ד"ר אפרת אש ברודר, מנהלת בנק הזרע בהדסה הר הצופים ורופאה במחלקת IVF במערך הפוריות, למדה רפואה באוניברסיטה העברית בירושלים והתמחתה במחלקת נשים ויולדות בהדסה הר הצופים.
לקראת סוף ההתמחות נמשכה לתחום הפוריות ואז נסעה לתוכנית העמיתים של אוניברסיטת מקגיל במונטריאול קנדה. "כשחזרתי ארצה לא הייתה לי התלבטות, חזרתי לבית שלי בהדסה, אני אוהבת את האנשים, את האווירה ואת בית החולים", מספרת ד"ר אש ברודר.
3 צפייה בגלריה
"חיסון הקורונה לא פוגע בפוריות"
"חיסון הקורונה לא פוגע בפוריות"
"חיסון הקורונה לא פוגע בפוריות"
(צילום המחשה: shutterstock)
כשחזרה כרופאה בכירה במחלקת ה-IVF לא ויתרה על עבודתה בקהילה ועד היום היא ממשיכה בה ואף מלווה נשים שעברו הליך הפריה במחלקה עד ללידה.
היא עוסקת במגוון תחומים במערך הפוריות של הדסה הכוללים טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית, ולפני שנה החלה לנהל את בנק הזרע שכולל גם את המעבדה לפוריות הגבר.
"בבנק הזרע נשמרות מנות זרע שהוקפאו מסיבות שונות לצורך שימור פוריות ושימוש בעתיד וכן מתנהלות שם תרומות זרע - קבלת תורמים והתאמה. במעבדה לפוריות הגבר אנחנו מבצעים בדיקות זרע ומשביחים זרע לפני הזרעה תוך רחמית", מסבירה ד"ר אש ברודר.
3 צפייה בגלריה
ד"ר אפרת אש ברודר
ד"ר אפרת אש ברודר
ד"ר אפרת אש ברודר
(צילום: באדיבות ד"ר אש ברודר)
היא מספרת כיצד בתחום פוריות הגבר ובבנק הזרע מקפידים על מקצועיות וגם מכניסים חידושים.
"אנחנו עושים בדיקות בסטנדרטים גבוהים, דבר המתאפשר בזכות עובדות ומנהלת המעבדה המנוסות והמקצועיות שלנו. לאחרונה התחלנו לבצע במעבדה בדיקה שנקראת בדיקת שבירות DNA שבוחנת את האיכות והשלמות של החומר הגנטי בתאי הזרע. זו בדיקה הנעשית במעבדות ספורות בארץ", מסבירה ד"ר אש ברודר.
עוד נגיעה מיוחדת שיש לד"ר אש ברודר בתפקידה הוא בתחום ה-PGT, מרפאה לאבחון טרום השרשתי. "זו מרפאה משותפת שהקמנו לפני כמה שנים בשיתוף מחלקת גנטיקה בהדסה. היא נועדה לתת מענה ולהקל על זוגות המועמדים לטיפול בשל בעיה גנטית ובחרו באופציה של PGT.
"בגלל שאלה שתי דיסציפלינות שונות – גנטיקה ופוריות, יש לעיתים לא מעט בירוקרטיה ובלבול וזוגות נשלחים ממקום למקום, וזה קורה דווקא במשפחות שמתמודדות עם מחלה או אובדן. המטרה שלנו במרפאה הזו, מעבר למעטפת המקצועית, היא גם להשתדל להקל עליהם ולחסוך זמן יקר".
ברוכים הבאים לערוץ "פוריות בקהילה" של מיינט ירושלים בשיתוף המרכז הרפואי הדסה. המטרה שלנו היא להנגיש עבורכם את נושא הפוריות בשפה ברורה ופשוטה תוך הכרת המומחים הבכירים מהדסה שעוסקים בנושא.
המומחים שלנו יתנו גם מענה לשאלות מעניינות וחשיפה לחוויות אישיות שיעזרו לגולשים לקבל ידע חשוב בתחום.
גם מחקרים הם חלק בלתי נפרד מהעבודה היומיומית של רופאי המחלקה ושל ד"ר אש ברודר. החודש פורסם מחקר שעשתה עם צוות המחלקה שבדק שיטה ("פיקסי") לבחירת זרע לפני ההזרקה שלו לביצית. "זו למידה תוך כדי תנועה, אם יש טכנולוגיה חדשה אני מרגישה שזה תפקידנו לבדוק אותה. באופן אישי חשוב לי גם לתת זרקור על הנושא ולקדם נושאים שקשורים לפוריות הגבר ולזרע".
3 צפייה בגלריה
תרומת זרע
תרומת זרע
תרומת זרע
(צילום המחשה: shutterstock)
במחלקה עורכים לא מעט מחקרים. "כשיש שאלה קלינית מעניינת שאנחנו לא יודעים עליה את התשובה ולא מוצאים בספרות, אפשר להרים את הכפפה ולחקור. למשל, עכשיו אנחנו מקדישים הרבה זמן למחקר הקשור בפוריות וקורונה, חלק ממנו על הקשר בין החיסון ובין פוריות הגבר. הקהילה המדעית מאמינה שאין השפעה של החיסון על הפוריות אבל חשוב להראות ולהוכיח את זה. אנחנו יכולים בישראל להיות הראשונים בעולם לבדוק זאת כי יש אצלנו ראשוניות בחיסון ההמוני".
ד"ר אש ברודר מספרת שבתחום הפוריות, והיא כחלק בלתי נפרד ממנו, נמצאים אנשים שהפן האישי חשוב להם מאוד.
"זה תחום שמעורר המון אמוציות וצריך להיות עדינים וקשובים. מטופלים לפעמים מגיעים בתחושה שהמערכת מסרבלת ומקשה, עוד בדיקה ועוד בדיקה... אחד הדברים שהכי חשוב לי, ואני חושבת שלכל רופא בתחום שלנו, הוא להעביר למטופלים מהמפגש הראשון את המסר שיש לנו מטרה משותפת – להביא לעולם ילד בריא, ולשמור עליהם בתהליך.
"כשמצליחים להעביר למטופלים את התחושה שאני שם בשבילם ולצדם, ואני אהיה איתם בתהליך הזה, מתפוררות הרבה חומות והם מרגישים שנפתח משהו טוב, התחושה הזו עושה את הטיפול מוצלח יותר וגם את הקשר. הקשר עם המטופלים היא אחת הסיבות שבחרתי בתחום הזה ואחת הסיבות שאני ממשיכה לעסוק גם ברפואת נשים בקהילה ועוקבת בהריון אחרי המטופלים".
"בתחום הזה יש בעיני הכל", מסכמת ד"ר אש-ברודר. "מקצועיות, חדשנות, וקשר קרוב ואנושי - וזה כל הקסם".
שירות לציבור. בחסות חברת מרק (Merck).
פורסם לראשונה: 10:57 , 23.02.21