טיפול בסרטן השד. אילוסטרציה: shutterstockטיפול בסרטן השד. אילוסטרציה: shutterstock
טיפול בסרטן השד. אילוסטרציה: shutterstock
(טיפול בסרטן השד. אילוסטרציה: shutterstock)
מרכז לטיפול בנשים צעירות עם סרטן השד, היחיד בארץ ומהמרכזים הבודדים בעולם, ייפתח ביום רביעי הבא (25.4) במרכז הרפואי שערי צדק. המרכז ייקרא ע"ש טליה (תורג'מן) בליליוס ז"ל שנלחמה עשר שנים בסרטן השד ונפטרה לפני כשנתיים. "לאחר מותה החלטנו להנציח את זכרה בצורה שתעזור לנשים אחרות שמתמודדות עם המחלה, כפי שהיא נאלצה", סיפר בעלה אלי בליליוס.
המרכז יציע טיפול כוללני למטופלות צעירות עם סרטן השד לרבות ייעוץ גנטי, שימור פריון, טיפול בסרטן שד בעת ההיריון ולאחריו, ותמיכה פסיכו-סוציאלית. בראש המרכז תעמוד ד"ר שני פאלוך-שמעון, הרופאה שטיפלה בטליה. יחד עם אלי בליליוס, בעלה של טליה ז"ל, עלה הרעיון, שייצא בשבוע הבא לפועל - להקים מרכז טיפולי ייחודי שיאפשר טיפול מקיף לנשים במצב דומה.
טליה בליליוס ז"ל. צילום: באדיבות שערי צדקטליה בליליוס ז"ל. צילום: באדיבות שערי צדק
טליה בליליוס ז"ל. צילום: באדיבות שערי צדק
(טליה בליליוס ז"ל. צילום: באדיבות שערי צדק)
"טליה חלתה בסרטן השד בגיל 36. במשך 10 שנים עד לפטירתה היא טופלה במספר בתי חולים", אמר השבוע בעלה. "לצד הטיפול האינטנסיבי במחלה המשיכה טליה בחייה, בעבודתה ובגידול ילדינו", הוסיף. "לאחר מותה החלטנו להנציח את זכרה בצורה שתעזור לנשים אחרות שמתמודדות עם המחלה, כפי שהיא נאלצה, לקבל מעטפת תומכת של שירותים נלווים ולא רק רפואיים על ידי צוות מיומן שהוכשר לכך".
ד"ר פאלוך-שמעון מספרת מהיכרותה עם טליה ז"ל שהיא היתה אישה אצילית ואמיצה, והתמודדה עם המחלה בגבורה גדולה: "היא לעולם לא התלוננה, לא שאלה אף פעם 'למה אני'. היא רק רצתה להמשיך את חייה בבריאות ואהבה עם בן זוגה ויחד לגדל את שלושת ילדיהם".
המרכז יכלול, ליווי אישי על ידי מתאמת אישית ויפעל בשיתוף פעולה עם היחידות הרלוונטיות האחרות בשערי צדק כגנטיקה, שימור פריון, דימות השד, כירורגיה של השד וכירורגיה פלסטית."הרעיון של מלווה אישי, שאינו רופא ואינו אחות, יסייע לנווט את המטופלת במערכת הרפואית מרגע האבחון והעדכון על הממצא המדאיג והמאיים", ציינה ד"ר פאלוך-שמעון.
"מטופלות צעירות, החל משנות העשרים ועד שנות הארבעים לחייהן, נמצאות בשיא תקופת הפוריות, חיי משפחה, הזוגיות והקריירה", הוסיפה. "מלבד התופעות הנלוות למחלת הסרטן בקרב נשים בכל הגילאים כמו הפגיעה בנשיות, במיניות ובתדמית העצמית, לאחוז גבוה מנשים אלו סיכון מוגבר להימצאות מוטציה גנטית. הרווקות מביניהן נאלצות לחשוף בשלב מוקדם של הקשר הזוגי את סוגית התורשה ושימור הפריון, ולעיתים חוות בשלב מוקדם מאוד את 'גיל המעבר' בגלל הטיפולים".
טקס חנוכת המרכז החדש "מרכז טליה לטפול אונקולוגי בנשים צעירות" ייערך ביום רביעי (25.4) בנוכחות בני המשפחה של טליה ז"ל אשר תרמו להקמת המרכז ובהשתתפות מנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק, פרופ' יונתן הלוי, ראש העירייה ניר ברקת ונוספים.