עיריית ירושלים אישרה הערב (ד') שני מתחמים דיפלומטיים עבור השגרירות האמריקאית בבירה, כפי שפורסם אתמול לראשונה ב-mynet ירושלים. המתחמים ייבנו בשכונת ארנונה בה נמצאת כיום השגרירות ובמתחם אלנבי. המלצת הוועדה המקומית תועבר לאישור הוועדה המחוזית שהיא הגוף שמאשר תוכניות בנייה.
שגרירות ארה"בשגרירות ארה"ב
שגרירות ארה"ב
(צילום: shutterstock)
התוכניות לפי תכנונו של משרד האדריכלים יגאל לוי, מציעות שני מתחמים דיפלומטים: הרחבת המתחם הקיים היום בשכונת ארנונה לגודל של 50 אלף מ"ר; ובמתחם אלנבי, הממוקם בין הרחובות חנוך אלבלק, דניאל ינובסקי ודרך חברון בגודל של 60 אלף מ"ר. כל אחד מהמתחמים כולל מבני משרדים, מגורים וביטחון לעובדים. מספר הקומות מותאם למדיניות התכנון לשכונות הצמודות; 10 קומות כלפי דרך חברון ועד 5 קומות ביתר המתחמים.
סקיצה המתחם באלנביסקיצה המתחם באלנבי
סקיצה המתחם באלנבי
(צילום: פרטי)
סקיצה המתחם בארנונהסקיצה המתחם בארנונה
סקיצה המתחם בארנונה
(צילום: פרטי)
בעירייה מציינים כי בכל הנוגע למלון דיפלומט, ובסיכום עם נציגי השגרירות, הוחלט כי המבנה לא יפונה עד למציאת פתרון ראוי לדיירי המבנה. כאמור, שתי התוכניות הענק הללו היו אמורות לעלות לסדר יומה של הוועדה המקומית לתכנון ובניה רק בעוד כשבוע. ליתר דיוק ב־20 לינואר, כאשר לגמרי במקרה מדובר ביום השבעתו של הנשיא ביידן.
עוד נמסר מהעירייה כי הם רואים בהעברת המתחמים הדיפלומטים במלואם לירושלים, בירת ישראל, מהלך חשוב ומשמעותי למדינת ישראל ומקווים כי בעקבותיו יצטרפו למהלך מדינות נוספות.
ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "זהו רגע היסטורי ומרגש המתרחש על רקע השינוי המדיני שאנו חווים בימים אלה עם הסכמי השלום המבורכים. אני סבור כי הצעד הנוסף של העצמת מתחמי השגרירות בירושלים, והמשך העברתה לבירה היא סנונית ראשונה לנציגויות נוספות שיעתיקו את מקומן לבירה. השגרירות במתחם אלנבי, צפויה להיבנות על ציר הרכבת הקלה ולהגביר את פיתוחה של העיר למען תושביה, וזאת בהמשך לתכנית האב בתלפיות שאושרה זה מכבר".