לכבוד יום ירושלים ערכה חברת 'אמבסדור', שמתמחה מזה כארבעה עשורים בייעוץ ושיווק לחברות נדל"ן, סקירה מיוחדת על האזורים והפרויקטים למגורים שהולכים לשנות את פניה של העיר בשנים הקרובות:
4 צפייה בגלריה
כך תיראה ההתחדשות העירונית בקרית יובל
כך תיראה ההתחדשות העירונית בקרית יובל
כך תיראה ההתחדשות העירונית בקרית יובל
(צילום: תמונת יעף של 'מרום קרית היובל')

מגה שכונות שייבנו מן היסוד, שכונות ותיקות שישנו את פניהן בזכות תהליכי התחדשות עירונית, ופרויקטים משמעותיים של מאות יח"ד שיצבעו מחדש את האזורים המנומנמים של העיר. להלן הסקירה המלאה.
"אין ספק שתחום ההתחדשות העירונית בירושלים העלה בשנים האחרונות הילוך בכל הקשור לתוכניות שהיו במגירה, הרבה בזכות עיריית ירושלים וראש העירייה יחד עם הרשות לפיתוח ירושלים, שנתנו רוח גבית ליזמים, אישרו וקידמו תב"עות, והתוצאות כבר נראות בשטח", אומר שמוליק לוי, המנכ"ל והבעלים של 'אמבסדור'.
על פי הסקירה שערכה החברה, כיום מקודמות יותר מ־30,000 יח"ד, שנמצאות בשלבים שונים ביותר מ־80 מתחמים ברחבי העיר. יותר מ־3,000 יח"ד נמצאות כבר עם היתר בנייה ובנייתן תחל בשנה הקרובה, כאשר רוב תוכניות ההתחדשות העירונית מקודמות בארבע מהשכונות הגדולות בעיר: קרית יובל, קרית מנחם, גילה וקטמונים.

התחדשות עירונית לצד פרויקטים חדשים בעירוב שימושים בקרית היובל

אחת הדוגמאות הבולטות למתיחת הפנים המשמעותית שקורית בירושלים בשנה האחרונה נמצאת בשכונת קרית יובל הוותיקה, ששנים סבלה מתשתיות ברמה נמוכה, וכעת היא עוברת תהליכים מקיפים של התחדשות עירונית. השכונה נחשבת למובילה בעיר בהיקף התוכניות המקודמות בה, עם 18 פרויקטים שנמצאים בשלבים שונים וכוללים בנייה של כמעט 4,800 יח"ד, לצד בנייה יזמית חדשה.
על פי התוכניות לחידוש השכונה שכבר יצאו לדרך, ברחוב טהון תוקם שדרה מסחרית בהיקף של 2,800 מ"ר, תוך שילוב ועירוב שימושים למסחר, משרדים ומגורים. כמו כן השדרה תכלול כ־1,000 מ"ר נוספים של מבני ציבור - גני ילדים, בתי קולנוע, מרכז תרבות וחללי עבודה משותפים.
אחד הפרויקטים המסקרנים בשכונה יהיה 'מגדל מרום הכרם' של חברת BT West, שיוקם על מגרש של 4.5 דונם - בית בזק ברחוב הנרייטה סולד על ציר הרכבת הקלה. המגדל מתוכנן בתמהיל של עירוב שימושים ויכלול 30 קומות, מתוכן 25 למגורים, כ־150 דירות, ושאר הקומות למסחר ותעסוקה. קומה אחת של כ־3,000 מ"ר תיבנה לצרכים ציבוריים.
פרויקט נוסף, שמצביע על הביקוש הגובר למגורים בשכונה, הוא של חברת 'אשטרום'. הוא כולל 4 מגדלים של 18 קומות כל אחד, כ־450 דירות, ומיועד בחלקו להשכרה ארוכת טווח.
לוי: "ככל שתקודם תוכנית הרכבת הקלה בשכונה 'מהדסה - להדסה' (מעין כרם להר הצופים), יאוכלסו פרויקטים חדשים, ישופרו התשתיות ויתווספו גם מקומות תעסוקה לאור המיקום של השכונה ממש באמצע הדרך. אני צופה שנראה את המחירים בקרית יובל מתחילים לטפס ככל שתהיה הגירה של קהלים חדשים, צעירים ובעלי משפחות שיזרימו דם חדש לשכונה ויהפכו אותה לאטרקטיבית. אולם מי שמזהה זאת כבר כעת יכול ליהנות ממחירים שעדיין נגישים בהשוואה לשכונות הסמוכות והיקרות יותר".

פינוי־בינוי בקטמונים

"שכונת הקטמונים כוללת כיום בעיקר מבני שיכון ישנים, אך היא מתוכננת לשנות את פניה לשכונה מודרנית ומבוקשת בזכות יותר מ־2,500 יח"ד חדשות, אשר מתוכננות להיבנות בה במסגרת של התחדשות עירונית. התחדשות השכונה תכלול לצד תוספת של דירות למגורים גם אזורי בילוי ומסחר חדשים.
4 צפייה בגלריה
שמוליק לוי, יו"ר ובעלים אמבסדור
שמוליק לוי, יו"ר ובעלים אמבסדור
שמוליק לוי, יו"ר ובעלים אמבסדור
(צילום: תומר שלום)

"אחת השכונות שתעבור מהפך גדול בזכות ההתחדשות העירונית היא ללא ספק שכונת הקטמונים, שנהנית ממיקום טוב בסמוך לשכונות הוותיקות והיוקרתיות של העיר, מקרבה לקניון מלחה ולציר בגין, ובתוך כעשור צפויה להפוך משכונת שיכונים לשכונה מודרנית ויוקרתית בלב העיר. אני צופה שהתוספת המשמעותית של הדירות החדשות תביא להגירה חיובית לשכונה, בעיקר של משפחות ומשפרי דיור", טוען לוי.
שני הרחובות העיקריים שעתידים להתחדש בשכונה הם סן מרטין ובר יוחאי: ברחוב בר יוחאי צפויה 'אפריקה ישראל' להתחיל בקרוב את אחד הפרויקטים הגדולים בעיר בתחום ההתחדשות העירונית ובכלל - פרויקט בר יוחאי, אשר יכלול 1,050 יח"ד בחמישה מגדלים של 35 קומות.
4 צפייה בגלריה
כך תיראה ההתחדשות העירונית בסן מרטין
כך תיראה ההתחדשות העירונית בסן מרטין
כך תיראה ההתחדשות העירונית בסן מרטין
(צילום: יח"צ)

ברחוב סן מרטין חברת 'אזורים' מקדמת את בנייתן של 310 דירות חדשות, בשני מגדלים במקומן של 85 הדירות הישנות.

מתחם הולילנד מתחדש

מתחם המגורים המדובר, שהוקם בתחילת שנות ה־2000 וגובל בשכונת בית וגן, מהווה חלק משכונת רמת שרת (החלק המערבי) ומשקיף על עמק הצבאים ממזרח, החל לעורר לאחרונה שוב התעניינות עם ההודעה על הבנייה החדשה בו. שתי החברות היזמיות 'רמי לוי נדל"ן' וחברת 'דן נדל"ן', מקבוצת 'דן', יקימו קומפלקס מגורים שיכלול 268 יח"ד בשלושה מגדלים של 18 קומות עם תמהיל דירות מגוון של 6-3 חדרים. כמו כן מתוכננות בפרויקט דירות מיוחדות, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים, אשר ממצבות את המיזם כיוקרתי וברמה גבוהה. הפרויקט תוכנן על ידי האדריכלים הירושלמים אמציה אהרונסון ואיל איצקין, ולצד תכנון הדירות הוא מציע גם שטחים ירוקים רחבי ידיים ומתחם מסחרי.
לוי: "מדובר בפרויקט שמחדש פני שכונה הלכה למעשה. תכנון הפרויקט וגישתו שונים מהמצב הקיים ויקנו לשכונה צביון שונה ומראה מעודכן מהקיים עד היום".

שכונה מודרנית וחדשה בגבעת המטוס

לאחר עשרות שנים מוקמת שכונה חדשה לחלוטין בירושלים, במקום אסטרטגי בדרום העיר, למרגלות שכונת גילה ובסמוך לשכונות הר חומה, בית צפאפה, ארנונה ושכונת תלפיות, שכולל את 'מתחם תלפיות' - מתחם המסחר והעסקים התוסס של ירושלים. השכונה צופה על העיר מדרום לצפון ועל נוף מדבר יהודה במזרח. השכונה, שבנייתה תחל בקרוב, תכלול 2,610 יח"ד על פני כ־370 דונם, כך שמדובר בשכונה מרווחת בעלת שטחים ירוקים רבים ובנייה סמי רוויה, מדורגת וללא מגדלים, שכונה שתתאים מאוד לקהלים הירושלמיים המגוונים, דתיים וסמי־חילוניים כאחד, לזוגות צעירים, משפחות, זכאים ומשפרי דיור.
4 צפייה בגלריה
כך ייראה הפרויקט גבעת המטוס
כך ייראה הפרויקט גבעת המטוס
כך ייראה הפרויקט גבעת המטוס
(צילום: יח"צ)

ברמת הנגישות התחבורתית, הקו הכחול של הרכבת הקלה ייבנה בשכונה ויחבר אותה ישירות למרכז העיר ולשכונות מסביב, לצד כבישים מרכזיים בעיר שמובילים לשכונה.
לוי: "לאחר שנים שהאזור היה נתון במחלוקות, כעת מוקמת שכונה חדשה בירושלים אשר מתוכננת באופן מודרני ותשלב שטחים ירוקים, שטחי מסחר, מבנים ומוסדות ציבור, לרבות גני ילדים ובתי ספר. השכונה תיהנה מאוויר הרי יהודה ומנוף ירושלמי פסטורלי, לצד הקרבה לצירי תנועה מרכזיים, כגון ציר בגין, דרך חברון וקו הרכבת הקלה, שנבנה בימים אלה בסמוך לשכונה ויחבר אותה לכל ירושלים מדרום לצפון במהירות ובנוחות".
שני פרויקטים משמעותיים עתידים לקום בקרוב בשכונה: חברת 'אפי קפיטל נדל"ן' עתידה לבנות 693 יח"ד, כאשר מרבית הבניינים יתנשאו לגובה של 14-8 קומות; וקבוצת 'רם אדרת', בשיתוף עם חברת 'סלעית', יקימו את פרויקט 'אדרת בגבעת המטוס', שיכלול 342 יח"ד, כאשר כשליש מתוכן (136 יח"ד) ישווקו במסגרת התוכנית 'מחיר מופחת' של משרד השיכון לזכאים. הפרויקט יוקם בשלושה מתחמים הסמוכים זה לזה.

רובע תלפיות מתחדש - 8,600 דירות מגורים חדשות ומרכז עירוני

בשנה האחרונה אישרה הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את תוכנית האב החדשה לשכונה, מהתוכניות הגדולות שקודמו בישראל בכלל ובירושלים בפרט, שכוללת בתוכה בנייה של 8,600 יח"ד חדשות, חלקן במסגרת התחדשות עירונית, וכ־1.3 מיליון מ"ר לטובת תעסוקה ומסחר, אשר ייצרו מרכז עירוני מתקדם שיחליף את אזור התעשייה הישן של הרובע. התוכנית לחידוש הרובע כוללת שיפור ושדרוג של מערכת התחבורה הציבורית, הקמת גינות ציבוריות ומרחבי נוף ושעשועים.
קבוצת 'י.ד. ברזאני' וקבוצת 'דבלינגר' מקדמות בדרך חברון את אחד הפרויקטים הגדולים בשכונה. זהו פרויקט פינוי־בינוי רחב היקף, שבמסגרתו ייהרסו 214 דירות קיימות ובמקומן עתידות להיבנות כ־850 דירות חדשות.
לוי: "אין ספק שרובע תלפיות ישנה לחלוטין את פניו בתוך מספר שנים. זהו שינוי שהתבקש לנוכח הפיתוח של האזור, שיוצר רצף של השכונות הוותיקות - בקעה, קטמון, עמק רפאים ועד תלפיות. השינוי כולל שינוי ייעוד למגורים, עירוב שימושים ובנייה לגובה. כל אלה יהפכו אותה לשכונה אטרקטיבית במיקום מרכזי עם כל השירותים הנלווים: תעסוקה, מסחר ושירותים ציבוריים. שני קווי הרכבת הקלה שיעברו בתוך השכונה ינגישו אותה לשאר חלקי העיר. אני צופה שהשינוי האדיר הזה יהווה מוקד משיכה לתושבים חדשים, שיוכלו להשתלב בחיי הקהילה ולעבוד במרכזי התעסוקה באזור".