"מגששים באפלה": תושבי העיר שקרוביהם מוגדרים חולים בסיכון מתלוננים על מצוקה שנובעת מהיעדר הנחיות ברורות של משרד הבריאות לטיפול בחולים כרוניים בצל משבר הקורונה.
חולים כרונייםחולים כרוניים
חולים כרוניים
(צילום: shutterstock)

"חוסר אונים"

א', תושב הר נוף, מטפל באחותו, חולת ריאות כרונית שממתינה להשתלה שתיעשה בארצות הברית. לטענתו, מדובר בעיקר בחוסר אונים מתמשך שאופף את המשפחה כולה בתקופה זו של מגפה עולמית.
"אין הנחיות ברורות לכאלה שהם חולים בסיכון, אז טכנית אנחנו נמנעים מלהזמין ציוד הכרחי כגון בלוני חמצן, כיוון שאנחנו לא יודעים אם המוביל מביא את הציוד באופן שלא יסכן יותר את אחותי שהמצב הבריאותי שלה עדין כל כך", הוא אומר. "בגלל שאנחנו לא יודעים כיצד להתנהל בתקופה זו, אנחנו מסתפקים בציוד שכבר יש לנו בבית ומצמצמים ככל האפשר חשיפה לחפצים מהעולם החיצוני. אין לנו אלא להתפלל שאנחנו פועלים נכון".
א' מספר שהמשפחה דווקא פנתה אל הרופא המטפל על מנת לקבל הוראות ברורות יותר, אלא שגם הוא לא ידע להנחות אותם כראוי.
"כל מה שאומר לנו הרופא הוא פשוט לעקוב אחרי ההנחיות שמגיעות ממשרד הבריאות, ושם פשוט אומרים להיזהר ומפרסמים הנחיות שרלוונטיות לאנשים בריאים", הוא מסביר את המצב שאליו נקלעו. "השכל הישר מבין שלא הגיוני שמה שחל על אנשים בריאים הוא גם מה שנכון לחולים בסיכון, אבל אין מענה".
א' מספר על מכרה שלו, שזכתה להשתלת ריאות ונמצאת גם היא במצב פגיע מבחינה בריאותית. "היא מחממת את האוכל שלה לדרגת חום גבוהה במיוחד בתקווה שכך היא הורגת את החיידקים שעשויים לפגוע בה", הוא מספר. "אף אחד לא אמר לה לעשות כך, אבל בגלל שהרופאים לא יודעים להורות לה כיצד לפעול, או מה מותר ומה אסור, היא מנסה לעשות ככל יכולתה על מנת שלא להיכנס לסיכון גדול יותר. זו תחושה נוראית של חוסר אונים גדול".
זו גם הסיבה לכך שא' אינו מביא את אחותו לחיסונים ולטיפולים הקבועים שלה. "אנחנו פשוט לא יודעים אם כדאי ללכת לעשות אותם", הוא מסביר. "נכון שמניעת הטיפולים הללו כרוכה בסיכון, אבל אולי סיכון גדול יותר נמצא דווקא במרפאה. אולי המקום לא מספיק סטרילי מפני הנגיף, אולי המבקרים במרפאה נושאים את הנגיף ואנחנו חושפים את אחותי אליהם, אולי הצוות הרפואי לא עובד במיגון שנכון לתקופה של מגפה.
"אנחנו כל הזמן צריכים לעשות חישובים כשאין לנו אפילו יכולת לעשות אותם, כי אנחנו לא רופאים ואנחנו פשוט לא מבינים בזה".
ביקשנו את תגובת משרד הבריאות אולם היא טרם התקבלה עד למועד פרסום הכתבה.