טלפון נייד מחשב | צילום אילוסטרציה: Pixabayטלפון נייד מחשב | צילום אילוסטרציה: Pixabay
טלפון נייד מחשב | צילום אילוסטרציה: Pixabay
(טלפון נייד מחשב | צילום אילוסטרציה: Pixabay)
יום שישי בבוקר, השעה 8:00 והטלפון כבר מצפצף. זו הודעה שקוראת לך להשיב לסקר מטעם. כעבור שעתיים, בעיצומם של הסידורים ביום העמוס - צפצוף נוסף. הפעם ממועמד מעיר שהתגוררת בה לפני 15 שנה, כותב ההודעה קורא לך להגיע לחוג בית לא רלוונטי. קצת מאוחר יותר תגיע הכפשה אנונימית על אחד המועמדים ורגע לפני כניסת שבת גם הודעת שבת שלום מאחת הסיעות הדתיות בעיר עם תזכורת להצביע.
הפיד שלנו מלא בתכנים פוליטיים ותיבות הדואר מפוצצת בעלונים עם מצע הבחירות, אבל יש משהו בהודעות ישירות לטלפונים הניידים, שמצליח להכעיס יותר מכל את רובנו. כי להבדיל מהפוסט בפייסבוק שאפשר לגלול דרכו ואת העלונים שניתן להשליך מיידית לפח אם רוצים – ההודעות מאלצות אותה להיחשף לתוכן בין אם רצינו בכך ובין אם לא. תוכן "היישר לגרון".
סקרים והכפשות - הודעות שהתקבלו בחודש האחרון ברעננהסקרים והכפשות - הודעות שהתקבלו בחודש האחרון ברעננה
סקרים והכפשות - הודעות שהתקבלו בחודש האחרון ברעננה
(סקרים והכפשות - הודעות שהתקבלו בחודש האחרון ברעננה)
אז יש לנו חדשות רעות וחדשות טובות. החדשות הרעות הן שההודעות חוקיות לחלוטין ולא עוברות בשום צורה על "חוק הספאם". למה? בדצמבר 2008 נכנס לתוקף תיקון לס 30 לחוק התקשורת, התשס"ח–2008. התיקון לחוק אוסר משלוח פרסומת מסחרית במייל, בפקס, בהודעת SMS או באמצעות מערכת חיוג אוטומטי, ללא אישור של הנמען. מטרת החוק, למגר את תופעת ההפצה ההמונית של פרסומות בלתי רצויות. אלא שהחוק חל אך ורק על פרסומת מסחרית, אשר מטרתה לעודד רכישת מוצר או שירות או לעודד הוצאה כספים בדרך אחרת. לכן הוא למעשה לא חל על תעמולת בחירות.
החדשות הטובות הן שבכל זאת יש מה לעשות עם זה. מכשירי הטלפון החכם מאפשרים לחסות הודעות במגוון דרכים. אחת מהן היא מספר קבוע, אולם אופציה זו פחות רלוונטית מאחר שההודעות מגיעות ממקורות שונים ולעתים מתחלפים. אפשרות נוספת ורלוונטית לענייננו היא האופציה לחסום לפי מילים שמופיעות בטקסט. מאחר שברוב המוחלט של ההודעות יש מילים שחוזרות על עצמן כמו "בחירות", "מועמד", "הצביעו" וכו'. על ידי הזנה של המילים בהגדרות, תחסמו אוטומטית את כל ההודעות האלו.
אז איך עושים את זה?
שלב אחרי שלב - כך תחסמו את ההודעות המטרידותשלב אחרי שלב - כך תחסמו את ההודעות המטרידות
שלב אחרי שלב - כך תחסמו את ההודעות המטרידות
(שלב אחרי שלב - כך תחסמו את ההודעות המטרידות)
כנסו למערכת ההודעות וליחצו על "הודעות זבל", במסך הבא ביחרו "מסנן דואר זבל", מיד לאחר מכן הקישו על "הוסף לביטוי דואר זבל", ליחצו על ה + הקטן בצד השמאלי העליון של המסך והקלידו ביטויים שגורים בהודעות מטעם המועמדים, כמו "בחירות" ו"הצביעו".