הם נגנבו מבעליהם במערב העיר, זכו ליחס מחפיר ולהתעללות קשה ומצאו את עצמם זרוקים במחנה הפליטים שועפט: מאות כלבים שנמצאים במחנה הפליטים, לא יכולים לצאת ממנו בגלל גדר ההפרדה. רוב הכלבים נגנבו משכונות יהודיות על מנת לשמש ככלבי שמירה, ורובם עוברים הזנחה, הרעבה ויחס קשה. העירייה מעבירה אחריות ובינתיים איש לא דואג לכלבים.
הכלב מת בייסורים מרעל שפוזר בבירה לא ייאמן: כלבים לטיפול בשיכורים כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
אחת מתופעות הלוואי של גדר ההפרדה מחוץ למחנה הפליטים שועפט היא כלבים שהגיעו למקום ונתקעו בו, רובם נגנבו מבעליהם המקוריים. תושבי המקום מספרים שמאות כלבים מגיעים תדיר לאזור המחסום שמפריד בין מחנה הפליטים לשאר העיר אך חוששים להתקרב ולחצות אותו, ולכן מתחבאים ברחבי המחנה בין הריסות ואתרי בנייה.
רוב הכלבים הגנובים חוששים להתקרב למחסום כדי לצאת חזרה. בעקבות היחס לו הם זוכים ברחוב, בעיקר מצד ילדים ובני נוער, פיתחו הכלבים פחד מבני אדם ויוצאים החוצה בעיקר בלילה כדי לחפש אוכל.
תושבים במחנה הפליטים מדווחים על מקרים רבים של התעללות קשה בכלבים. בין היתר סוגרים אותם בחדרים קטנים וחשוכים וחושפים אותם להרעבה ואלימות, במטרה לפתח אצלם אינסטינקטים "הישרדותיים" ולהפוך אותם לכלבי שמירה תוקפניים. חלק מאותם כלבים, שמוחזקים בדירותיהם של תושבי המחנה, נגנבו מהשכונות היהודיות הסמוכות והוברחו לתוך המחנה.
"התפיסה הרווחת היא שכלבים הם יצורים נחותים וקיימת לגיטימציה חברתית להתנהג אליהם בתוקפנות וחוסר רחמים", מסביר תושב המחנה שעובד עם בעלי חיים. "גם האלימות הרווחת בקרב האוכלוסייה מתפתחת להתעללות בבעלי חיים. התעללות של מבוגרים בילדים מביאה לכך שהילדים מנתבים את התסכולים שלהם לאלימות בבעלי חיים. אלה שמחזיקים כלבים על-פי רוב עושים את זה למטרות שמירה ולכן גם היחס לכלב הוא תוקפני כדי לחנך את הכלב לתקיפה והישרדות".
מדובר בשטח שרובו המוחלט נמצא באחריות מוניציפאלית של עיריית ירושלים. עם זאת, העירייה לא מתעסקת בסוגיה וארגוני בעלי חיים שאוספים כלבים נטושים וכלבים שעברו התעללות במרבית שכונות מזרח העיר, מתקשים לטפל בבעיות שמעבר לגדר ההפרדה.
עיריית ירושלים: "האחריות על מחנה הפליטים הינה של אונר"א. צוות השירות הווטרינרי מטפל בתופעת התעללות בבעלי חיים, בעיר ירושלים באופן שוטף וגם על פי פניות מאזרחים לאורך כל ימות השנה.
"יש להדגיש כי עבירות על חוק צער בעלי חיים והינן עבירות פליליות בהן מטפלת משטרת ישראל ועל המתלוננים להגיש תלונה במשטרת ישראל בליווי כל חומר הראיות שבידן. ניתן גם לפנות בכל אירוע בו יש חשד לבעל חיים פצוע / חולה או שהתעללו בו לשירות הווטרינרי העובד 24 שעות ביממה 7 ימים בשבוע (פניה דרך מוקד 106). פעילות השירות הווטרינרי בשכונות מעבר לגדר מוגבלת עקב אילוצים ביטחוניים".