גם החושים המפותחים של בעלי החיים בגן התנ"כי לא הצליחו לגרום להם להבחין עד כמה השנה הנוכחית היתה קשה עבור הגן. מסיכום נתוני שנת 2015, שמתפרסם לראשונה, עולה כי חלה ירידה בהכנסות הגן בשיעור עצום של 4.5 מיליוני שקלים, שהם 24 אחוז מתקציבו השוטף. 'אינתיפאדת הסכינים' היא הגורם העיקרי לירידה המשמעותית במספר המבקרים בגן. אלא שגם מזג האוויר לא התחשב, עם תשעה סופי שבוע גשומים מאוד ברצף במהלך ינואר ופברואר ושני גלי חום נוראים שהיו באוגוסט האחרון. כל אלה גרמו למבקרים רבים להדיר את רגליהם מהגן.
מותו של מלך גן החיות התנכ"י הגנב החייתי של גן החיות
מנכ"ל הגן שי דורון מגלה השבוע איך ניתן שלא לפגוע במזון או בכל פעילויות ההעשרה של בעלי החיים ובכל זאת לשרוד את הצניחה בהכנסות. "זה התחיל בצמצום כוח אדם עונתי", הוא מסביר. "מצאנו גם דרכים לחסוך בהוצאות חשמל ומים וכן להפעיל לחצים על ספקי המזון לבעלי החיים. לדוגמה, הצלחנו להפחית ב־200 אלף שקל את עלות החציר השנתית".
דורון, מי שהיה ראש לשכתו של ראש העירייה המיתולוגי טדי קולק, מכהן בתפקיד מנכ"ל הגן 23 שנה ומכיר באופן אישי את כל אלף החיות בו.
אז איך באמת מקצצים בתקציב הגן בלי לפגוע ברווחת בעלי החיים? "70 אחוז מכלל ההוצאות של הגן הן קשיחות ואנחנו לא נוגעים בהן. מדובר בכל מה שקשור לאורח החיים של בעלי החיים ובמה שהם זקוקים לו. ראשית דחינו הצטיידות עתידית ועשינו שימוש ברזרבות שהיו לנו. נאלצנו לצמצם את כוח האדם הזמני, כמו עובדי ניקיון, סדרנים ומאבטחים שמתגברים את כוח האדם. אבל לעומת זאת לא פיטרנו אף אחד מהצוות הקבוע של הגן, שמונה 75 איש. אנחנו בלחץ מאוד גדול ומשקיעים משאבים רבים בשיווק כדי לעצור את הירידה במספר המבקרים".
כמה כסף מוציא הגן על מזון לבעלי החיים? "תקציב המזון לחיות בגן עומד על יותר ממיליון שקל בשנה. למרות השנה הקשה והקיצוצים, איכות המזון וכמויות המזון לא קוצצו, וגם אין כוונה לקצץ. מה שכן, אנחנו עושים מאמצים להוזיל עלויות. ברור שחיות קטנות אוכלות כמויות קטנות של מזון ועלות המזון נמוכה יותר. עם זאת, יש כמה חיות 'מפונקות' שצורכות רק אוכל גורמה שלא היה מבייש את האלפיון העליון. כך, לדוגמה, הפינגווינים, הפלמינגו ועופות הביצה אינם מסוגלים לעכל שום דבר אחר פרט לדגים מהים הצפוני, וגן החיות דואג לממן את הטסת אותם דגים. הפינגווינים מקבלים אך ורק דגי הרינג על בסיס יומי שמוטסים מאזור סקנדינביה".
כל החיות שצורכות ירקות ופירות, כמו חלק מהקופים, מקבלות זאת ללא הגבלה ובשפע כיוון שהגן נהנה מאספקה סדירה של ירקות ופירות ללא עלות על בסיס תרומות ומעשרות.
כמה עולה להאכיל פיל אחד בכל חודש? "העלות החודשית של מזון לפיל ממוצע, כולל מיני גזם שונים, מגיעה לעשרת אלפים שקל".
בטח להאכיל אריה שאוכל בשר עולה יותר? "לאו דווקא. הוא אמנם אוכל בכל ארוחה 18 ק"ג בשר. זה המון, אבל הוא לא אוכל כל יום אלא שלוש או ארבע פעמים בשבוע. וגם אז, הבשר שמשמש מזון לאריות הוא זה שמוחרם בדרך כלל בפשיטות שעושה משרד החקלאות על חנויות, או כזה שמגיע משחיטה פסולה. מחיר פרה לאחר הפירוק יכול להגיע ל־250 שקל".
מה עושים כדי שהחיות לא ישתעממו בכלובים? "לשימפנזים לדוגמה אנחנו דואגים ליצור עניינים חלופיים ואטרקציות כמו ערימות של בגדים ובדים צבעוניים. לפילים מחביאים את המזון בפינות נסתרות, וכך נוצר עבורם אתגר לחפש אותו. לאריה תולים את הבשר בגובה רב כדי שיתאמן בזינוקים ובניתורים".
ידוע כי המגזר החרדי והמגזר הערבי נהגו להגיע לגן בהמוניהם, אבל מאז האירועים הביטחוניים מספרם פחת. מה אתם עושים כדי להחזירם? "יחד עם התיירות שנעלמה לחלוטין נעלמו בתי הספר והמוסדות בכלל וגם כל המגזר הערבי. רק לאחרונה אנחנו מצליחים להחזיר לאט לאט את המגזר הערבי. יש לנו מערך שלם לכך, כולל דף פייסבוק בערבית וגם הדרכה ערבית בגן. באשר למגזר החרדי, יש לנו מסלולים מיוחדים שמותאמים להם וכן הדרכה שמותאמת להם. כך למשל לא עוסקים בכלל בנושא האבולוציה ומתרכזים במקורות היהודיים, למשל בסיפור תיבת נוח. נוח היה למעשה מנהל גן החיות הראשון בהיסטוריה. מגיעים כל הפלגים החרדיים, כולל הקיצוניים שבהם כמו נטורי קרתא ותולדות אהרון. למרות שגן החיות פתוח בשבת, כולם למדו לחיות עם הסטטוס קוו כבר שנים".
ומה עם הקהל הירושלמי? "כמחצית מהמבקרים הם אכן ירושלמים. אנחנו משקיעים תקציב מיוחד לפעילות של יותר מ־70 קבוצות ילדים ובני נוער מהעיר, ביניהם ילדים בעלי צרכים מיוחדים שבאים לטיפול שבועי בגן. לנוכח המצב, בשלושת החודשים האחרונים ערכנו מבצע גדול בסיוע קרן ירושלים, מה שאיפשר לנו לתת הנחה בשיעור של 50 אחוז לילדים ירושלמים בלבד".
ב־2014 הייתם אתר התיירות הראשון ב