ספרנים צעירים: משבר הקורונה הפך את הספריות הקהילתיות במרחב הציבורי לפופולאריות, כדי לענות על צרכים אלו, הקימו ילדים בשני גני ילדים בעיר ספריות קהילתיות המשמשות את תושבי השכונה להשאלת ספרים ומשחקים. כך, הוקמה ספרייה קהילתית בגן החיפושיות של הגננת לאורה גפני בארמון הנציב.
2 צפייה בגלריה
אחת הספריות שהקימו הילדים
אחת הספריות שהקימו הילדים
אחת הספריות שהקימו הילדים
(צילום: ימית אסרף)
"מטבע הדברים, בתור גננת מגיעים אליי ספרים רבים כתרומה", סיפרה גפני. בהתאם לכך, היא הסבירה לילדי הגן את המושגים הקשורים לעולם הספריות – מה מהות הספרייה, כיצד היא עובדת ומהי השאלה. בהמשך מוינו הספרים ולאחר קבלת מימון מהעירייה – נבנתה ארונית ספרים ייעודית המוצבת מחוץ לגן. לאחר הקורונה, מתכננים בגן לייצר פעילות קהילתית סביב הספרייה.
גם בשכונת גבעת מרדכי הוקמה ספרייה קהילתית להשאלת משחקים וספרים. ילדי גן תאנה, בסיוע צוות הגן, גייסו ספרים ומשחקים אשר לא היו בשימוש תושבי השכונה. הילדים מיינו וסיווגו את הספרים ואלו הוצבו אחר כבוד בשידה בחצר הגן.
2 צפייה בגלריה
אחת הספריות שהקימו הילדים
אחת הספריות שהקימו הילדים
אחת הספריות שהקימו הילדים
(צילום: ימית אסרף)
מי שיפעילו את המקום הם צוות תיכוניסטים, שיגיעו למקום 3 פעמים בשבוע ויחד עם ילד הגן יפעילו את הספרייה לרווחת כלל תושבי השכונה. הגננת ימית אסרף ציינה כי לספרייה יש ביקוש רב בקרב ילדי השכונה וכי הילדים משמשים כספרנים לכל דבר ועניין, לרבות שימור, השאלה ומעקב אחר השאלות.
יש לציין כי הספריות הוקמו כחלק מתהליכים המובלים על ידי מחלקת גני הילדים של עיריית ירושלים בשיתוף משרד החינוך וצוות אנשי החינוך בגנים, המבקשים לפתח אפיקים פדגוגיים חדשים לילדים, וזאת במקביל ליצירת קשר ושייכות לקהילה בה הגן פועל ובשיתוף הילדים כמעורבים פעילים בתהליך.
ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "חינוך לקריאה מגיל צעיר חשוב לפיתוח הדמיון והיצירתיות. דווקא בימים אלו, משמשים הספרים כמקום מפלט והפגה לילדים רבים. יוזמת הספריות של ילדי הגן מקנה לא רק את האהבה לספר, אלא גם את החיבור אל הקהילה והסביבה הקרובה".