חיי הלילה על הכוונת: בעלי פאבים במרכז העיר מדווחים על החמרת האכיפה בתחום הרעש במרכזי הבילוי. לדבריהם הם מקבלים שוב ושוב דוחות, הציוד שלהם מוחרם וחלקם אף עוכבו לחקירה – אף שרמת הרעש לא חרגה מהמותר בחוק.
עיריית ירושלים תמדוד את רעש המואזינים
בשעה שבעלי עסקים בתחומי המסעדנות והתרבות נאבקים על קיומם, סצנת חיי הלילה בעיר דווחה חווה תקופת פריחה שלא נראתה כמוה כבר זמן רב. למרות הקשיים שמביא איתו המצב הביטחוני, נראה כי כמעט בכל שבוע נפתח מקום חדש שבו הירושלמים יכולים לבלות אחרי רדת החשכה.
עם פריחת תרבות הלילה בעיר, מקומות רבים מצליחים למלא את השולחנות גם באמצע השבוע. בסופי שבוע מוצף מרכז העיר במבלים, חלקם מחוץ לעיר.
למרות זאת, במשטרת ירושלים לא מפרגנים. כמה בעלי עסקים סיפרו השבוע ל"ידיעות ירושלים" ו-mynet,שלאחרונה הם נתקלים באכיפה מוגברת, לעתים ללא סיבה ממשית.
לטענתם, בשבועות האחרונים מגיעים שוטרים באופן תדיר למקומות הבילוי, מאיימים לרשום להם דוחות על רעש מופרז ודורשים מבעלי העסק לחתום על טפסים שבהם הם מתחייבים לא לחרוג מתקנות הרעש.
לדברי בעלי ה'אבן ג'וק' אמיר גולדשמיט, בטופס נאמר כי בעל עסק שיחרוג מהתקנות עלול להיעצר וציודו יוחרם. "כל כמה ימים מגיעים שוטרים למקום, מבקשים פרטים מזהים ומחתימים אותך על טופס", סיפר.
בעלי עסקים אחרים מספרים שלעתים השוטרים רק משוחחים עם בעל העסק, רושמים את פרטיו ומזהירים אותו שיחזרו אם הרעש ימשיך. לא פעם הם חוזרים גם אם הרעש לא חרג מהתקנות.
"הם באים בלי מכשיר מדידה ורמת הרעש נמדדת לפי שיקול דעתו של השוטר", טען גולדשמיט. לדבריו, הוא מפקח בעצמו על הרעש במקום באמצעות מד־דציבלים, והזהרות השוטרים אינן תואמות את התוצאות שנמדדו.
גם בעלי 'הנחלה 16' ברחוב שלומציון המלכה, עומר בן־יצחק, זכה לאחרונה לביקור של שוטרים. הוא עוכב לחקירה וציוד מושכר בשווי של עשרות אלפי שקלים הוחרם מהמקום. לדבריו, השוטרים הגיעו עקב תלונה נקודתית על הרעש, אך לא הסכימו להצעתו של בן־יצחק להנמיך את הווליום. "ניסיתי לדבר אל לבם", תיאר. "אפילו פירקתי את המגבר הראשי, מה שהשתיק לגמרי את המקום".
בן־יצחק טוען שהשוטרים עקרו את המגברים והרמקולים מהקירות - ציוד שאינו שייך לו אלא לחברת השכרה. אם לא די בכך, הוא עוכב בלילה לחקירה ונלקח למגרש הרוסים. עד כה לא הוחזר לו הציוד שהוחרם, שכולל בן השאר מחשב, מגברים, רמקולים ומיקסר.
לדברי בן־יצחק, גם אליו השוטרים הגיעו בלי מכשור אלקטרוני ואמדו את הרעש לפי הרגשתם הסובייקטיבית. "אני מכיר את החוק ושומר אותו, ואני יודע שלא עברתי עליו באותו הערב", אמר.
המשטרה: "בשל ריבוי עבירות רעש המפריעות לתושבים ובמסגרת האיזונים המתבקשים פועלים השוטרים מול בעלי בתי העסק, מבהירים להם את דרישות החוק ומנחים אותם בהתאם. במקומות בהם הרעש נמשך נרשם דו"ח כספי ובמקרים חוזרים אף נתפס הציוד הגורם לרעש ונפתחת חקירה כדין".