מאת: יוליה פריליק-ניב.
גירדתם שקל לשקל ורכשתם דירת קבלן מהניילונים? המזל האיר לכם פנים וזכיתם בדירה במסגרת מחיר למשתכן? ברכות, אך ייתכן שכבר לא נשאר לכם כסף לשבור קירות או להשקיע באלמנטים יוקרתיים ומפנקים. ומה אם בכל זאת אתם רוצים בית נעים ומזמין? לשם כך גייסנו שורה של מומחים שמעניקים טיפים לשדרוג הדירה בלי לקחת עוד משכנתא חונקת.
דירת קבלן די בסיסית ששודרגה. עיצוב של דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסוןדירת קבלן די בסיסית ששודרגה. עיצוב של דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסון
דירת קבלן די בסיסית ששודרגה. עיצוב של דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסון
(דירת קבלן די בסיסית ששודרגה. עיצוב של דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסון)
לפני שחותמים
דניאלה דנור, מעצבת פנים ויזמת נדל"ן (www.danieladanor.com), מרגיעה ואומרת כי הסטנדרט הקבלני בארץ די גבוה, אפילו ביחס לארצות הברית. החומרים והגימורים שהקבלן נותן הם בדרך כלל טובים.
דירת קבלן ששודרגה, עיצוב דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסוןדירת קבלן ששודרגה, עיצוב דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסון
דירת קבלן ששודרגה, עיצוב דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסון
(דירת קבלן ששודרגה, עיצוב דניאלה דנור. צילום: סוזי לוינסון)
דנור מסבירה כי יש הבדל מהותי בין דירת קבלן שבה אפשר לערוך שינויים – חלקם כבר בשלב התוכניות, חלקם במהלך הבנייה וחלקם רק אחרי טופס האכלוס (טופס 4) – לבין דירה במחיר למשתכן. "דירה בפרויקט מחיר למשתכן היא דירת קבלן as is מבלי יכולת לשדרג לפני. מוצר מוגמר שהדיירים אפילו לא מקבלים תוכניות. אפשר לערוך שינויים רק אחרי אכלוס", מסבירה דנור את ההבדל המהותי. אז מה עושים?
הטיפים של דניאלה דנור:
להכניס שינויים ובקשות עוד לפני חתימת החוזה מול הקבלן. במעמד המו"מ אפשר לקבל הטבות ושדרוגים שאחרי החתימה כבר אין סיכוי לקבל. "קבלנים מעניקים צ'ופרים כדי להמתיק את העסקה ולהגיע למכירה, כדאי לנצל את חלון ההזדמנויות. הערך שתקבלו יגבר משמעותית על עלות המעצב", אומרת דנור.
שדרוג בעזרת צבע, טמבור. צילום: בועז לביאשדרוג בעזרת צבע, טמבור. צילום: בועז לביא
שדרוג בעזרת צבע, טמבור. צילום: בועז לביא
(שדרוג בעזרת צבע, טמבור. צילום: בועז לביא)
דנור ממליצה להכניס לתמונה מעצבת פנים עוד לפני החתימה. "אשת מקצוע תוכל להנחות אילו שינויים לבקש שהם בעלי ערך משמעותי למשל הוספת נקודות חשמל (כל נקודה עולה כמה מאות שקלים). אחרי החתימה – כל שינוי יגרור עלויות. בנוסף, להבין לפני החתימה מהו סטנדרט הקבלן מבחינת מטבח, ריצוף, חיפויים, חדרי רחצה, דלתות, מיזוג, ספרינקלרים, חשמל וכך הלאה. להחליט מה חשוב ועל מה לוותר", היא מסבירה.
שדרוגים - לדברי דנור, יש שדרוגים שמוסיפים המון לעיצוב, למשל שדרוג הרצפה לפרקט למינציה. "היום יש למינציה באיכות טובה, בעלת טקסטורה דמויית עץ ולא רק הדפס. לא לשכוח לבקש הנמכה של כסנטימטר בהכנה כדי לחפות בפרקט מבלי לקצר דלתות בהמשך".
מטבח - הקבלנים לא מאפשרים תוספת או שדרוג מטבח לפני האכלוס. הדיל הוא מטבח חדש קומפלט במהלך הבנייה (ובעלות לא מבוטלת) או השארת המטבח הקבלני כמו שהוא. אין באמצע. לא פעם אפשר לוותר על החלפת מטבח ולהחליף רק חזיתות ולהוסיף אי ועוד ארונות אחרי טופס האכלוס ובכך לחסוך משמעותית. עם זאת, עבודה מול חברת המטבחים כמוה כמו תעודת אחריות וראש שקט כי הכל עובר דרכם: חשמל, אינסטלציה, גז וכדומה והם אחראים על תיאום בין כל הפונקציות השונות.
חדרי רחצה - גם חדרי הרחצה הסטנדרטיים הם בדרך כלל באיכות טובה. אפשר לבחור בחיפויים לבנים או אפורים ולסגנן עם אקססוריז, פרזול טרנדי, רіבה צבעונית וכדומה. בכל מקרה, לא מומלץ להזיז אסלות.
צבע – שדרוג זול בדמות צביעה של קיר אחד, חדר, נישה או דוגמה גיאומטרית על הקיר.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
נגרות – מייקרת משמעותית את העלות ולרוב אפשר לוותר על נגרות מותאמת אישית ולהעדיף ארונות קנויים.
אריחים – אם מחליטים לשדרג אריחים כדאי לבחור בגודל זהה לאלו שנותן הקבלן. בחירת אריחים בגדול אחר מייקרת את העניין כפול: פעם אחת לקבלן על עבודת החיפוי הלא סטנדרטית ופעם שנייה לחברת הקרמיקה.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
הלבשת הבית – הרבה אנשים מגיעים לסוף התהליך בלי כסף לרהיטים ולאביזרים. רצוי לתכנן את התקציב מראש באקסל מפורט, ובכל מקרה לתעדף שדרוגים כי ממש לא חייבים לשדרג כל דבר. הסוד הוא ביצירת תמהיל בין פריטים זולים ויקרים, בין ישן לחדש וכדומה. אשת מקצוע תעזור לדייק חומרים וצבעים בהתאם לאורח החיים המשפחתי, והכל מראש עם מינימום הפתעות.
מדידות – חשוב למדוד היטב לפני וליצור הדמיה פרופורציונלית. גם כשמתכננים להעביר רהיטים קיימים חשוב למקם אותם בתכנון החדש. ובכלל לתכנן מקום ייעודי לכל דבר עד רמת המפתחות, תיקים, מעילים ועוד.
מיזוג – להבין אם מקבלים מיזוג מרכזי או מזגן בכל חדר. רבים מגלים באיחור שאין מקום לכל המנועים ובכל מקרה השינויים עלולים לעלות הרבה לכן כדאי לקבל את המידע כבר בשלב התוכניות ולהיערך.
מרפסת – לברר מראש מה יש בה מבחינת הכנות של גז, חשמל, מים ועוד.
אור ומרחב
הילה אלטר, מעצבת פנים והום סטייליסטית (www.hilahstyling.com), מציעה טיפים לשדרוג הדירה החדשה, מבלי להיכנס לשיפוצים ולשינויים מפליגים.
שדרוג דירת מחיר למשתכן. עיצוב הילה אלטר. צילום: יאנה דודלרשדרוג דירת מחיר למשתכן. עיצוב הילה אלטר. צילום: יאנה דודלר
שדרוג דירת מחיר למשתכן. עיצוב הילה אלטר. צילום: יאנה דודלר
(שדרוג דירת מחיר למשתכן. עיצוב הילה אלטר. צילום: יאנה דודלר)
הטיפים של הילה אלטר:
תכנון מוקדם - הטעות הכי גדולה היא להגיע לחנות ולבחור רנדומלית ספה, תאורה, שידות וכדומה. כדאי לתכנן איפה יעמוד כל רהיט בחלל לפני שמגיעים לחנויות. לעיתים באולמות התצוגה הכל נראה יפה, אך כשמגיעים הביתה מגלים שיש חוסר התאמה במידות ובסגנון. חשוב לקחת בחשבון מיקום וגבהים של שקעים כדי שלא יהיו חוטים בכל רחבי הבית.
שדרוג מטבח בזול – אפשר להדביק על חזיתות המטבח של הקבלן חזיתות יפות משלל חומרים פשוטים וזולים (אך עמידים) כמו פורמייקה ופולימר שיחזיקו שנים ארוכות. גם את ידיות המטבח אפשר להחליף בקלות. בנוסף, תוכלו לרכוש יחידת אי ניידת במקום קבועה ולחסוך אלפי שקלים.
כמה שיותר תאורה - דירה מוארת יוצרת תחושה של אור ומרחב. גוון חם מאיר את החלל לכן מומלץ לרכוש תאורה הנקראת "לבן חם" המבליטה את הצבעים החמים בבית. לחדר השינה חשוב לרכוש כמה מוקדי תאורה: גוף צמוד תקרה בגוני 3000 או "אור חם וצהוב" ומוקדי תאורה נוספים ליד המיטה, גם הם בגווני צהוב חם, לקריאה ולאווירה. לא כדאי להכניס אור לבן לחדרי השינה.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
קירות דקורטיביים – אפשר לחפות קיר אחד או יותר בבריקים, חיפוי עץ, טפטים או צבעים מיוחדים. אם ברצונכם "להעלים" את הקיר התומך תוכלו לתלות עליו מראה וכך למעשה "לבטל" את הנוכחות שלו בחלל. בנוסף, תוכלו לעשות שימוש בתאורה מינימליסטית שתדגיש את הקיר.
וילון - וילון הוא פריט עיצובי חשוב. הוא יכול להסתיר חלונות קטנים או בעלי פרופיל לא אטרקטיבי. וילון מעניק אורך ועומק לחלל ומשדר יוקרה. הימנעו מווילונות כבדים שעלולים לגרום לחדר להראות חשוך וקטן והעדיפו וילונות קלילים ואווריריים. אפשר לרכוש וילון גדול יותר מהחלון ובכך ליצור אשליית גודל.
ליווי צמוד
יוסי קאלו, מעצב פנים ומרצה במסלול לעיצוב פנים במכללת מנטור רמת גן, ממליץ: שיכרו מעצב פנים או אדריכלית - ליווי של בעל מקצוע יחסוך זמן, כסף ומפחי נפש. בדירה למשתכן אי אפשר לערוך שינויים אדריכליים עד רגע קבלתה אך בדיקת התוכניות והמפרט הטכני על ידי בעל מקצוע לפני הקנייה או במהלכה שווה לעין ערוך, כי זהו זמן חשוב לתכנון שינויים עתידיים.
לכתבת סטייל בלבדלכתבת סטייל בלבד
לכתבת סטייל בלבד
(לכתבת סטייל בלבד)
הטיפים של יוסי קאלו:
סטנדרט קבלן - אמנם צמד המילים הללו יצר זילות אך במרבית הפרויקטים הקבלנים מציעים מבחר פריטים איכותיים ועכשוויים. החוכמה היא לבחור נכון מבין ההצעות שיתאימו לאורח החיים שלכם, בדגש על ריצוף וקרמיקה.
אחיד וקלאסי - לחדרי המקלחת והשירותים בחרו קרמיקה וכלים סניטריים איכותיים בעלי גוון אחיד. אל תתפתו לקרמיקה מצוירת או דקורים כי האופנה משתנה מהר, ולעיתים תגלו שהבחירה בשלב "על הנייר" כבר ארכאית בעת האכלוס.
דלתות - בחירת דלתות הבית אינה עניין של מה בכך. יש היצע גדול ומרשים של חומרים וגוונים. החלטה על גוון וחומר הדלת לא יכול להיות מנותק מהקו העיצובי של יתר הבית. חשוב להתחשב בריהוט העתידי ובתחושה שתרצו ליצור בבית החדש.
תכנון ארונות ונישות – תכננו את הנישות כך שיכילו את ארונות הבגדים ואת ארונות האחסון. עקב אכילס של כל ארון הוא דפנותיו, לכן כדי ליצור זרימה בחלל יש לחשוב מראש על מיקום ארונות הבית ושילובם בקו ישר לאורך הקיר.
אלמנט דומיננטי
מעצבת הפנים אירה שריג (www.irasarig.co.il) מאמינה שהאביזרים מעניקים את הטאץ' האישי, גם במקרה של דירת קבלן סטנדרטית.
שדרוג המטבח בדירת קבלן לא חייב להיות יקר, עיצוב של אירה שריג, צילום: גלית דויטששדרוג המטבח בדירת קבלן לא חייב להיות יקר, עיצוב של אירה שריג, צילום: גלית דויטש
שדרוג המטבח בדירת קבלן לא חייב להיות יקר, עיצוב של אירה שריג, צילום: גלית דויטש
(שדרוג המטבח בדירת קבלן לא חייב להיות יקר, עיצוב של אירה שריג, צילום: גלית דויטש)
הטיפים של אירה שריג:
מגע אישי – מומלץ להכניס הרבה פריטים אישיים של המשפחה, למשל אוספים, אמנות, רהיטים שהמשפחה ליקטה, מזכרות ממסעות, תמונות משפחתיות ועוד.
קיר כוח – צביעת הקירות בגוונים שונים או הדבקת טפטים יעניקו מגע אישי ויוסיפו לאווירה, בעלות נמוכה יחסית.
טקסטיל - להוסיף אלמנטים המעניקים חמימות כמו וילונות, שטיחים, כריות ועוד.
ריצוף - הריצוף הוא האלמנט הדומיננטי בדירה. אם יש אפשרות להחליפו מומלץ לעשות זאת ואם לא רוצים להסתבך עם פירוקים, אפשר להדביק מעל הקיים.
תאורה - התקנת גופי תאורה מעוצבים, גם בקירות או ממנורה עומדת, יוסיפו אווירה נעימה ויציפו את הבית באור. בית מואר ייראה גדול ומרווח יותר מבית חשוך.
ואם נשאר כסף – הוסיפו כמה שיותר צמחייה ועציצים שמשדרגים כל חלל.