229 אלף שקל יושקעו בחודש מאי הקרוב באירוע ההשקה של פארק עמק הצבאים. כך החליטה השבוע ועדת הכספים העירונית. הסכום מרגיז חלק מחברי המועצה שטענים כי מדובר בבזבוז.
זעם: מקווה במיליונים בשכונה יהודית בסילואן
עמק הצבאים עמד לפני כעשור במרכזו של אחד המאבקים הסביבתיים הגדולים ביותר בתולדות העיר. במהלך המאבק תושבי הקטמונים הסמוכה לעמק, קיימו מספר רב של הפגנות כמו גם ארגונים ירוקים שהצטרפו אליהם. המאבק התנהל נגד הכוונות להקים שכונת מגורים במקום הפארק.
לאורך המאבק הורע מצבו של העמק. מעדר צבאים שמנה 26 יחידות, ניתן כיום לספור על כף יד אחת את הצבאים שנותרו. עם זאת, מדובר באחד הניצחונות הגדולים של תושבים וארגוני סביבה כנגד תכנית בנייה. התכנית המקורית יעדה את השטח למגדלי מגורים, מסחר ותעשייה.
לפני מספר שנים החליטה הוועדה המחוזית לבטל את תכנית הבנייה ולאשר במקום זאת הקמת פארק עירוני. בגלל הדילול במספר הצבאים קיימת תכנית לעבות את העדר המצומק ולהוסיף עוד 15 פרטים. התכנית מתעכבת ונכון לסוף השנה שעברה, נוסף בסך הכל לעמק צבי בודד.
למרות זאת, בעירייה מתכננים אירוע השקה גרנדיוזי, אליו יוזמנו לא פחות מ-5,000 איש. לבד מהטקס הרשמי יכלול האירוע סיורים, הפעלות סדנאות הרכבים מוזיקליים שיפוזרו בפינות שונות במתחם, וגולת הכותרת: שיט באגם המלאכותי שהולך ומוכשר בימים אלו. מיזם האגם כולל ביטון מתחם בלב העמק, שבו יהיו מים כל ימות השנה. הכוונה להביא לשם את ספורט המים, כולל סירות מסוגים שונים.
חברי מועצה יצאו השבוע נגד ההשקה המנופחת מדי לטעמם. הטענות הן כי את מאות אלפי השקלים ניתן היה להשקיע בשיקום ממשי של העמק ובהגדלת עדר הצבאים.
חבר המועצה אריה קינג: "הטקס נראה לי כבזבזנות, וחייבים לפני כל חגיגה במקום להגדיל את מספר הצבאים, אחרת המתחם לא ראוי לשמו".
העירייה בתגובה: "לאירוע הפתיחה של עמק הצבאים ישנה חשיבות רבה מעבר להיותו אירוע פתיחה. מדובר באירוע קהילתי המשלב חווית טבע עם הפעלות וסדנאות, מופעים ופעילויות רבות בפארק. האירוע מתוכנן לכ- 5000 אנשים ויש לו ערך מבחינת החוויה התרבותית וההיכרות עם הפארק לאלפי אנשים שכן מדובר באתר טבע באמצע העיר ירושלים. בנוסף האירוע כאירוע ראשון מסוגו וכסימן לרבים אחריו יהיה אמצעי לציון פתיחת הפארק לו אנו מייחלים כבר שנים רבות.
"בכל הקשור לטענות בדבר הצבאים, כרגע נמצא בפארק עדר מצומצם של צבאים בשל קיום עבודות הנדסיות שהקשו על הרחבתו, עם סיום העבודות יורחב גם עדר הצבאים".