וודקה במקרר, דלת מתכת שקרסה על אחד הילדים ופותחן שמצא את דרכו אל ארגז הצעצועים: הורי גן בשכונת הר חומה טוענים כי מתפללים בבית הכנסת הפועל בשטח המוסד החינוכי, משאירים את המקום מוזנח ומסכנים את ילדיהם.
הגן היהודי של ג'בל מוכבר
לא מעט בתי כנסיות פועלים בתוך מוסדות חינוך כמו בתי ספר וגני ילדים. התופעה הזו קיימת בכל הארץ, ובדרך כלל יש כבוד הדדי בין הגן למתפללים, אולם לפחות על פי טענת ההורים, לא כך המצב באחד הגנים בהר חומה. "בכל יום ראשון אנחנו מוצאים את הגן מטונף", אומרת אם לילדה בגן. "השירותים במצב רע ואי אפשר לחשוב לשים שם ילדים".
אלא שהשירותים הם בעיה זניחה לעומת דברים אחרים שמצאו ההורים בגן.
"בתחילת השנה קנינו לחצר בית מפלסטיק וכשחזרנו לגן אחרי החגים הוא היה הרוס לגמרי", מספרים ההורים. "יש ממתקים ששייכים לגן והמתפללים פשוט אוכלים אותם. פנינו מספר פעמים לגבאי בית הכנסת אך הוא לא נעשה דבר".
לפעמים, כך טוענים ההורים, מדובר בסכנה של ממש לילדים. "היה שבוע שהגננת מצאה פותחן עם סכין חדה ושלופה בצעצועי הילדים, היה שבוע שהשאירו וודקה במקרר".
השבוע, לטענת ההורים, נחצה קו אדום כשדלת המחסן העשויה מתכת קרסה על אחד מילדי הגן ורק בנס הוא נפצע קל. את האצבע המאשימה לדלת המפורקת הם מפנים למתפללים. "פנינו לעירייה, אנחנו מתריעים מתחילת השנה, אך דבר לא נעשה", הם אומרים. "אף אחד לא הגיע אלינו או דיבר איתנו".
ההורים בגן מדגישים כי אין להם כל בעיה שיפעל בית כנסת במקום. "גם אנחנו אנשים דתיים", הם אומרים. "אנחנו רק מבקשים שכשהם מסיימים להתפלל, שיחזירו את הדברים שלהם למקום, שיתבצע ניקיון בסיסי לגן, שהדברים שלהם יהיו נעולים במקום מסודר, ובטח שלא ישתמשו בציוד ששייך לגן".
גבאי בית הכנסת: "אני מזמין את ההורים לדבר איתי, אני זמין כל הזמן. לגבי פותחן היין הוא היה במטבח כמו שאר הדברים שיש שם (כמו סכין) ואיני יודע איך הוא הגיע לצעצועי הילדים. לגבי דלת המחסן, היא נשברה מהרוח אבל היא דקה מאוד ואינה מסוכנת ולאחר שנפלה פינינו אותה מגן הילדים.
"לגבי הצעצועים, אנחנו לא משתמשים בהם ואם בטעות נעשה שימוש והוא נשבר, אנו מיד מתקנים או משלמים. בכל מקרה התפילות בגן הן זמניות עד שימצא פתרון עבור תושבי הרחוב הכוללים זקנים ובעלי מוגבלויות. בכל מוצאי שבת הגן עובר ניקיון ואנו תמיד מחזירים אותו נקי יותר ממה שקיבלנו ביום שישי. לא פנו אלינו לא מצוות הגן ולא מההורים ואשמח לדבר איתם על כך".
העירייה: "סוגית הפעלת בתי כנסת בתוך מבני גנים היא מורכבת, אך מנח"י פועל בתוך הקהילה ומודע לצרכיה. במרבית הגנים הצליח להגיע לשיתוף פעולה פורה, למרות הקשיים והצפיפות. במקומות בודדים בהם מתעוררים קשיים, מנח"י משתדל לתווך ולסייע במציאת פתרון. השבוע התקיימה ישיבה בעירייה, אליה הוזמנו כל גבאי בתי הכנסת, נציגי מינהלים קהילתיים וסגן ראש העירייה מאיר תורג'מן, במטרה להסדיר את סוגיית השימוש בגני הילדים כבתי כנסת. במסגרת הישיבה הוחלט לזמן את גבאי בית הכנסת וגננת הגן לפגישת ברור, במטרה לבחון כיצד ניתן לפתור את הבעיה".