הבן האוטיסט לפני האבחנה  | צילומים באדיבות המשפחההבן האוטיסט לפני האבחנה  | צילומים באדיבות המשפחה
הבן האוטיסט לפני האבחנה | צילומים באדיבות המשפחה
(הבן האוטיסט לפני האבחנה | צילומים באדיבות המשפחה)
כמו אגרוף בבטן
הפספוס באבחון המוקדם של ילדו מלווה את רמברנד כל חייו. בנו, כיום בן 35, אובחן רק בגיל ארבע - ואת האבחון המאוחר יחסית מתאר רמברנד כאגרוף בבטן. מומחה מארה"ב הסביר לרמברנד כי בגלל האבחון המאוחר כבר אי אפשר היה לתת לבנו את הכלים הטיפוליים שהיו אמורים לעזור לו לשפר באופן משמעותי את התנהגותו. "הרגשתי החמצה ענקית", הוא נזכר. האירוע המטלטל הזה הביא לתפנית בחייו של רמברנד, הכימאי והמהנדס.
הוא החליט לשים הכל בצד ולהקדיש את זמנו לאבחון מוקדם באוטיזם. "זה נכון שאין ריפוי לאוטיזם אבל אם מאבחנים מוקדם יש סיכוי טוב יותר לטפל בילד, לשלב אותו בקהילה ולתת לו כלים התנהגותיים שיעזרו לו בחיים", מסביר האב.
הבעיה: אבחון מאוחר יקשה על הטיפול השיטה: בדיקת שמיעה מיוחדת לפעוטות המטרה: אבחון כבר בגיל קטן
ב־2017 הקים רמברנד את סנס פי־די, חברה שמפתחת טכנולוגיה לזיהוי אוטיזם אחרי לידה. "שיטת המחקר שבאמצעותה אנחנו מאבחנים נועדה למדוד דברים הקשורים לתפיסה החושית. זו אחראית למשל לאותו מנגנון של קריאת שפת גוף. אדם רגיל יכול לזהות את מצב הרוח אצל האדם שעומד מולו ולהתנהג בהתאם, אך אצל אוטיסט המנגנון הזה לקוי. ניסיתי לחקור את העניין באופן לא פורמלי, בין היתר בהוסטל של הבן שלי. הוא עצמו היה שפן הניסויים שלי", צוחק רמברנד וממשיך, "אבל בפעם הראשונה, בעזרת 'שערי צדק', אפשר לקדם את המחקר באופן רציני".
שערי צדק. צילום: יואב דודקביץ'שערי צדק. צילום: יואב דודקביץ'
שערי צדק. צילום: יואב דודקביץ'
(שערי צדק. צילום: יואב דודקביץ')
לדברי ד"ר עדי ארן, מנהל היחידה לנוירולוגיה במרכז הרפואי, אבחון של אוטיזם נעשה כיום בדרך סובייקטיבית על בסיס תצפיות בהתנהגות ומדובר בתהליך ארוך ויקר שמתחיל בדרך כלל בגיל שנתיים. אך רמברנד טוען שאפשר להגיע לאבחון אובייקטיבי כבר מגיל אפס ומציע להנהיג בדיקה אוטומטית, פשוטה ולא חודרנית שבאמצעותה יוכלו הורים לקבל אינדיקציה אם יש חשד לאוטיזם אצל ילדיהם ואם יש צורך במעקב.
"אנחנו עכשיו מחפשים נבדקים לצורך המחקר ועורכים ניסוי לא חודרני לשם כך. מאוד חשוב לנו לגייס אנשים שיסכימו לקחת בזה חלק ולהיבדק לשם הצלחת המחקר. זה כמו בדיקת שמיעה. אנחנו שמים מיקרופון באוזן של הילד ומשמיעים לו גירויים קוליים ודרך המיקרופון קולטים את התגובה", אומר האב.
"תלכו לבדוק, אל תפספסו. ילדים עם אוטיזם מקבלים יותר סיוע מאשר ילדים עם לקויות אחרות, וילד עם אבחון מוקדם יכול להתפתח יותר טוב", מסכם רמברנד.