אחרי עיכובים ואינספור תלונות של תושבים בירושלים: העירייה עומדת לצאת לדרך עם פרויקט מאגר דנ"א של כלבים. המטרה: לאפשר לפקחים להגיע למי שלא אספו את הצרכים של כלביהם ולקנוס אותם ב־750 שקל.
רמות: מלחמת החרדים בהולכים על ארבע חדש בבירה: כלבים לטיפול בצעירים שיכורים
החברה שנבחרה לבצע את הפיילוט עבור העירייה היא מעבדה מאוניברסיטת דיוויס שבקליפורניה. כלומר דגימות של גללי הכלבים שיימצאו ברחובות העיר יישלחו עד קליפורניה לצורך בדיקת זהות הכלב. מדובר בשלב הראשוני של הפרויקט, שבמהלכו תיבחן היכולת של המעבדה להשיג התאמה בין הכלב לבין דגימות הצואה. בהתאם להצלחת המיזם תתקבל ההחלטה אם להרחיב אותו בעתיד.
נכון להיום העירייה מתקשה להתחקות אחר בעלי כלבים שמשאירים את הגללים על המדרכה, כך שבשנה החולפת נרשמו 18 דוחות בלבד לתושבים שהתעלמו מהוראת החוק ולא אספו את צואת כלבם. לפני שנה הקצתה העירייה 400 אלף שקל לבניית מאגר דנ"א של כלבי העיר, אך הרעיון נתקל בקושי משפטי בשל החיוב של בעלי הכלבים למסור דגימות רוק. לאחרונה תוקן חוק העזר העירוני וכעת רשאי הווטרינר העירוני אסף בריל לחייב את בעלי הכלבים למסור את הדגימות למאגר ואף לקנוס בעל כלב שלא יעשה זאת.
בירושלים רשומים כיום למעלה מ־11 אלף כלבים, ועוד כעשרה אחוזים אינם רשומים.
העירייה: "בשיתוף עם ערים נוספות אנו מתכננים לבצע פיילוט לפרויקט של זיהוי כלבים בעזרת דגימת דנ"א מצואה. לצורך זה ניעזר ביועץ מומחה בתחום. אנו מקווים שהצלחת הפיילוט תאפשר מעבר לשלב הביצועי של הפרויקט לטובת ניקיון העיר ובריאות הציבור".