שנה חלפה מאז רצח הנער מוחמד אבו־חדיר שזעזע את המדינה, ובמזרח ירושלים מציינים את התאריך בטקסי ואירועי זיכרון המוניים. רצח הנער בליל ה־2 ביולי 2014 היה למעשה יריית הפתיחה של גל האלימות הקשה ששטף את העיר בקיץ שעבר וממשיך עד היום. שלושת הנאשמים ברצח, יוסף חיים בן־דוד ושני קטינים נוספים, הודו במעשים וטענו שעשו זאת כנקמה על החטיפה והרצח של נפתלי פרנקל, גיל־עד שער ואייל יפרח בידי פעילי חמאס כשבועיים קודם לכן. המשפט בעניינם עדיין מתנהל.
מה אמר האב בראיון ל-mynet? נטורי קרתא בסוכת האבלים: "הלוואי שהציונות תיעלם" כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
משחזרים את החטיפה בדיוק לפני שנה ישב אבו־חדיר בן ה־16, תלמיד כיתה י"א, על המדרגות שמובילות לחנות החשמל של אביו, שממוקמת על הכביש הראשי בשכונת שועפאט. לפתע הגיחה מכונית ובה שלושה צעירים יהודים, ובתוך שניות מצא את עצמו אבו־חדיר נדחף לתוכה בכוח. כעבור פחות משעה מצא את מותו, לאחר שהחוטפים הכו ושרפו אותו למוות ביער ירושלים.
בשבוע שעבר ציינו במזרח העיר את יום השנה לרצח באמצעות מחוות שונות לזכרו. הטקס הקשה ביותר התקיים בבית ספר בשועפאט, בהשתתפות בני משפחתו וכאלף משתתפים נוספים. במהלך הטקס העלו תלמידי בית הספר הצגה שבה שחזרו את מהלך החטיפה ואת הסוף הטרגי שלה. חוסיין אבו־חדיר, אביו של מוחמד, סיפר ל"ידיעות ירושלים" שההצגה היתה קשה במיוחד עבורו, אף שהוא מכיר בעל פה את רוב הפרטים. כזכור, החטיפה תועדה במצלמת האבטחה של החנות שלו, והחלק השני מופיע בדו"ח נתיחה שלאחר המוות.
מעבר לטקס המרכזי בשועפאט, יום השנה צוין בכל רחבי מזרח העיר ובעוטף ירושלים. גם הרשות הפלסטינית בנתה כיכר לזכרו של מוחמד, שאותה חנכה בטקס בהשתתפות המשפחה בשבוע שעבר. במקומות שונים בעוטף ירושלים בנו התושבים כיכרות מאולתרות מאבן ובמרכזן הציבו את תמונתו של מוחמד. בנוסף, תושבים רבים הגיעו בימים האחרונים ליער ירושלים להניח פרחים בסמוך לעץ שלידו נשרף אבו־חדיר. עם זאת, אביו מספר שפעילי ימין קיצוני מגיעים אל העץ בשעות הלילה ולוקחים משם את הפרחים.
כמו כן הופץ סרט אנימציה קשה לצפייה שמשחזר את אירועי החטיפה. הסרט אמנם בערבית, אך יש לו גם גרסה עם כתוביות בעברית.
עם סיום שנת הלימודים הכינו חבריו של אבו־חדיר תמונת זיכרון עם הקדשות לחברם לספסל הלימודים. בבית הספר 'עמל' שבו למד הנפיקו עבורו תעודת גמר, כמו זו שקיבלו שאר תלמידי השכבה עם סיום לימודיהם, והיא הוענקה להוריו.
אביו של מוחמד עדיין כועס על המשטרה ומותח ביקורת קשה על התנהלותה. לדבריו, דקות אחדות אחרי החטיפה ראה אחד מחבריו של מוחמד את התקדמות הרכב דרך אפליקציית סלולר שמאפשרת מעקב אחר הטלפון הנייד והעביר מיד את הפרטים למשטרה, אך עד שהחלו השוטרים לפעול כבר היה מאוחר מדי. "אם היה מדובר בנער יהודי לדעתי הם היו מוצאים את הרכב בתוך דקות", מאשים אבו־חדיר. בנוסף, האב ביקש שיהרסו את בתיהם של הרוצחים, כפי שמקובל במקרים של טרור נגד יהודים.
כזכור, שלושת החוטפים ניסו יומיים קודם לכן לחטוף ילד בן תשע, גם הוא משועפאט, אך החטיפה נמנעה בגלל תגובה מהירה של אמו והמקרה דווח למשטרה. תושבים רבים במזרח העיר זועמים על התנהלות המשטרה בפרשה וטוענים שאם היתה מטפלת בתלונה הראשונה על ניסיון החטיפה שנכשל הרצח של מוחמד היה נמנע.
פצע עמוק בתודעה לאירוע הזיכרון שארגנה המשפחה הגיעו גם לא מעט בכירים מהרשות הפלסטינית ובית הספר קושט בדגלי פלסטין. חוסיין אבו־חדיר מעיד כי לפני רצח בנו לא התעניין בפוליטיקה הפלסטינית, אך כיום הוא מזדהה עם הזרם הקומוניסטי, שנחשב מתון בפוליטיקה הפנים־פלסטינית. "את יודעת, פעם חלמתי שיהיה פה שלום", אמר בקול נבוך משהו. "אבל אחרי מה שקרה אני לא רואה איך יכול להיות פה שלום".
התהודה הרחבה שהיתה ליום השנה לרצח ברחבי מזרח העיר מלמדת יותר מכל על הפצע העמוק שיצר האירוע בתודעה של ערביי ירושלים, פצע שככל הנראה לא יגליד במהרה שגורמים ברשות הפלסטינית אינם חוששים לנצל אותו למטרותיהם. בכירים בפת"ח, ובכלל זה השר לענייני ירושלים ברשות הפלסטינית, נוהגים לגייס תמיכה בקרב תושבי מזרח ירושלים במסגרת אירועים המוניים בעלי גוון פוליטי, ואירוע ציון יום השנה לרצח אבו־חדיר מספק תשתית נוחה לגיוס תמיכה תוך ניצול כעס האוכלוסייה על הרשויות בישראל. לדברי בכירים במזרח העיר, הפת"ח אף מימן יידויי אבנים באמצעות תשלום שכר חודשי לצעירים פעילי התנועה וארגן הפגנות אלימות תמורת תשלום לחלק מהמשתתפים.
המשטרה: "הפעילות המקצועית והמהירה שבוצעה ללא משוא פנים, תוך הקפצת כוחות רבים ושימוש באמצעים טכנולוגיים הביאה לגילוי המהיר של הקורבן. החקירה המקצועית תוך שימוש במגוון רחב של טכנ