מהיגון לקורסי החייאה

דורית לוטן, עובדת בהדסה עין כרם כאחות מזה 27 שנים. לפני כשלוש שנים חברה הטוב ד"ר נועם חרץ התמוטט בחדר כושר, והלך לעולמו לאחר מספר ימים.
מהיגון הצמיחה דורית יוזמה מצילת חיים, במסגרתה היא עוברת בין כל חדרי הכושר בירושלים ומעבירה בהתנדבות מלאה קורסי החייאה מעשיים. "מותו של נעם תפס אותי בהפתעה רבה", היא מספרת, "הכרנו כאשר היה מגיע לעבוד בהתנדבות כרופא בכיר במחלקה הפנימית".
דורית לוטן בחדר הכושר דורית לוטן בחדר הכושר
דורית לוטן בחדר הכושר
(צילום: באדיבות 'חדרי הכושר מטי')
מותו של נעם השפיע עליה ויחד עם אשתו הן חשבו על פרויקט שינציח את שמו של האדם הנפלא שהיה. "הוא מצא את מותו כשהתמוטט בחדר כושר, וכאחות החייאה חשבתי הרבה על כך שבחדר כושר מדריכים מחויבים לעבור קורס החייאה וחדר הכושר חייב להחזיק דפיברילטור. בפועל יש פער מאוד גדול בין הכשרה תיאורטית לבין יישום בשטח. קיבלתי החלטה שאני רוצה לצמצם את הפער הזה. חדר כושר הוא סוג של מבחן מאמץ בעצימות גובה והסבירות שאדם יתמוטט היא בהחלט ממשית.
"לאט לאט אני רותמת עוד צוות כדי שנוכל להגיע לכמה שיותר חדרי כושר בירושלים ובארץ בכלל. אני רואה בזה תרומה להצלת חיים וגאה בזה מאוד", היא מסכמת.

הפרויקט שמסייע לקדם את הלוחמים הפצועים

ד"ר דודו חכימיאן הוא רופא במחלקה לגסטרואנטרולוגיה בהדסה, מומחה ברפואה פנימית. הוא נשוי ואב לשלושה ומתגורר בירושלים. בנוסף לתפקידו, ד"ר חכימיאן מתנדב בעמותה מקדמת ללוחמי צה"ל שנפגעו בפעילות מבצעית. הוא הקים במסגרתה פרויקט רפואי המסייע לקדם את הלוחמים הפצועים.
הפרויקט נועד להסביר על הליכים רפואיים שונים לפצועים, לקדם את בריאותם, ולספק חומר רפואי על פציעותיהם. ד"ר חכימיאן מרכז עבור הלוחמים חומר רפואי למען קבלת חוות דעת רפואית מהארץ ומן העולם כאשר נדרש, מאתר יחד איתם טיפולים רלוונטיים ומלווה את חברי העמותה כרופא במשלחות רפואיות ומסעות בארץ ובחו"ל.
ד״ר דודו חכימיאן בפעילות עם לוחמי צה״לד״ר דודו חכימיאן בפעילות עם לוחמי צה״ל
ד״ר דודו חכימיאן בפעילות עם לוחמי צה״ל
(צילום: באדיבות דוברות הדסה)
"דווקא כמי שהיה במקום שלהם, כפצוע קשה במהלך השירות הצבאי, אני יודע שהתרומה שלי משמעותית. אני מכיר את התחושה לאחר פציעה, את תהליך השיקום ואת הצרכים כפצוע ומצד שני מכיר את עולם הרפואה. אני מכיר את המושגים השונים שמלווים אותם מהרגע בו נפצעו ויותר חשוף לאפשרויות שקיימות", אמר ד"ר חכימיאן למיינט.
"כמי שהחלים מהפציעה אני מצליח לדבר עם החברים בעמותה בגובה העיניים, ומרשה לעצמי לתת להם דחיפה כשצריך. טיפול נכון משקם לנפצעים את החיים והם יכולים לחזור למעגל העבודה ולהקים משפחה. בשביל זה אני שם, כדי להראות להם שאפשר לעשות את זה".

התכנית לקידום בריאות הנשים בגיל השלישי

פרופ' נרי לאופר, רופא נשים בכיר ותיק בהדסה שניהל בעבר את אגף נשים ויולדות בבתי החולים של הדסה. הוא יזם והקים פרויקט גדול הנקרא "נשים למען נשים" המתפרס על פני השכונות בירושלים, למען קידום בריאות האישה בקרב בנות הגיל השלישי. כבר עשור שנועד לקדם את בריאותן של נשים בגיל השלישי מבחינה פיזית, נפשית וחברתית.
פרופ' לאופרפרופ' לאופר
פרופ' לאופר
(צילום: באדיבות דוברות הדסה)
התוכנית פרסה כנפיים בשנים האחרונות ומיושמת בבית שמש, אבו גוש וירושלים. מאות נשים כבר זכו להשתתף בה. אל התוכנית גייס תורמים שונים, מתנדבים, ואת צוות אחיות הדסה. כיום הפרויקט מופעל תחת חסותן של הדסה ועיריית ירושלים.
"הרעיון היה להקים תוכנית לקידום נשים בקהילה הנחשבות לחלשות יותר מבחינה סוציו אקונומית. יזמנו חיבור עם העיריות המקומית ושירותי הרווחה והתאמנו את התכנים של התוכנית לפי האזורים בהם היא פעלה, בהתחשב בצרכים של אותה אוכלוסיה וברקע התרבותי. הנושאים הינם רחבים כמו תזונה, פעילות מקדמת שמירה על המוח, פעילות גופנית, שיעורים לתרגול זיכרון, העלאת מודעות לנושאים בריאותיים שונים ועוד", הסביר.
"בזכות המתנדבות שמפעילות את המרכזים אנו פותחים את התוכנית בכל אזור עם כמעט 40 נשים בכל תוכנית והכל בהתנדבות ובזכות תרומות. זה מפעל חיים בשבילי ואני רואה בו חשיבות רבה ותרומה ענקית לקהילה".