המגנטים שהוצאו מגופו של הפעוט | צילום: שערי צדקהמגנטים שהוצאו מגופו של הפעוט | צילום: שערי צדק
המגנטים שהוצאו מגופו של הפעוט | צילום: שערי צדק
(המגנטים שהוצאו מגופו של הפעוט | צילום: שערי צדק)
הקיץ הגיע ואיתו, מתברר, סדרה יוצאת דופן של אירועי בליעת עצמים זרים. בבית החולים שערי צדק מדווחים על לא פחות מחמישה מקרים כאלה בתקופת זמן קצרה, כשהקשה ביותר הוא זה של בן השנה וחצי. הפעוט הובהל לחדר המיון כשהוא סובל מהקאות וכאבי בטן. בדיקת רנטגן שבוצעה העלתה כי לא פחות משמונה מגנטים נתקעו במעיים שלו וגרמו לחסימת מעי, מה שהצריך ניתוח דחוף. הפעוט עבר ניתוח זעיר פולשני בהרדמה כללית ובמהלכו חולצו המגנטים שבלע.
"הילד התחיל להקיא ולא הבנו מה זה. חשבנו בהתחלה שזה וירוס או משהו כזה. הגענו בדקה התשעים למיון וטיפלו בו ועכשיו הכל בסדר", אמר אביו של הפעוט, והוסיף: "חשוב להיות עירניים".
ד"ר ירון ארמון, מנהל המחלקה לכירורגיית ילדים ב'שערי צדק,' מסביר שמדי שנה הוא ועמיתיו עדים לעשרות מקרים של בליעת חפצים זרים בגדלים שונים. "זה כולל מטבעות, חלקי לגו, סיכות חדות, מגנטים וסוללות", הוא מספר. לדבריו, ברוב המקרים הגופים הזרים יוצאים דרך מערכת העיכול ורק במקרים מעטים נדרשת התערבות של ממש.
לדברי ד"ר ארמון, העצמים המסוכנים יותר לבליעה הם החפצים החדים, סוללות ליתיום שטוחות ומגנטים שעלולים לגרום לנזק כימי למערכת העיכול. "הסיכון הגדול בבליעת כמה מגנטים הוא היצמדות של לולאות מעיים זו לזו, כשהתוצאה יכולה להיות קיפול וחסימה של המעי", הוא אומר, וממליץ להורים להרחיק חפצים קטנים מהישג ידם של ילדים מתחת לגיל שש, בעיקר בחודשי הקיץ שבהם הילדים נמצאים זמן רב יותר בבית.