בית משפט השלום בראשון לציון הרשיע היום (ה') את קצין המשטרה סנ"צ ניסו גואטה שתועד כשהוא מכה שני מפגינים במהלך מחאת בלפור בשנת 2020. בצעד חריג, נשיאת בית המשפט אף ביקשה להעביר את החלטתה בשידור חי "המתלוננים לא התפרעו ולא היוו כל איום על הנאשם ולא הייתה כל הצדקה לשימוש בכח". 
1 צפייה בגלריה
סנ"צ ניסו גואטה אתמול
סנ"צ ניסו גואטה אתמול
סנ"צ ניסו גואטה במחאת בלפור
(צילום: שלו שלום)

על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד שקד דהן, במוצאי שבת ה-22 באוגוסט התקיימה תהלוכת מפגינים, אשר לא אושרה קודם לכן על ידי משטרת ישראל, מגשר המיתרים אשר בכניסה לירושלים ועד לרחוב בלפור.
במהלך התהלוכה, הגיעו חלק מהמפגינים אשר השתתפו בה לרחוב בצלאל, תוך שהם מתכוונים להמשיך לצעוד לכיוון כיכר פריז. הכוח המשטרתי, אשר ביקש למנוע את התקדמות התהלוכה, הורה למפגינים לחזור על עקבותיהם וחסם את התקדמותם. אותה עת עמד על הכביש הנאשם יחד עם כוחות משטרה נוספים.
בשלב מסוים פנה אחד המפגינים אל הנאשם והלין בפניו על התנהגותם של השוטרים כלפי המפגינים במקום. בתגובה, הדף הנאשם בחוזקה את המפגין בשתי ידיו בפניו, פעמיים. במהלך הדיפתו השנייה את אחד המפגינים, אשר השתתף אף הוא בתהלוכה, הסיט את מסכת הפנים של הנאשם והחל להימלט מהמקום. הנאשם החזיר את מסכת הפנים למקומה והחל לדלוק אחר המפגין על מנת לבצע את מעצרו. בסיועם של שוטרים נוספים, הצליח הנאשם לבצע את מעצרו של המפגין.
לאחר ביצוע מעצרו, אחז הכוח המשטרתי בידיו וברגליו של המפגין והוביל אותו למקום צדדי, הרחק מההפגנה. את הובלתו של המפגין ליוו, בין היתר, הנאשם וצלם העיתונות וסרטי התעודה אשר תיעד את ההפגנה מתוקף תפקידו.
במהלך ליווי המפגין, ומבלי שהייתה כל אינטראקציה בינו לבין הנאשם, הדף הנאשם בחוזקה את הצלם בחלק גופו העליון אחורנית, והכה בו בעוצמה בצד פניו, בעודו אוחז בידו המכה מכשיר קשר. כתוצאה ממעשיו של הנאשם, משקפיו של הצלם נפלו והוא סבל מכאבים בצד ימין של פניו ובאוזנו הימנית. בחודשים הקרובים יוצגו הטיעונים לעונש ולאחר מכן יינתן גזר דינו של גואטה.
עו״ד שקד דהן ממח"ש מסרה לאחר הכרעת הדין: "הבוקר לאורך ניהול ההליך כולו, עמדנו היתה שמעשיו של הנאשם הם אסורים וחמורים. הבוקר בית המשפט קיבל את עמדנו והרשיע את הנאשם בעובדות המיוחסות לו בכתב האישום ובעבירות המיוחסות לו. הכרעת הדין של בית המשפט מבטאת את עמדת מח"ש שבאה לידי ביטוי בשורה ארוכה של כתבי אישום שהוגשו לפיה מצופה מכל שוטר לנהוג במקצועיות ולהימנע מנקיטת אלימות במיוחד שוטר בכיר, מפקד שאמור לשמש דוגמא לפקודים שלו".