חצי שעה של מתח וחרדה עברה השבוע על זוג הורים ועל אגף יולדות בבית החולים שערי צדק: בצהרי יום ראשון השבוע, תינוק שנולד להורים תושבי העיר נעלם בין מאות תינוקות המטופלים בתינוקיית בית החולים. כעבור חיפושים ארוכים הוא אותר אצל אמא אחרת - שגילתה לתדהמתה שטיפלה בתינוק שאינו שלה.
מי הסיר ילדה בת 4 מהקמפיין של שערי צדק?
בשערי צדק נרשמים מדי שנה כ־20 אלף לידות. בבית החולים מבטיחים ליולדות מעקב טכנולוגי קפדני, בין השאר באמצעות מסכי מחשב, מוניטורים וסימנים נוספים, כדי למנוע בלבול בזיהוי תינוקות. אך בתחילת השבוע נרשמה דרמה גדולה במסדרונות המוסד הרפואי, כשתינוק שנולד בבית החולים נעלם, למרות המעקב.
במהלך החיפושים הוזעקו מנהלי מחלקת יולדות וסמנכ"ל בית החולים, שניסו להרגיע את משפחת התינוק. גם אנשי אבטחה וצוות האחיות ניסו לאתר את התינוק האבוד בין מאות המטופלים בתינוקייה ובמחלקת יולדות. בבית החולים בדקו אפשרות שבגלל טעות בזיהוי הוא הוצא משטח בית החולים בידי יולדת אחרת.
בהקלטה, שהגיעה לידי "ידיעות ירושלים", נשמעים גורמים בבית החולים כשהם מנסים להרגיע את משפחת התינוק הנעלם. "אני לא מכסה, באמת לא יודעת איך זה קרה. האחות האחראית של בית החולים בודקת איך הזיהוי בוצע בצורה לא נכונה", הסבירה מנהלת משמרת. "יש בן אדם שמנסה לעבור עוד פעם ועוד פעם על טלפונים של כולם כדי להבין מה קרה כאן".
רק כעבור כחצי שעה של חיפוש מורט עצבים נמצא התינוק בריא ושלם בחדר של יולדת אחרת, שגם היא היתה המומה מטעות בזיהוי שהובילה אותה לטפל בתינוק האבוד. בני משפחתו דרשו לבדוק את מצבו הבריאותי ולדעת אם ינק מהאם הלא נכונה. בירור מהיר העלה שהתינוקות הוחלפו, כאשר בכל אותו זמן התינוק של היולדת האחרת שהה בתינוקיית בית החולים.
"הצוות שדיבר איתה סיפר שהיא היתה המומה לגמרי. עד עכשיו היא לא מבינה מה קרה ואיך קרה ולמה קרה", סיפרה מנהלת המשמרת שמצאה את התינוק. "האמא השנייה בסך הכל בריאה, ובכל מקרה אנחנו עושים בדיקות דם לאמא של התינוק וליולדת הנוספת".
שערי צדק: "מדובר במקרה נדיר וחריג ביותר שאירע באחת מחמש מחלקות היולדות בבית החולים, שבה שהו באותה עת 28 תינוקות. התינוק נמסר בטעות לאם אחרת באותה מחלקה ואותר כעבור כ־17 דקות. האירוע תוחקר מיידית והופעלו צעדי משמעת אישיים. מיד עם היוודע הטעות נפגשו נציגי ההנהלה עם המשפחה לשיחה תומכת ולהבהרות".