דף הפייסבוק של תיכון ג'בל מוכבר מוצף בתכנים המעודדים אלימות כנגד יהודים, ומהלל בשירי שבח את השהידים. השבוע, בסוכת האבלים בכפר, אף חולקו חולצות של המחבל בהאא עליאן.
צפו: חגיגות הפיגוע של ג'בל מוכבר מי מציעה לקחת את השמאלנים לתאי דואר?
ההזדהות עם המחבלים הצעירים בחלק ממוסדות החינוך בעיר נמשכה גם השבוע, כאשר תלמידי מזרח העיר חזרו משביתה בת שלושה ימים, אשר בחלק ממנה נחגג ראש השנה המוסלמי.
השביתה לא הגיעה על רקע מחסור בספרי לימוד או בעיית תקציבים, אלא כדי להתייחד עם זכר התלמידים שרצחו יהודים ונורו על ידי כוחות הביטחון. בהודעה שהוציא בית הספר בג'בל מוכבר, הממומן על ידי משרד החינוך, נכתב: "מספר בתי ספר במזרח ירושלים הכריזו על שבתה בת שלושה ימים, כדי להתאבל על חייהם של התלמידים הקדושים השהידים".
לפני שבוע וחצי, עליאן, תושב ג'בל מוכבר, ביצע פיגוע ירי ודקירה באוטובוס בשכונת ארמון הנציב ורצח יחד עם חברו את חביב חיים (78) ואת אלון גובברג (51).
בית הספר בג'בל מוכבר לא גינה את המעשה הנתעב, אלא להפך, פרסם בדף הפייסבוק של התיכון שירי הלל בשבחו: "בעאא היה חרוץ ומלא אנרגיה ופעל בהרבה מסגרות תרבותיות וחברתיות בבתי הספר ומחוץ להן. כולם מכירים אותו כבנאדם אוהב ונותן, שהשריש בתוכו את אהבת המולדת. בהאא עליאן זכה להרבה תפארת בחייו, ודאג שהשם הזה יהיה מקור לגאווה אחרי מותו".
בחודש דצמבר 2014, כשנה לפני מותו פרסם עליאן את עשרת הדיברות שלו בפייסבוק, וכתב: "אראה אתכם בגן עדן. אם ירצה בני למות יעשה זאת בעבור מולדתו, ולא כנקמה על מותי. אל תחפשו את מה שכתבתי לפני מותי, אלא חפשו מה עומד מאחורי מותי".
השבוע בסוכת האבלים חולקו חולצות עם תמונת הרוצח והכיתוב 'הגיבור השאהיד בהאא עליאן', אותם לבשו ילדים קטנים המסמנים בידם צורת ניצחון. תושבי שכונת נוף ציון, המתגוררים בתוך ג'בל מוכבר, טוענים שההסתה האלימה נובעת מהטפה ברורה של המנהיגים לתלמידים הבאים לבקר בסוכות האבלים, אשר במהלכן נתלים שלטים המפארים את שמו של השאהיד.
"סוכות האבלים של משפחות המחבלים משמשות להסתה ולמעשי טרור ואלימות נוספים", אומר מאור צמח, יו"ר ארגון 'לך ירושלים'. "הסוכות משמשות מקום בו מתכנסים אנשים רבים המאדירים את המחבל ומעודדים אנשים נוספים ללכת בדרכיו". בעקבות זאת, החליטו בארגון בשבוע שעבר להגיש תלונה במשטרה. מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, זימנה השבוע לשימוע מנהלת ומורה מבית הספר יסודי בבית חנינא שבמזרח ירושלים, בעקבות חשד להסתה ולעידוד אלימות נגד חיילי צה"ל.
בנוסף בחן המשרד מידע ולפיו מתקיימת בבית הספר פעילות העולה לכדי תעמולה פוליטית אסורה, מסיתה ומעודדת לאלימות, ויש בה כדי להשפיע השפעה מזיקה על תלמידים.
מבדיקה שערך המשרד בנושא עלה כי במהלך הצגה שהתקיימה לאחרונה בבית הספר הוצג חייל צה"ל כאדם אלים ורצחני היורה בילד פלשתיני. כמו כן, התלמידים שרו שירי הלל והניפו את תמונותיהם של מחבלים אשר ביצעו פיגועים רצחניים נגד יהודים.
שר החינוך נפתלי בנט הדגיש: ״דיברנו מספיק על הסתה, הגיע הזמן לפעול. האירוע המזעזע בבית הספר הוא הדלק של מכונת הטרור, והדבר הכי רחוק שיש מחינוך. אני מרחם על הורים אשר מוחאים כפיים לילדיהם המדמים הוצאה להורג, אך אנשי החינוך שהתירו את המחזה יטופלו ללא הנחות״.
במהלך הצגה שהתקיימה לאחרונה בבית ספר בבית חנינא, הוצג חייל צה"ל כאדם אלים ורצחני היורה בילד פלסטיני. כמו כן, התלמידים שרו שירי הלל והניפו את תמונותיהם של מחבלים אשר ביצעו פיגועים רצחניים נגד יהודים