מפגעי בטיחות, חיבורי חשמל פיראטיים והיעדר אישור אכלוס: עיריית ירושלים דורשת להרוס מבנה בן 6 קומות בשכונת מאה שערים לאחר שנבנה ללא היתר בנייה ובניגוד לחוק. בחברת החשמל מתריעים כי מערכת החשמל בבניין מסכנת חיי אדם באופן מיידי וכי היא הותקנה בצורה "מרושלת ופושעת".
2 צפייה בגלריה
הבניין במאה שערים
הבניין במאה שערים
הבניין במאה שערים
(צילום: מתוך תיק הריסת המבנה)
מדובר במבנה שהוקם ברחוב חיי אדם ששטחו כ-1,920 מ"ר. במהלך ביקורת שערכו פקחי העירייה במקום עולה כי בבניין נעשות הכנות לקראת אכלוסו. מהנדס שהוזעק למקום קבע כי בבניין ישנם מפגעי בטיחות רבים המסכנים חיי אדם.
מפקח בניה במחלקת הפיקוח כתב: "ידוע לי כי בביקורת של חברת חשמל התגלה כי למרות צו ההריסה ועל אף היעדר אישור אכלוס – מתבצעות פעולות הכנה לאכלס את המקום תוך שימוש בחיבורי חשמל פיראטיים אשר מהווים סכנה מיידית הן למשתמשים בבניין והן לסביבה הקרובה של הבניין".
בתצהיר עליו חתם בכיר בחברת החשמל, זה ציין כי מדובר במבנה מסוכן אשר נשקפת ממנו סכנה רבה: "המבנה בן 6 קומות שבנייתו טרם הסתיימה נבנה בקרבה מסוכנת לעמוד מתח גבוה עליו מצויים שני שנאים ורשת מחושמלת. ככל הנראה בבניין כבר מתגוררים מספר דיירים, בסמוך ומעל השנאים. כמו כן, נצפו בבנין ארון חשמל וכבלי חשמל שאופן התקנם וביצועם נוגד את חוק החשמל, ניכר שהעבודה שבוצעה רשלנית ומהווה סכנה ממשית לחיי אדם. ההתקנות בוצעו ללא סידורי הגנה נאותים תוך שהם משתלשלים ומצטלבים אחד בשני לאורך הבניין עת שחלק מהתקנתם גלויה וניתנת למגע יד אדם".
2 צפייה בגלריה
הבניין במאה שערים
הבניין במאה שערים
הבניין במאה שערים
(צילום: מתוך תיק הריסת המבנה)

"התקנת לוחות חשמל בצורה מרושלת ופושעת"

הבכיר אף ציין כי "ביום הביקור הנחיתי לנתק את ההזנה לבניין וכך בוצע, במהלך עבודת הניתוק התברר שהמבנה הוזן אף משני חיבורים לא חוקיים אשר בוצעו ישירות למתקני חברת החשמל – למעשה מדובר על גניבת חשמל. כלומר הוסיפו סכנה נוספת של ריבוי מקורות הזנה לאותו מתקן ללא נתיכי הגנה נאותים, ללא שילוט תוך סיכון עובדי חברת החשמל המטפלים במתקנים.
"לאחר מספר ימים שבו עובדי חברת החשמל פעלו על מנת לוודא כי הבניין נותר ללא חשמל אז גילו כי על הגג הותקן גנרטור ממנו משתלשלים כבלי הזנה לעבר חדר החשמל ובו מספר חיבורים לא תקניים. אספקת חשמל לא חוקית, פריצה למתקני חברת חשמל, הזנת מבנה ממקורות הזנה שונים, התקנת לוחות חשמל בצורה מרושלת ופושעת, התקנת גנרטור ללא היתר, היעדר בדיקות חשמל ועוד – מהווה סכנה ממשית לחיי אדם".