מגדניית 'מרציפן' בשוק. צילום: אדווה חולימגדניית 'מרציפן' בשוק. צילום: אדווה חולי
מגדניית 'מרציפן' בשוק. צילום: אדווה חולי
בקשה לייצוגית נגד מגדניית מרציפן: בקשה לתביעה ייצוגית בסך 7 מיליון שקלים הוגשה לבית המשפט המחוזי נגד המגדנייה הירושלמית הוותיקה. הטענה: מוכרת מוצרי מאפה מבלי להפחית את משקל האריזות.
על פי הבקשה שהוגשה על ידי תושב העיר, המיוצג על ידי עו״ד אסף גל, בית העסק גובה תשלום עבור האריזות אליהן מוכנסים דברי המאפה. "אריזות אינן אמורות להיכלל במשקל הנקי של המוצרים. אלא שהנתבעת מוכרת אריזות אלו לחברי הקבוצה ובתוכה התובע כחלק ממשקלם הנקי של המוצרים, תוך שהיא רומסת ברגל גסה את הוראות הדין. לצרכן הסביר נדמה שמשקלה של האריזה זניח, וכי כאשר היא נשקלת יחד עם דברי המאפה מחירה יהיה לכל היותר מספר אגורות", נכתב בתביעה.
לטענת התובע, כאשר מניחים מוצרי מאפה שמחירם 40 שקלים לק״ג, באריזת הקרטון שמשקלה 75 גרם ישלם הצרכן על אריזת הקרטון סך של 3 שקלים. כאשר יניח על אריזת הקרטון מוצרי מאפה שמחירם 80 שקלים לק״ג ישלם הצרכן עבור האריזה לא פחות מ-6 שקלים.
מגדניית 'מרציפן' בשוק. צילום: אדווה חולימגדניית 'מרציפן' בשוק. צילום: אדווה חולי
מגדניית 'מרציפן' בשוק. צילום: אדווה חולי
התובע מסתמך בכתב תביעתו על חוק המכר הקובע: "כאשר מחירו של מוצר נקבע לפי משקלו, יש לקבוע את המחיר על פי משקלו הנקי של המוצר, ללא האריזה", כלשון החוק.
בנוסף מציין התובע כי בשנת 2012 יצאו הנחיות מטעם הממונה על הרשות להגנת הצרכן: "ביום 25.12.12 ניתנו הנחיות הממונה, אשר על פיהן אין לשקול את המוצר יחד עם האריזה ועל העוסק להודיע לצרכן בדיוק מהו מחיר האריזה בנפרד ממחיר המוצר", נכתב בכתב התביעה.
כמו כן, נטען כי במעמד רכישת מוצרי מאפה לתובע, לא הונפקה קבלה ובה תיעוד משקלם הכולל של המוצרים שנרכשו ומחירים, אלא ניתנה קבלה ובה מחירם הסופי של מוצרי המאפה.
מעו"ד מוטי גנץ המייצג את מגדניית מרציפן נמסר: "הטענות העובדתיות בכתב התביעה חסרות כל יסוד, בגלל החג לא הספקנו ליצור קשר עם התובע ועורך דינו על מנת להסביר להם מדוע הם טועים".