מועצת עיריית ביתר עילית אישרה לאחרונה חוק עזר עירוני מעורר מחלוקת, שיחייב קבלני בנייה המעסיקים פועלים ערבים באגרת אבטחה מיוחדת. החוק נחקק לראשונה לפני כשנה, אך בהוראת בית המשפט בוצעו בו מספר תיקונים. בסופו של דבר, לפני כשבועיים הוא אושר ברוב של שמונה חברי מועצה אל מול ארבעה מתנגדים.
הפלסטינים: לא לאפשר לשחק באיצטדיון טדי חרדים מהספורטק: מהמרפסת נראה מתעמלות
העיר החרדית שממוקמת בגוש עציון סובלת כבר תקופה ארוכה מידויי אבנים ובקבוקי תבערה בשולי העיר ובכבישי הגישה הסמוכים לכפר חוסאן. בנוסף, בשנה האחרונה בוצעו עשרות פריצות לבתים, כשגם גדר ההפרדה בין העיר לואדי הסמוך נפרצה מספר פעמים. במחלקת הביטחון של העירייה בשיתוף צה"ל והמשטרה ניסו לחזק את תחושת הביטחון ביישוב באמצעות התקנת מצלמות אבטחה, תגבור מוקד החירום הטלפוני והקצאת ניידת חירום מיוחדת.
אלא שכל אלה היו רק ההכנה לחוק העזר העירוני יוצא הדופן. בישיבת המועצה לפני כשבועיים הציג ראש העירייה רובינשטיין את ההצעה שתחייב את מימון אבטחת העיר משעה שש בבוקר ועד חצות הלילה. על פי התכנית שגיבשה חברה שנשכרה לעניין ובליווי יועץ משפטי חיצוני הוחלט להטיל את מס האבטחה שיחזיק 13 סיירים, לפי תחשיב של 45 שקל לשעת עבודה. בהתאם לחוק החדש, הקבלנים המחזיקים פועלים ערבים ייאלצו לשלם אגרה מיוחדת של 20 שקל ליממה על כל פועל, זאת כדי לממן את האבטחה החדשה. על פי חוק העזר החדש, אם מעסיק לא ישלם "לא תותר כניסתו של הפועל הפלסטיני לתחום שטח שיפוטה של העירייה".
לקראת הישיבה הגיעו תושבים וקבלנים למחות נגד החוק באולם מועצת העירייה. לטענתם, תפקודם הלקוי של רשויות הביטחון הוא שגרם להחלטה יוצאת הדופן ולדבריהם היה ניתן לפתור את בעיית הביטחון באמצעים אחרים. במהלך הדיון התברר כי מימון האבטחה יכלול גם את השעות בהם הפועלים לא נמצאים בעיר, כיוון שאישורי העבודה שניתנים מצה"ל מוגבלים עד לשעה שבע בערב ואילו המימון יכסה את הוצאות האבטחה עד לחצות הלילה.
חבר האופוזיציה מנחם זיידה, שהצביע נגד ההחלטה, הסביר שעקרונית הוא תומך בחיזוק הביטחון, אך הסתייגותו נובעת מהמגבלות שביקש לצרף לסעיפי החוק, בהם ביטול האגרה עבור קבלנים המחזיקים באקדח, ביטול המס מהתושבים והטלתו רק על קבלני בנייה בלבד ושקיפות מלאה של תקציב הביטחון העירוני. "עד לפני ארבע שנים לתושבי העיר היה יתרון מעל תושבי השטחים שהגיעו לבנות בעיר", הוא הסביר. "הם יכלו להחזיק אקדח ולהיות הסיירים בעצמם ואלה שהגיעו מבחוץ חויבו בהבאת חברות אבטחה ובמימונם".
למרות הסערה הציבורית ההחלטה עברה ברוב של שמונה חברי מועצה מול ארבעה מתנגדים, כאשר רובינשטיין דחק בתומכים לסיים את הישיבה בטענה שהם עלולים לפספס את זמן תפילת מנחה.
בתשובה לטענת המתנגדים כי הדבר יפגע בקבלני העיר אמר רובינשטיין כי הוא מנסה לסייע להם בכל עת וכדוגמה סיפר כי הוא נמנע מלהעסיק פועלים ערבים. "מעולם לא לקחתי ערבי לעבוד אצלי בבית, תמיד לקחתי תושב העיר וכך אפעל הלאה". רובינשטיין הוסיף כי הוא לא מצליח לישון בלילות בגלל הידיעה שבעיר מסתובבים כ-1,500 פועלים פלסטינים.
בתגובה לדרישה לבטל את האגרה מקבלנים הנושאים נשק טענו בעירייה כי המשרד לביטחון פנים לא מאפשר לבעלי נשק לקבל הכרה כמאבטחים וסיירים ולכן נוצר אילוץ שחייב לתקן את חוק מס האבטחה החדש.