לוויה במגיפת הקורונה: חברה קדישא קיימו אתמול (א') הלוויה לחולת הקורונה שנפטרה בבית החולים שערי צדק, רוזה שרמן ארבל ז"ל. הדרך: שיחת וידאו בשידור חי באמצעות אפליקציית ZOOM. הלוויה שודרה אל שני הבנים שלה שמתגוררים בחו"ל ולא יכלו ללוות אותה בדרכה האחרונה. חברה קדישא הנחתה את האבלים כיצד לקיים את מנהגי האבלות, ביניהם גם ה'קריעה'.
לוויתה של רוזה שרמן ארבללוויתה של רוזה שרמן ארבל
לוויתה של רוזה שרמן ארבל
(צילום: פרטי)
"לצערי אני גר בספרד ואחי בארצות הברית", סיפר עודד ארבל, בנה של המנוחה, "בגלל המצב לא ניתן היה להגיע לארץ להלוויה, וגם לא בשבועות בהם היתה מאושפזת בבית החולים. גם המשפחה שגרה בארץ לא הייתה יכולה להגיע לטקס, כיוון שמדובר במבוגרים שמהווים קבוצת סיכון. חברי הילדות שלנו הציעו להגיע אל הלוויה כדי להשלים מניין לתפילה, ולצלם עבורנו את ההלוויה בזום".
לוויתה של רוזה שרמן ארבללוויתה של רוזה שרמן ארבל
לוויתה של רוזה שרמן ארבל
(צילום: פרטי)
למרות האפשרות לחוות את הטקס מרחוק, הכאב על חוסר הנוכחות לא הירפה מהבנים. "אני באמת לא מאחל את זה לאף אחד. זו הרגשה מאוד קשה כשאי אפשר ללוות את אמא בדרכה האחרונה. הייתי צריך להתמודד גם עם רגשות האשם לנוכח העובדה שאני לא נמצא שם כדי לסייע בסידורי ההלוויה של אמא שלי".
משה שמעון, מנכ"ל חברה קדישא 'קהילת ירושלים' שדאגו לקבורת האישה אמר למיינט ירושלים היום: "זו הייתה הפעם הראשונה שקיימנו טקס לוויה באופן של שידור מרחוק".
רוזה שרמן ז״לרוזה שרמן ז״ל
רוזה שרמן ז״ל
(צילום: באדיבות המשפחה)
"המצב שבו אנו נמצאים מביא אותנו לאבסורדים שלא הכרנו בעבר. אנחנו מתמודדים עם דברים שקשים גם לנו וגם למשפחות מבחינה רגשית. בעיקר נמנעת מהמשפחה האינטימיות של ההתייחדות והפרידה האחרונה מהנפטר שהיו נהוגים עד היום", הוסיף.
עודד ואחיו לא מתכוונים לוותר בקלות על החובה שלהם להיפרד מאמם ומתכננים תכניות ליום שאחרי סיום תקופת החירום. "כשהשמיים ייפתחו מחדש והדברים יירגעו, אנחנו נכנס את המשפחה מהארץ ומחו"ל ונעשה טקס נוסף בשביל שכולנו נוכל להיפרד מאמא כמו שצריך".