רמת שרת. צילום: שלומי כהןרמת שרת. צילום: שלומי כהן
רמת שרת. צילום: שלומי כהן
(רמת שרת. צילום: שלומי כהן)
מחילונים לחרדים | רמת שרת
השכונה המערבית והקטנה יחסית, גובלת עם רמת דניה, מלחה החילונית ובית וגן החרדית, דבר שמשפיע על אופי השכונה שהולך ומתחרד. רמת המחירים הממוצעת עלתה בכמעט 50%, וכמות העסקאות שמרה על קצב אחיד באופן יחסי, שקרוב ל־70 דירות בשנה. בתחילת העשור עלתה דירת 4 חדרים ממוצעת 1.53 מיליון שקל, ואילו כיום היא נמכרת בכ־2.33 מיליון שקל.
דבר המומחה (אייל שאולוף, רימקס): "רמת שרת בעשור האחרון נהייתה דתית יותר, בגלל הקירבה לשכונת בית וגן, ונבנו בה פרויקטים חדשים ויוקרתיים. במהלך החודשים הקרובים אמור להיפתח כביש מרחוב קדיש לוז לרחוב תורה ועבודה, שיחבר תחבורתית את רמת שרת לבית וגן.
לדעתי האזור ימשיך להתחרד ותהיה זליגה מסיבית יותר מבית וגן לרמת שרת. המחירים ימשיכו לעלות, אך בשיעור נמוך יותר מבעשור האחרון".
אייל שאולוףאייל שאולוף
אייל שאולוף
(אייל שאולוף)
המאכזבת | מלחה
השיאנית השלילית של עלית המחירים היא שכונת מלחה. בה עלו המחירים רק ב 20% - רחוק מאוד מהממוצע הירושלמי. בעוד בתחילת העשור מחיר למ"ר עמד 18 אלף שקל, הרי בתום עשור עומד המחיר על 21600 אלף שקל. קצב המכירות ירד אף הוא ב50% מרמה של 32 מכירות לקצב של 15 מכירות בשנה. העובדה כי בשכונה כמות גדולה מאוד של וילות ברמות מחיר גבוהות מאוד וכי מספר עסקאות אלו קטן באופן כללי , תרמה משמעותית לעובדה שאין הרבה עסקאות בשכונה.
מלחה. צילום: מלני פנטוןמלחה. צילום: מלני פנטון
מלחה. צילום: מלני פנטון
(מלחה. צילום: מלני פנטון)
דבר המומחה (יורם סער נדל"ן 2000): השכונה מאופיינת ברובה בדירות מרווחות של 5 + חדרים, לצד קוטג'ים וצמודי קרקע. השכונה נבנתה באמצע שנות התשעים ונחשבה ליוקרתית ואיכותית, ועד היום יש הרבה ביקושים לצד מיעוט עסקאות בעיקר בגלל היצע נמוך יחסית של דירות 3-4 חדרים. המחירים בשכונה היו יקרים יחסית כבר בתחילת הדרך, מה שמסביר את העלייה המתונה יחסית במחירים בעשור האחרון.
יורם סעריורם סער
יורם סער
(יורם סער)
כיום מתחילה בנייה חדשה של מחיר למשתכן במורדות מלחה לצד דירות שיופנו להשכרה לטווח ארוך. הפיתוח המאסיבי באזור עלול לקרר מעט את הביקושים ועדיין מלחה תישאר גם בעתיד שכונה מבוקשת מבין השכונות החדשות של ירושלים ומחירי הנדל"ן יהיו יציבים סביב 20-28 אלף ₪ למטר ובדירות היוקרה מעט יותר.