בעירייה מקדמים תוכנית חדשה הכוללת בינוי באזור הרגיש הנמצא ליד שער שכם. הכוונה היא להוריד חניון קיים מתחת לפני הקרקע, תוך כדי חפירה של עשרות מטרים, ולבנות מעליו כיכר גדולה וגשר לשכונת מוסרה.
מלחמת הסחלב של העיר העתיקה כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet
לאור רגישות הנושא והקרבה לחומות העיר העתיקה המיזם נידון השבוע בוועדת השימור העירונית, אשר אישרה את היתר החפירה. כעת הנושא יעבור לוועדת התכנון.
כאמור, המתחם משמש כיום כחניון ומתוחם ברחובות דרך הצנחנים, סולטן סולמיאן, רחוב הנביאים וחומת העיר העתיקה. האזור היה בעברו שטח ההפקר בין ישראל לירדן וכלל כמה הריסות של מבנים מנדטוריים שאינם קיימים עוד. יעודי הקרקע הוא לשטח ציבורי פתוח (שצ"פ) ודרכים ותקפה בחלקו גם תוכנית של קו הרכבת הקלה העוברת בסמוך.
על פי התוכנית המוצעת, יוקם במקום חניון תת קרקעי בין מספר מפלסים עבור רכבים פרטיים ועבור אוטובוסים, כשהגישה לחניון תהיה מתוך מנהרת צה"ל הסמוכה. מעל לחניון מתוכננת כיכר עירונית גדולה וגשר עם עמדת תצפית לעבר העיר העתיקה שיגיע עד לרחוב הע"ח בשכונת מוסררה. הכוונה היא שהכיכר תהפוך לנקודת ציון והתכנסות של קבוצות מטיילים לפני הכניסה לעיר העתיקה.
כיוון שמדובר בחטיבת שטח גדולה, יו"ר וועדת השימור, סגן ראש העירייה תמיר ניר, אמר כי יש לבחון היטב את אופי הבנייה והשימושים המוצעים של הכיכר המתוכננת. מחלקת השימור קבעה בהמלצותיה: "הכיכר נראית גדולה מידי ולא מזמינה מספיק" וכי: "ראוי כי גורמי התכנון יתנו דעתם לשימושים אפשריים ומתן תוכן עירוני שאכן ישמש מוקד משיכה".
חבר המועצה פפה אללו, שהתנגד לתוכנית, אמר כי היא בעייתית ומיותרת במיקומה וכי אין צורך אמיתי בכיכר נוספת בסמוך לרחבה הגדולה הקיימת היום בכניסה לשער שכם עצמו. כמו כן טען אללו כי מן הראוי היה לערב את התושבים הערביים בהליך התכנוני.