מדינת ישראל אמנם איננה קולטת פליטים מסוריה, אבל בשקט בשקט מתקיימת בירושלים פעילות הומניטרית למען ילדים חולי לב מאזורי הקרבות. בשנים האחרונות קלט בית החולים הנוצרי 'שבת אחים' בעיר עשרות ילדים חולים שהוריהם נמלטו מעיראק ומסוריה והעניק להם טיפול רפואי מציל חיים.
מיוחד: מפת יידויי האבנים על ירושלים אמצעי הניווט קבע: שכונת גילה נמצאת בפלסטין כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
הפעילות מתחילה במדינות ערב המתפוררות, שם מתנדבים מטעם העמותה המנהלת את בית החולים מאתרים ילדים שזקוקים לניתוחים דחופים. הם מבריחים אותם עם הורה מלווה לירדן ומשם לבית החולים הקטן ברחוב הנביאים.
הילדים נשלחים לניתוחים בבית החולים שניידר בפתח תקווה ובהדסה עין כרם וחוזרים ל'שבת אחים' להתאוששות. כל הדרך מלווים אותם אנשי העמותה הרבים, שמגיעים לפה מכל רחבי העולם. אחרי שהחלימו מועברים הילדים והוריהם בחזרה לירדן או לאזורים הבטוחים בעיראק שאליהם לוחמי דאע"ש לא הגיעו.
מופתעים מהחמלה
בין הילדים שנקלטו בחודשים האחרונים בבית החולים נמצא טלאל בן השלוש, שנולד עם מום בלב. משפחתו, שהתגוררה בכפר סמוך לעיר חאלב המדממת, נאלצה לנוס על נפשה במהלך הקרבות הקשים שפשטו באזור בין המיליציות לכוחות הממשלה ובינן לבין עצמן. בגלל המלחמה טלאל לא יכול יותר לקבל את הסיוע הרפואי הנחוץ לו, עם התפוררות מערכת הבריאות הסורית, והיה בסכנת חיים.
למרות מצבו הרפואי הקשה, ההגעה לישראל דרשה מאמו לחצות לא רק גבולות רבים אלא גם מחסום פסיכולוגי לא פשוט. אחרי עשרות שנים של מלחמה וחוסר אמון, עם חשיפה מתמשכת לתעמולה אנטי־ישראלית, מדינת היהודים נתפסת בסוריה כאויב מר ושנוא. האפשרות שדווקא ישראלים יסייעו להם במצוקתם נראתה לה רעיון מוזר ובלתי נתפס.
האם מספרת שכשהגיעה לירושלים היא נדהמה מהיחס שזכתה לו ומודה שהיא מצטערת שלא חוותה את הצד הזה של ישראל קודם לכן. טלאל עבר בהצלחה את הניתוח בשניידר, התאושש ממנו ב'שבת אחים', ולאחרונה חזר עם אמו לירדן, שם פגשו מחדש את בני משפחתם.
משפחתה של מריה, פעוטה בת כשנה, ברחה מלוחמי דאע"ש בעיראק שעות ספורות לפני שלוחמי 'המדינה האסלאמית' פשטו על כפרם והחריבו אותו עד היסוד. ריאותיה לא התפתחו כראוי, וכבר קרוב לשלושה חודשים היא עוברת טיפולים ומעקבים בהדסה עין כרם.
כיום שוהים בבית החולים שמונה ילדים, בעיקר כורדים מצפון עיראק, וילדים נוספים מסוריה אמורים להגיע בקרוב ולעבור ניתוחי לב מצילי חיים. לאחרונה נתקלו שליחי הארגון מחוץ לישראל במכשולים בירוקרטיים בהבאתם, מאחר שרבים מהפליטים עוזבים את בתיהם בבהילות ולא לכולם יש מסמכים מזהים עליהם.
בבית החולים מספרים שהם נתקלים בסיוע רב ובנכונות מצד שלטונות ישראל וירדן לעזור ולזרז את ההליכים בדרך לניתוח החיוני בארץ. לא אחת נעזרו פעילי הארגון בשגריר ישראל בירדן כדי שיסייע בהליכים הנדרשים לחציית הגבול בין שתי המדינות.
מעולים לילדים חולים
'שבת אחים' נוסד בתחילת שנות ה־90, כשהעיתונאי האמריקאי האוונגליסטי אוהד ישראל ג'ונתן מיילס החליט להגיע לארץ כדי לסייע בהעלאת יהודים לארץ הקודש. מיילס וחבריו, ששייכים לזרם נוצרי שמאמין שהגאולה תבוא רק כשכל בני ישראל יחזרו למולדתם, סייעו במחצית הראשונה של העשור לעולים החדשים למצוא מגורים, רהיטים ובגדים ולהתאקלם במקום החדש.
כעבור כמה שנים נודע למייסד הארגון על ילדים חולים מעזה שבגלל קשיים בירוקרטיים התקשו מאוד להגיע לישראל לניתוחים דחופים. כך יצא לדרך המיזם הרפואי הראשון שלו, שבו הביא ילדים פלסטינים לטיפול בבית החולים שניידר. מיילס שקע במלאכה מצילת החיים הזאת עד כדי כך שעבר לכמה שנים עם משפחתו לגור באחד ממחנות הפליטים של עזה, עד שפרצה האינתיפאדה השנייה והחיים בעזה הפכו מסוכנים מדי.
לאחר מכן עברה המשפחה לירושלים. באחד הימים חלף מיילס במקרה על פני מבנה נטוש ברחוב הנביאים שמשך את תשומת לבו. בהמשך התברר לו שבסוף המאה ה־19 שכן באותו מבנה בדיוק בית חולים לילדים בשם 'מריאנשטיפט'. הנדבן הנוצרי החליט שמדובר בגורל, וכך נולד המיזם המדהים שפועל עד היום.
מול כיכר השבת
בגלל מיקומו של בית החולים נאלצו משפחות הפליטים להיחשף גם למלחמות השבת של רחוב הנביאים וליחס פוגעני מצד תושבים חרדים בשכונה. לא פעם קרה שכשההורים והמתנדבים ניסו להוציא את הילדים לטיול בחוץ, ובייחוד בשבתות ובחגים, הם זכו לקללות ולמטחי עגבניות מצד המקומיים.
בעקבות ההתנכלויות החוזרות ונשנות מצד קיצונים חרדים הותקנה בבית החולים דלת כבדה עם עינית ואינטרקום, והוחלט כי אסור להוציא את הילדים המאושפזים לטיולים בחוץ בשבתות ובחגים היהודיים, דבר שמקשה מאוד על הילדים, שנשארים לא