השמחה שלאחר המוות: "אתמול הלכתי לקבור את אבא שלי כדי לראות בעיניים שלי שהוא נכנס לקבר ולא יוצא משם", כך אומר היום בשיחה עם mynet, אביעד אמבש, בנו של דניאל אמבש ז"ל, שנפטר ביום שישי האחרון. הוא מספר כי הוא נמצא יחד עם עוד שניים מאחיו. בשיחת הטלפון נשמעים שלושה מילדיו של מנהיג הכת הירושלמית עולזים ועליצים למדי, מפצירים לציין בכתבה כי עם ישראל מוזמן לטקס השבעה האלטרנטיבי שהם מקימים בחוף 'סידני עלי' בהרצליה. "אנחנו 'יושבים שבעה' – הלכנו לים לכיף, לצחוק, להנות, לאכול אבטיחים, וברצינות שאנחנו מזמינים את כל עם ישראל לבוא אלינו ל'סידני עלי' להביא לנו חיבוק חם ואהבה, להנות מהסיטואציה. מי שרוצה יכול גם לבכות ואנחנו נכיל אותו. רק בקשה אחת - מי שמגיע, שיביא איתו אבטיח".
4 צפייה בגלריה
ילדיו של אמבש, בחוף
ילדיו של אמבש, בחוף
ילדיו של אמבש, בחוף
(צילום: באדיבות המשפחה, חיים צח)

"עידן דניאל אמבש הסתיים. אני לא אשב שבעה על הבנאדם שניסה לרצוח אותי מגיל שנתיים. ביום שישי דפדפתי באינטרנט וראיתי את הפרסום. הלב שלי הפסיק לפעום, לרגע עברה עלי טלטלה והבטן שלי התהפכה. תמיד קיוויתי שיום אחד הוא יתנצל על מה שהוא עשה לנו. הכי גרוע, שכשאני מדבר על זה, אני עדיין מפחד מהמבט שלו כשאני מדמיין אותו מסתכל עלי. אני מאחל לעצמי לקבור איתו את כל הזכרונות שיש לי ממנו".
4 צפייה בגלריה
אמבש ב-2013, לפני שנשלח ל-26 שנות מאסר
אמבש ב-2013, לפני שנשלח ל-26 שנות מאסר
אמבש ב-2013, לפני שנשלח ל-26 שנות מאסר
(צילום: גיל יוחנן)
אמבש, ראש "הכת הסדיסטית הירושלמית", נפטר ביום שישי האחרון לאחר שנמצא מחוסר הכרה במרכז הרפואי של בית הסוהר. הוא היה אמור להשתחרר מהכלא רק בעוד 15 שנים, ביולי 2037, ובכך להשלים 26 שנות מאסר. בשנת 2013 הורשעו אמבש ועוזרו ב-18 אישומים שכללו עבירות מין, אלימות, כליאה בתנאי עבדות והתעללות בנשים ובעשרות קטינים, חלקם ילדיו הביולוגיים. השופטים קבעו אז כי אמבש, ש'משפחתו' כללה שש נשים ועשרות ילדים, ביצע "חלק מהעבירות תוך השפלה וביזוי, חלק תוך תקיפה אכזרית ומכות ברוטאליות. הוא ניצל את מעמדו ויצר תחושה של קנאה הדדית, רגשות אשם עצמי בין נשותיו. תחושת ההתבטלות לפני הנאשם והתיעוב העצמי שיצר אצל הנשים שסגדו לו, בשילוב תחושות הפחד מפניו... העמיקו את השפעת הנאשם לרמה קיצונית".
4 צפייה בגלריה
ילדיו של אמבש, בחוף
ילדיו של אמבש, בחוף
ילדיו של אמבש, בחוף
(צילום: באדיבות המשפחה)

לעומת אביעד, שברור מאוד כי הסיטואציה מכניסה אותו לאופוריה, נתן אמבש, קצת יותר מכונס וטוען כי "התחושות הן מורכבות". כדי לקבל מושג – הוא מפנה אל הפוסט בעמוד הפייסבוק שלו. "היום קברתי את אבא שלי שהתנהג כמו מפלצת חסרת רחמים", הוא כותב, "האבא שחיכיתי יום יום שהוא יאהב אותי, למבט האוהב. החזקתי את המיטה שלו בדרך האחרונה, והרגשתי את כל העצב והבושה מתפתלים בגוף שלי מתערבבים לעיסה גדולה של כעס... נזכרתי במגע של היד שלו על הפנים שלי כשהוא ליטף אותי ואמר לי שמעתי מאמא שהיית ילד טוב היום, אני אוהב אותך. הוא כשהוא גונן עלי כשאמא דחפה אותי וצעק אל תפגעי בילד שלי״.
4 צפייה בגלריה
דניאל אמבש
דניאל אמבש
דניאל אמבש
(צילום: חיים צח)

״היום קברתי את האבא המפלצתי שלי. עם הזיכרון שלו מצמיד אותי לקרש הגיהוץ ומכניס לי בכל הכוח עם הצד הכואב של החגורה כי לא הצלחתי להבדיל בין ימין ושמאל. הזיכרון שלי רעב ותשוש מצום של כמה ימים וצלקות בכל הגוף שיתפתי יום אחרי רק תקשיב לי אבא התחננתי והוא בתגובה אטם את הלב... חשבתי על האריה הגדול שכל כך הערצתי ואהבתי כילד יורד בבושה לתוך האדמה, ראיתי את העיניים העצובות של אמא שלי שאיבדה הכל. הרגשתי את הבושה שלי, זה האבא שלי זה הסיפור שלי לא משנה כמה רחוק אברח מכאן, ראיתי איך היא והוא ואנחנו אוכלים את הדייסה שהם בישלו בעצמם, הצדק נעשה הכאב נשאר. לאורך ולרוחב, אף פעם לא חוויתי סיפוק מהנקמה... היום אני מבקש לתת מקום לכל הקשת של הרגשות בתוכי הכעס העצב הגעגוע, הבושה, למורכבות האינסופית, בעולם ובתוכי. היום אני בוחר לתת מקום לאחים אהובים שלי שבוחרים לתת מקום לקול שלהם לכאב ולכעס. היום אני בוחר לתת מקום לעצמי שמרגיש את כל הקשת של הרגשות מההקלה שבסיום ועד האבל והבושה על סוף עצוב ולא פתור שימשיך ללוות אותי בסיפור חיי".
"אני ועוד כמה מהאחים והאחיות הנפלאים שלי בוחרים היום לשבת את השבעה שלנו על חוף הים, מקום לשנוא לכאוס לפרוק לצחוק לחגוג לקלל מותר הכל, רק לשמור ולכבד את המקום של האחרים. מי שרוצה מוזמן להצטרף, לחבק, לאהוב. רק תביאו איתכם הרבה רגישות וחיבוק, שלגונים ואיזה בקבוק שיעזור להכל להחליק טוב יותר בגרון".