישור כדי להעמיד דבר כזה", הוסיפה. "אין להם אישור של חשמלאי או של מהנדס, כמו שהעירייה דורשת מכל מי שמציב מתקן חשמלי ברחוב. אף אחד לא בודק אותם".
בתגובה לדברים אלה תקף את ורטון חבר המועצה אברהם בצלאל מש"ס. "לדעתי מה שמפריע לה הוא העניין הדתי, לא הבטיחות", טען. "הוא פועלת נגד כל דבר דתי, כשהפעם זה חנוכה".
ורטון: "אין לי שום בעיה עם דת - יש לי בעיה עם עם חוסר האכיפה של החוק".
גם חבר המועצה איתי גוטלר ביקש להתייחס לנושא. לדבריו, "צריך לבדוק את ההיבט הבטיחותי. אני לא יודע אם הוא נכון, אבל צריך להסדיר אתה הנושא הזה".
העירייה: "הצבת החנוכיות במרחב הציבורי היא פרי שיתוף פעולה של העירייה עם חב״ד (החנוכיות במימון חב"ד והחשמל במימון עירוני) דבר שמאפשר לכל תושבי העיר לחוש את אווירת החג".
אחת מהחנוכיות נגדן יוצאת ורטון