פרופ' כהן במהלך צנתור המוח. צילום: דוברות הדסהפרופ' כהן במהלך צנתור המוח. צילום: דוברות הדסה
פרופ' כהן במהלך צנתור המוח. צילום: דוברות הדסה
(פרופ' כהן במהלך צנתור המוח. צילום: דוברות הדסה)
סיוט של חופשה: תושב מרכז הארץ בן 57, שהגיע לאחרונה לבילוי בים המלח, מצא עצמו מאושפז במצב קשה בבית החולים הדסה עין כרם. הסיבה: הוא לקה בשני אירועים מוחיים במקביל.
האירוע החל כשאותו תושב ממרכז הארץ נכנס עם אשתו לאחת מחנויות המזכרות שבחוף ים המלח ולפתע חש שמשהו אינו כשורה. "משהו השתנה. ניגשתי לאשתי ולא יכולתי לדבר והפנים שלי התעוותו. היא קלטה מיד מה קורה והזעיקה עזרה", סיפר השבוע.
אל המקום הגיעו צוותי רפואה שזיהו שמצבו קשה והוא ככל הנראה עובר אירוע מוחי. הם הזמינו לו מסוק ויצרו קשר עם מחלקת צנתורי המוח בעין כרם, בראשותו של פרופ' חוסה כהן, שניצלו את הזמן והתכוננו לבואו. עם הגעתו להדסה הופעל פרוטוקול השבץ והצוות העביר אותו במהירות לצנתור מוחי, שביצע מנהל יחידת צנתורי המוח פרופ' כהן יחד עם ד"ר צביקה סקג'יו.
"במקרה של המטופל הזה מצאנו את עצמנו מול חסימה קשה בעורק המוח השמאלי ובעורק התרדמה השמאלי, מה שהיה עלול להביא לנכות קשה ולפגיעה של ממש באיכות חייו וכמובן אף למוות", סיפר ד"ר סקג'יו. "אך לאחר הטיפול התאושש המטופל שלנו במהירות וכבר למחרת היה למעשה עצמאי. כעבור כמה ימי אשפוז היה ניתן לשחררו לביתו במצב טוב".
הרופא המרדים, ד"ר רונן לב, שאחראי מזה שנים על תחום ההרדמות בחדרי צנתור, הוסיף: "למעשה היו למטופל שלנו שני אירועים שונים בו־זמנית, וזה די נדיר ומאד מאתגר, וללא עבודת הצוות הקפדנית, הפרוטוקולים המנחים והפינוי המהיר, ספק אם התוצאות היו כאלה מרשימות".
"הגעתי כאשר הוא כבר היה בניתוח והתיישבתי להמתין במתח רב", סיפרה השבוע אשתו של המטופל ומי שהזעיקה את צוותי הרפואה. "ברגע שהסתיים הצנתור יצא הצוות והסביר לי כל מה שקורה וקרה, והם היו פשוט מדהימים. זה פשוט נס. אומנם זה אירוע מאוד טראומתי, אבל אנחנו מתאוששים לאט־לאט ומודים למצילי החיים".